«Պետք է ասեմ, որ բոլոր պատվիրակություններին համանման վերաբերմունք է ցուցաբերվել` ընդունելության շատ բարձր մակարդակով, իսկ հատկապես Ադրբեջանին ցուցադրվել է ընդունելություն անվտանգության լրացուցիչ միջոցներով»:
Այս մասին ասուլիսում հայտարարեց ՀՀԿ խմբակցության անդամ Արտակ Զաքարյանը` պատասխանելով Panorama.am-ի հարցին, թե ինչով է պայմանավորված ադրբեջանական պատվիրակության Բաքվում հայտնած դժգոհությունները` կապված Եվրոնեսթի շրջանակներում Երևանում իրենց ցույց տրված ընդունելության հետ:
Պատգամավորի խոսքերով, իրականությանը չի համապատասխանում այն տեղեկությունը, թե` ադրբեջանցիներին տարել են մեկուսարան: Նրանց ընդամենը հրավիրել են հերթափոխի պետի սենյակ, որպեսզի այդ ընթացքում համապատասխան ձևակերպումներն արվեն և ուղեբեռը բերեն:
«Ցավոք, դա հենց Ադրբեջանի քաղաքականության մի մասն է, որ նրանք անընդհատ փորձում են կեղծել այն ամենը, ինչ կապված է Հայաստանի ու հայ իրականության հետ` ընդհուպ մինչև իրենց մասնակցության պարագայքում իրենց իսկ աչքով տեսածը»,- հավելեց Զաքարյանը:
Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ Panorama.am-ի հետ զրույցում Ա.Զաքարյանը հայտարարել էր, թե ցանկալի է, որ ինչպես իրենք դիմավորեցին ադրբեջանցիներին, գոնե կիսով չափ նույնը սպասվեր իրենց Բաքվում:
Նշենք նաև, որ Եվրանեսթի խորհրդարանական վեհաժողովի Սոցիալական հարցերի, կրթության, մշակույթի և քաղաքացիական հասարակության հարցերի մշտական հանձնաժողովի հանդիպումը Երևանում մեկնարկել էր փետրվարի 22-ին. առաջին անգամ էր, որ այն տեղի էր ունենում Եվրոպական խորհրդարանից դուրս:
Եվրանեսթի խորհրդարանական վեհաժողովը հիմնադրվել է 2011 թ. մայիսին որպես Արևելյան գործընկերության խորհրդարանական բաղկացուցիչ: Դրա հիմնական նպատակն է հզորացնել կապերը Եվրոպական Միության և Արևելյան Եվրոպայի հարևանների` Հայաստանի, Ադրբեջանի, Վրաստանի, Մոլդովայի և Ուկրաինայի միջև կապերը, որոնք այժմ ներկայացված են խորհրդարանական վեհաժողովում:

А. Закарян: Азербайджанцы фальсифицируют даже то, что видели собственными глазами
«Должен отметить, что ко всем делегациям было проявлено одинаковое отношение, в том числе и прием на высшем уровне. В особенности, для азербайджанской делегации был оказан прием с дополнительными мерами безопасности», – об этом на пресс-конференции заявил член парламентской фракции Республиканской партии Армении Артак Закарян, отвечая на вопрос Panorama.am о том, чем обусловлены высказанные в Баку азербайджанской делегацией недовольства приемом, оказанным им в Ереване, в рамках заседания Евронест.
По словам депутата, информация о том, что азербайджанцев отвели в изолятор, не соответствует действительности. Их лишь отвели в комнату начальника смены с тем, чтобы за это время было проведено оформление соответствующих документов и был доставлен багаж.
«К сожалению, именно это является частью политики Азербайджана, связанной с тем, что они постоянно пытаются фальсифицировать все то, что связано с Арменией и армянской действительностью, вплоть до фальсификации того, что они видели собственными же глазами в случае участия», - добавил А.Закарян.
Напомним, что ранее в беседе с Panorama.am Артак Закарян заявил, что желательно, чтобы армянских делегатов хотя бы наполовину ожидал такой же прием, какой был оказан азербайджанцам в Армении.
Отметим, что заседание постоянной комиссии по социальным вопросам, вопросам образования, культуры и гражданского общества парламентской ассамблеи Евронест состоялось в Ереване 22 февраля. Это была первая встреча, которая прошла за пределами Европарламента.
Парламентская ассамблея Евронест была основана в мае 2011 г. как парламентская составляющая Восточного партнерства. Ее основная цель – усиление связей Евросоюза и Восточной Европы с соседями, представленными в парламентской ассамблее – Арменией, Азербайджаном, Грузией, Молдовой и Украиной.