ԵԱՀԿ գլխավոր քարտուղարը խորհուրդ է տվել հետ նայելու փոխարեն խնդիրը լուծելու ուղիներ փնտրել
Փետրվարի 23-24-ին Վիեննայում տեղի է ունեցել ԵԱՀԿ Խորհրդարանական Վեհաժողովի ձմեռային նստաշրջանը, որին մասնակցել է նաև Հայաստանի պատվիրակությունը՝ ի դեմս պատվիրակության ղեկավար, ԱԺ ԲՀԿ խմբակցության քարտուղար Արամ Սաֆարյանի և ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության և սպորտի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Դավթյանի:
ԵԱՀԿ ԽՎ նստաշրջանում քննարկված հարցերի շուրջ Panorama.am-ը զրուցել է Հայաստանյան պատվիրակության ղեկավար Արամ Սաֆարյանի հետ:
-Պարոն Սաֆարյան, ինչ՞ ընթացք ունեցան Վեհաժողովի քննարկումներն այս անգամ՝ հաշվի առնելով հանգամանքը, որ ղարաբաղյան խնդրի խաղաղ կարգավորմամբ զբաղվում է ԵԱՀԿ-ն և հենց այդ կառույցի խորհրդարանական վեհաժողովում հաճախ է շոշափվում այդ հարցը:
-Մենք տեղեկություններ ունեինք, որ ադրբեջանական պատվիրակությունը բարձացնելու է Խոջալուի մեղադրանքը՝ նկատի ունենալով այդ ողբերգության 20-ամյակը: Եվ այդպես էլ եղավ:
Առաջին լիագումար նիստում Ադրբեջանի պատվիրակության ղեկավար Բահար Մուրադովան իր հայտարարությունը ձևակերպեց հարցի միջոցով` նշելով, թե միջազգային հանրությունը մոռացության է տվել «Խոջալուի ցեղասպանությունը», այն դեպքում, երբ Ֆրանսիայի խորհրդարանը քրեականացնում է հայերի ցեղասպանությունը: Այդ տեսակետից հարց տրվեց՝ արդյոք Ֆրանսիան կարող է շարունակել իր գործունեությունը Մինսկի խմբի համանախագահությունում, եթե նա այսպիսի կողմնակալ վերաբերմունք ունի հակամարտության կողմերից մեկի նկատմամբ:
Ես իմ պատասխան հայտարարությունը նույնպես ձևակերպեցի հարցի միջոցով: Ես հիշեցրեցի, որ Խոջալուի ողբերգությունը մի օղակ է Սումգայիթի, Կիրովաբադի, Բաքվի ջարդերի հետ միասին, երբ հարյուրավոր հայեր սպանվեցին և 400 հզ-ից ավելի մարդիկ բռնգաղթվեցին Ադրբեջանից: Ես հիշեցրեցի նաև, որ 1992-1993թթ. Ադրբեջանում բուռն քննարկումներ էին ընթանում այն հարցի շուրջ, թե իրականում ինչ է տեղի ունեցել Խոջալում և ով է դրանում մեղավոր: Հիշեցրեցի, որ այդ քննարկումներն արդյունք չտվեցին, որովհետև հնարավոր չեղավ ապացուցել որևէ վարկած: Նաև, որ այդ փորձերը շարունակվեցին 2005թ., սակայն անկախ լրագրող Ֆաթուլաևը, որն առաջադրել էր այդ ժամանակ արդեն պաշտոնական քարոզչության գործիք դարձած պատմությանը հակասող, բոլորովին այլ բան ասող իր տեսակետը` ձերբակալվեց և երկար տարիներ անցկացրեց բանտում, իսկ նրա պարբերականի խմբագիրը սպանվեց չպարզված հանգամանքներում: Ես հարցրեցի թե ինչպես կարելի է այս պայմաններում պահանջել խոսքի ազատություն, եթե այն նման ձևով ճնշվել է Ադրբեջանում:
-Պարոն Սաֆարյան, իսկ ինչպե՞ս արձագանքեցին ԵԱՀԿ գործող ղեկավարությունն ու մյուս պատվիրակության անդամները:
-Ես նրանց նույնպես հարց ուղղեցի: Հարցս ԵԱՀԿ Գլխավոր քարտուղար Լամբերտո Ձաննիերիին ես ձևակերպեցի այսպես՝ ի՞նչ կարող է անել ԵԱՀԿ-ն, որպեսզի ողբերգությունների այդ շարքը հիշվի և դատապարտվի ամբողջապես, նման բան թույլ չտալու նպատակով, այլ ոչ թե այն հրամցնել ընտրովի և խեղաթյուրված` ատելություն և թշնամանք բորբոքելու համար: Ի պատասխան, ԵԱՀԿ Գլխավոր քարտուղար Ձաննիերին կողմերին կոչ արեց հետ նայելու փոխարեն ուղիներ գտնել ԵԱՀԿ Մինսկի շրջանակներում ԼՂ հակամարտության կարգավորման ուղղությամբ` նախ և առաջ ամրապնդելով հրադադարի ռեժիմը, նոր պատերազմը բացառելու նպատակով:
-Իսկ ադրբեջանական պատվիրակությունը դարձյալ քարոզչական նյութեր էր տարածո՞ւմ:
-Այո, մեր պատվիրակությունը տեղեկացավ, որ ադրբեջանական կողմը բոլոր 53 պատվիրակություններին ուղարկել էր քարոզչական նյութեր Խոջալուի ողբերգության աղավաղված ներկայացմամբ: Մենք հայտարարեցինք, որ բոլոր պատվիրակություններին ուղարկելու ենք Xocali.net կայքում պարունակվող ադրբեջանական քարոզչության սնանկությունն ապացուցող փաստեր:
-Դիմակայության այլ առիթ տեղ գտա՞վ, թե այս անգամ ադրբեջանական կողմը բավարարվել էր միայն Խոջալուի թեմայի արծարծմամբ:
-Մեկ այլ վիճաբանություն տեղի ունեցավ առաջին քաղաքական կոմիտեում, երբ քննարկվում էր Լիտվայի ներկայացուցիչ կոմիտեի զեկուցող տիկին Աբրամիկենեի նախնական զեկույցը: Տիկին Մուրադովան անհամաձայնություն հայտնեց «հակամարտություն Լեռնային Ղարաբաղում» ձևակերպման հետ և պահանջեց օգտագործել «Ադրբեջանական Հանրապետության Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտություն» տերմինը` պատճառաբանելով, որ դա հակամարտություն է երկու համայնքների միջև: Նշվեց, որ զեկույցի նախագիծը նախապես չի քննարկվել ադրբեջանական կողմի հետ: Տիկին Մուրադովան դժգոհ էր նաև անցած տարվա հոկտեմեբերին Դուրբովնիկում անցկացված` «Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի կարգավորումը և ԵԱՀԿ-ն» լսումների արդյունքներից:
Իմ հայտարարությունում, ես անթույլատրելի համարեցի ԵԱՀԿ եզրաբանության վերանայումը` ընդգծելով, որ պետք չէ երևույթները հետ տանել նախքան 1992թ. մարտը, երբ նորանկախ երկրները դարձան ԵԱՀԿ անդամ, և համաձայնեցվեց Մինսկի խմբի ձևաչափը: Ես հիշեցրեցի, որ ընդամենը մի քանի շաբաթ առաջ Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահները ՌԴ նախագահի միջնորդությամբ համատեղ հռչակագիր են ստորագրել Սոչիում, որտեղ շեշտել են հիմնարար սկզբունքների համաձայնումն ավարտելու և խաղաղության համաձայնագրի մշակմանը ձեռնամուխ լինելու համատեղ աշխատանքի անհրաժեշտությունը: Նշվեց, որ եթե տիկին Մուրադովայի դատողություննեը ճիշտ լինեին, ապա ինչ մասին էին պայմանավորվում մեր երկու երկրների նախագահները: Ես առաջարկեցի քաղաքական կոմիտեի զեկուցողին իր զեկույցը գրելիս անպայման աշխատել կողմերի ներկայացուցիչների հետ, լսել Մինսկի խմբի համանախագահներին և խորհրդակցել մասնագետ փորձագետների հետ:
-Պարոն Սաֆարյան, իսկ խնդրի խաղաղ կարգավորման ուղղությամբ որևէ քննարկում կայացա՞վ: Վերջին շրջանում հաճախ է խոսվում կողմերի միջև վստահությունն ամրապնդող քայլերի անհրաժեշտության մասին: Այս թեման որևէ կերպ շոշափվեց Վեհաժողովում:
-Տեղեկացնեմ, որ նստաշրջանի երկրորդ օրը՝ լիագումար նիստի սկզբում, բացման խոսքով հանդես եկավ Իռլանդիայի նախագահությունը ներկայացնող այդ երկրի պետական նախարար` տիկին Լուսինդա Քրեիգթոնը: Ես նրան ուղղեցի հարց, որտեղ ասեցի, որ մենք գնահատում ենք ԵԱՀԿ Իռլանդական նախագահության ջանքերը, որոնք ուղղված են հակամարտութոյւնների կարգավորմանը և մարդու իրավունքների պաշտպանությանը: Մեր կարծիքով 21-րդ դարում հակամարտությունները կարող են կարգավորվել միայն մարդու իրավունքների պաշտպանության հենքի վրա և այդ պատճառով էլ մեզ անհրաժեշտ է մարդու իրավունքների միասնական ընկալում ԵԱՀԿ ողջ տարածքում, բայց հատկապես այն կողմերի միջև, որոնք ներգրավված են հակամարտություններում: Ակնհայտ է, որ դժվար է ճանաչել հակառակ կողմի ինքնորոշման իրավունքը, եթե սեփական քաղաքացիները զրկված են կամարտահայտման հնարավորությունից իրենց իրավունքները և հիմնական ազատություններն օգտագործելու միջոցով: Ավելին, առկա հակամատությունները հաճախ օգտագործվում են ամբողջ հասարակության իրավունքների և հիմնական ազատությունների արդարացման համար: Ես հարցրեցի թե ինչ կարող ենք միասին անել իրավիճակը փոփոխելու համար, որպեսզի մարդու իրավունքները չլինեն հակամարտությունների պատանդ, այլ դառնան դրանց կարգավորման միջոց:
Ես հայտարարեցի նաև, որ նախորդ օրը Հայաստանի հյուսիում Ադրբեջանի հետ սահմագծի վրա ադրբեջանական դիպուկահարի կրակոցից զոհվել է ՀՀ զինծառայող: Հարց տրվեց, արդյոք պատրաստ է Իռլանդական նախագահությունը կոչ անելու հակամարտող կողմերին` իրականացնելու Մինսկի խմբի համանախագահների նախաձեռնությունները` ուղղված հրադադարի խախտման դեպքերի հետաքննության մեխանիզմ ստեղծելուն: Տիկին Քրեիգթոնը պատասխանեց, որ Իռլանդական նախագահությունը սերտորեն համագործակցելու և աջակցելու է Մինսկի խմբի համանախագահների հետ ԼՂ հիմնահարցի վերաբերյալ նրանց առաջարկությունների իրականացման ուղղությամբ:
-Պարոն Սաֆարյան, մինչ Դուք բացակայում էիք երկրից, Հանրապետության նախագահը ստորագրեց խորհրդարանական ընտրությունները մայիսի 6-ին անցկացնելու մասին հրամանագիր: Վեհաժողովում Ձեր գործընկերները որևէ հետաքրքրություն ցուցաբերեցի՞ն այս հարցի շուրջ: Ի՞նչ տրամադրություններ էին այս առումով:
-Փետրվարի 24-ին ԵԱՀԿ ԽՎ Մշտական կոմիտեի նիստում ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահի և բոլոր քաղաքական ուժերի անունից ես խորհրդաժողովի անդամ պատգամավորներին հրավիրեցի իբրև դիտորդ մասնակցելու ՀՀ խորհրդարանական ընտրություններին: Ես տեղեկացրեցի, որ ԱԺ նախագահի հրավեր նամակը ԵԱՀԿ ԽՎ նախագահ Պետրոս Էֆտիմիուն կստանա մոտակա օրերին:
Ուզում եմ ընդգծել, որ հետաքրքրությունը մեր ընտրությունների նկատմամբ պատգամավորների շրջանում բավական մեծ է և ըստ երևույթին պետք է սպասել մի քանի տասնյակ դիտորդների միայն ԵԱՀԿ ԽՎ խողովակով: Դիտորդներին նախ և առաջ հետաքրքում է այն հանգամանքը, որ ՀՀ բոլոր առաջատար քաղաքական ուժերն իրապես շահագրգռված են բարձր մակարդակի ընտրություններ անցկացնելու և ժողովրդի վստահությունը վայելող խորհրդարանը ձևավորելու հարցում:
-ԵԱՀԿ ԽՎ նստաշրջաններում և առհասարակ ԵԱՀԿ բոլոր մարմինների քննարկումներում վերջին շրջանում անընդհատ անդրադարձ է կատարվում Եվրոպայում սովորական սպառազինությունների թեմային և համապատասխան պայմանագրով նախատեսված պարտավորությունների կատարմանը: Այս անգամ թեմային անդրադարձ եղա՞վ, թե՞ ոչ:
-Պետք է ասեմ, որ փետրվարի 24-ին, օրվա երկրորդ կեսին, տեղի ունեցավ քննարկում 1999թ. Եվրոպայում սովորական սպառազինությունների պայմանագրի ապագայի վերաբերյալ: Դա ըստ էության գլխավոր բանավեճն էր այս նստաշրջանում:
Քննարկման ընթացքում արտահայտվեցին խնդրին քաջատեղյակ չորս փորձագետներ և 17 պատգամավորներ: Մեր հայտարարության մեջ ես ասացի, որ Հայաստանը հատուկ նշանակություն է տալիս Եվրոպայում սովորական սպառազինությունների նկատմամբ վերահսկողության ռեժիմին: Մենք ոգևորված էինք ԵՍԶՈՒ պայմանագրի արդիականացմանն ուղղված բանակցությունների բավական խոստումնալից մեկնարկով և չնայած ներկա իրադրությանը, որում հայտնվել է ԵՍԶՈՒ-ն, ինչպես նաև ապագա բանակցությունների շրջանակի հարցում անորոշությանը, Հայաստանը շարունակում է հանդես գալ այդ իրավաբանորեն պարտադիր ուժ ունեցող պայմանագրի բոլոր կետերի իրականացման օգտին: Մենք համոզված ենք, ԵՍԶՈՒ պահպանման կենսական նշանակության հարցում և հույս ունենք, որ տեսանելի հեռանկարում հիմնարար տարաձայնությունները կհաղթահարվեն` ճանապարհ բացելով Եվրոպայում սովորական սպառազինությունների վերահսկման ռեժիմի ամրապնդմանը և արդիակացմանն ուղղված բանակցությունների վերսկսման համար: Մենք ելնում ենք տվյալ հիմնախնդրում տարածաշրջանային հեռանկարներից և դիտարկում ենք սպառազինությունների վերահսկման կենսունակ ռեժիմը իբրև մեր ռազմավարության բաղադրիչ: Մեր տարածաշրջանում ստեղծվել է մի իրավիճակ, երբ այս առանցքային համաձայնագրի դրույթներն արհամարվում են: Կողմերից մեկը (ես ի նկատի ունեի Ադրբեջանը) լինելով պայմանագրի կողմ և ԵԱՀԿ հովանու ներքո անցնող համապատասխան գործընթացների մասնակից վերջին հինգ տարիների ընթացքում, պաշտոնական տվյալներով ԵՍԶՈՒ-ի պայմանների խախտումով սպառազինությունների և ռազմական տեխնիկայի առկայության սահմանային ազգային մակարդակները գերազանցում է առնվազն երեք ցուցանիշներով: ԵՍԶՈՒ գծով պարտականությունների հարցում դրական դեր կարող է խաղալ հասարակայնության կողմից բանակի նկատմամբ ժողովրդավարական վերահսկողության ուժեղացումը, այս հարցում կարևոր դերակատարություն կարող են ունենալ խորհրդարանականները` երաշխավորելով իրենց կառավարությունների միջազգային պարտավորությունների թափանցիկ կատարումը:
Այս կապակցությամբ մենք նշեցինք, որ դեռևս 1994թ. այն ժամանակ ԵԱՀԽ ԽՎ նախաձեռնել էր քննարկումներ, որոնք հանգեցրեցին Բուդապեշտի գագաթնաժողովում Անվտանգության ռազմաքաղաքական ասպեկտներին վերաբերող վարքականոնի ընդունմանը, որտեղ ամրապնդված էր զինված ուժերի նկատամամբ ժողովրդավարական վերահսկողության նորմը, ինչը հանդիսանում է անվտանգության և կայունություն բաղադրիչ:
-Շնորհակալություն պարոն Սաֆարյան, որևէ բան ունե՞ք ավելացնելու:
-Թերևս այսքանը: Միայն ցանկանում եմ հատուկ ընդգծել մեր պատվիրակության շատ արդյունավետ համագործակցությունը ԵԱՀԿ-ում ՀՀ պատվիրակության անձնակազմի հետ դեսպան Արման Կիրակոսյանի գլխավորությամբ:

Интервью Арама Сафаряна: Генсек ОБСЕ призвал искать пути решения конфликта, вместо того, чтобы смотреть назад
23-24 февраля в Вене состоялась зимняя сессия Парламентской ассамблеи ОБСЕ, в которой приняла также участие делегация Армении в лице руководителя делегации, секретаря парламентской фракции партии «Процветающая Армения» Арама Сафаряна и председателя постоянной парламентской комиссии по вопросам науки, образования, культуры, молодежи и спорта Артака Давтяна.
В интервью Panorama.am Арам Сафарян рассказал об обсужденных на сессии вопросах.
- Господин Сафарян, какой ход получили обсуждения Ассамблеи на этот раз, учитывая то обстоятельство, что урегулирование карабахской проблемы занимается ОБСЕ и именно в Парламентской ассамблее этой структуры наиболее часто поднимается этот вопрос?
- У нас была информация, что делегация Азербайджана намерена поднять обвинения Ходжалу, учитывая 20-летие этой трагедии. Так и произошло.
На первом пленарном заседании руководитель азербайджанской делегации Бахар Мурадова сформулировала свое заявление в виде вопроса, отметив, что международное сообщество предало забвению «геноцид Ходжалу», в том случае, когда парламент Франции криминализирует отрицание геноцида армян. Был задан вопрос, может ли Франция продолжать свою деятельность в составе Минской группы по урегулированию карабахского конфликта, если она проявляет подобное предвзятое отношение к одной из сторон конфликта.
Свое ответное заявление я также сформулировал в виде вопроса. Я напомнил, что трагедия Ходжалу является одной цепью с погромами в Сумгаите, Кировабаде и Баку, в ходе которых были убиты сотни армян, а более 400 тыс. были насильственно депортированы из Азербайджана. Я напомнил также, что в 1992-1993 гг. в Азербайджане активно обсуждали вопрос, что же на самом деле произошло в Ходжалу и кто в этом виноват. Напомнил также, что эти обсуждения не дали никакого результата, поскольку не удалось доказать ни одну версию. Эти попытки продолжились в 2005 году, однако независимый журналист Фатуллаев, который выдвинул противоположную от официальной пропаганды свою точку зрения, был арестован и долгие годы провел в тюрьме, а редактор его издания был убит при невыясненных обстоятельствах. Я спросил, как можно в таких условиях требовать свободы слова, если оно в подобной форме было подавлено в Азербайджане.
- Господин Сафарян, а как отреагировали действующее руководство ОБСЕ и члены других делегаций?
- Им я также задал вопрос. Мой вопрос генеральному секретарю ОБСЕ Ламберто Дзанниери я сформулировал так: что может сделать ОБСЕ, чтобы ряд этих преступлений был бы осужден полностью с целью их неповторения, а не представлять их выборочно и искаженно для накала атмосферы ненависти и вражды. В ответ он призвал стороны, вместо того, чтобы смотреть назад, искать пути в направлении урегулировании карабахского конфликта в рамках МГ ОБСЕ, в первую очередь, укрепляя режим перемирия с целью исключения новой войны.
- Распространяла ли азербайджанская делегация, как всегда, агитационные материалы?
- Да. Наша делегация узнала, что азербайджанская сторона направила всем 53 делегациям агитационные материалы с искаженным представлением трагедии в Ходжалу. Мы заявили, что отправим всем делегациям размещенные на сайте Xocali.net факты, доказывающие ущербность приводимых азербайджанской делегацией фактов.
- Были ли другие случаи или на этот раз азербайджанская делегация удовлетворилась лишь темой Ходжалу?
- Произошел спор в первом политическом комитете, когда обсуждался предварительный доклад представителя Литвы госпожи Абрамикене. Госпожа Мурадова выразила несогласие с формулировкой «противостояние в Нагорном Карабахе» и потребовала использовать термин «конфликт Нагорного Карабаха Азербайджанской Республики», заявив, что это конфликт между двумя общинами. Было отмечено, что проект доклада заранее не был обсужден с азербайджанской стороной. Госпожа Мурадова выразила также недовольство результатами проведенных в октябре прошлого года в Дубровнике слушаний «Урегулирование проблемы Нагорного Карабаха и ОБСЕ».
В своем заявлении я счел непозволительным пересмотр терминологии ОБСЕ, подчеркнув, что нельзя отодвигать явления до марта 1992 года, когда только получившие независимость страны стали членами ОБСЕ, и был согласован формат Минской группы. Я напомнил, что всего несколько недель назад президенты Армении и Азербайджана при посредничестве президента России подписали в Сочи совместную декларацию, в которой отметили необходимость завершения согласования основополагающих принципов и разработки мирного соглашения. Было отмечено также, что если суждения госпожи Мурадовой верны, то о чем тогда договаривались президенты двух стран? Я предложил докладчику политического комитета при составлении своего доклада обязательно работать с представителями сторон, выслушать сопредседателей Минской группы и проконсультироваться с экспертами-специалистами.
- Господин Сафарян, были ли обсуждения по мирному урегулированию проблемы? В последнее время много говорится о необходимости осуществления шагов по укреплении между сторонами атмосферы доверия. Эта тема каким-либо образом была затронута в Ассамблее?
- Во второй день сессии в начале пленарного заседания с вступительным словом выступила представляющий президиум Ирландии, госминистр этой страны госпожа Лусинда Криегтон. Я сказал, что мы ценим усилия ирландского председательства в ОБСЕ, которые направлены на урегулирование конфликтов и защиту прав человека. По нашему мнению, в 21 веке конфликты могут быть урегулированы лишь на основе защиты прав человека, и по этой причине нам необходимо единое понимание прав человека на всем пространстве ОБСЕ, и, особенно, между вовлеченными в конфликт сторонами. Очевидно, что трудно признать право на самоопределение противоположной стороны, если собственные граждане лишены права на волеизъявление, использование своих прав и основных свобод. Более того, существующие конфликты зачастую используются для оправдания прав и основных свобод всего общества. Я спросил, что мы можем вместе сделать для изменения ситуации, чтобы права человека не были бы заложником конфликтов, а стали бы средством их урегулирования.
Я заявил также, что на днях в северной части Армении в результате выстрела азербайджанского снайпера погиб армянский военнослужащий. Был задан вопрос, готово ли председательство Ирландии призвать стороны конфликта выполнить инициативы сопредседателей Минской группы ОБСЕ по созданию механизмов расследования инцидентов в результате нарушения режима перемирия. Госпожа Креигтон ответила, что ирландское председательство будет тесно сотрудничать и содействовать посредникам в направлении осуществления представленных ими предложений.
- Господин Сафарян, за время Вашего отсутствия из страны, президент Армении подписал указ, согласно которому парламентские выборы пройдут 6 мая. Ваши коллеги проявили какой-либо интерес к данному вопросу? Какие настроения есть в связи с этим?
- На заседании Постоянного комитета ПА ОБСЕ 24 февраля я от имени спикера парламента Армении и всех политических сил пригласил членов Ассамблеи посетить Армению в качестве наблюдателей на парламентских выборах. Я проинформировал, что в ближайшие дни председатель ПА ОБСЕ Петрос Эфтимиу получит пригласительное письмо председателя Национального Собрания Армении.
Хочу подчеркнуть, что интерес среди депутатов к нашим выборам достаточно велик, и, по всей видимости, следует ожидать визита нескольких десятков наблюдателей лишь со стороны ПА ОБСЕ. В первую очередь, наблюдателей интересует то обстоятельство, что все передовые политические силы Армении в действительности заинтересованы в проведении выборов на высоком уровне и формировании парламента, который будет пользоваться доверием народа.
- На заседаниях ПА ОБСЕ и обсуждениях всех органов ОБСЕ в последнее время постоянно затрагивается тема ДОВСЕ и выполнения предписанных соответствующим договором обязательств. Была ли эта тема затронута на этот раз?
- Должен сказать, что 24 февраля, во второй половине дня, состоялось обсуждение по теме будущего договора ДОВСЕ от 1999 года. Это, по сути, стало главным обсуждением этой сессии. В ходе обсуждений выступили 4 эксперта и 17 депутатов, знакомых с вопросом. В нашем заявлении я сказал, что Армения придает особое значение режиму контроля над ДОВСЕ. Мы были воодушевлены обнадеживающим стартом переговоров по совершенствованию договора об обычных вооружениях в Европе, и, несмотря на нынешнюю ситуацию, в которой оказался договор, и неопределенность в вопросе будущих переговоров, Армения продолжает выступать за осуществление всех пунктов этого договора, имеющего обязательную правовую силу. Мы надеемся, что в обозримом будущем основные разногласия будут сглажены, открыв путь для укрепления режима контроля над обычными вооружениями и возобновления переговоров по их усовершенствованию. Мы исходим из региональных перспектив в данном вопросе и рассматриваем режим контроля в качестве составляющей части нашей стратегии. В нашем регионе сложилась ситуация, когда положения этого ключевого соглашения игнорируются. Одна из сторон (я имею ввиду Азербайджан), являясь стороной договора и участницей соответствующих процессов под эгидой ОБСЕ, за последние пять лет, по официальным данным, нарушением условий ДОВСЕ и наличием военной техники превышает приграничные национальные уровни, как минимум, по трем показателям. В вопросе обязательств по части ДОВСЕ положительную роль может сыграть усиление демократического общественного контроля над армией, в этом вопросе положительную роль могут сыграть и парламентарии, гарантируя прозрачное выполнение международных обязательств своими правительствами.
В этой связи мы отметили, что еще в 1994 году ПА ОБСЕ инициировала обсуждения, которые привели к принятию на Будапештском саммите канонов поведения, относящихся к аспектам военно-политической безопасности, в котором были закреплены нормы демократического контроля над ВС, что является составляющей безопасности и стабильности.
- Спасибо, господин Сафарян. Хотите что-нибудь добавить?
- Хочу лишь особо подчеркнуть эффективное сотрудничество нашей делегации с делегацией Армении в ОБСЕ во главе с послом Арманом Киракосяном.