Թուրք վերլուծաբան. Ինչո՞ւ 20 տարի թուրքերը կոկորդ չէին պատռում Խոջալուի համար
Թուրքական «CNNTurk» հեռուստաալիքի «Չեզոք գոտի» հաղորդաշարի հեղինակ և վարող, այլախոհ մտավորական Ահմեթ Հաքանը հոդված է հրապարակել Խոջալուի դեպքերի վերաբերյալ թուրք հանրության արձագանքի մասին: Նա ուշադրություն է հրավիրում այն հանգամանքի վրա, որ Խոջալուի դեպքերից անցել է ուղիղ 20 տարի. «Ինչո՞ւ այդ ողջ ընթացում ոչ ոք կոկորդ չէր պատռում Խոջալուի համար: Ինչո՞ւ անցած տարիներին Թաքսիմի հրապարակում նման ցույցեր չէին կազմակերպվում: Ինչո՞ւ մինչև օրս հոդվածներ չէին հրապարակվում այդ թեմայով: Ի՞նչու մինչև հիմա ամեն փետրվարի 26-ին Խոջալուին նվիրված միահամուռ միջոցառումներ չէին անցկացվում»:
Իր այս հարցադրումներին ի պատասխան` Ահմեթ Հաքանը, ըստ աղբյուրի, ներկայացնում է շարժառիթ հանդիսացած հիմնական պատճառը: «Որովհետև մինչև հիմա Ֆրանսիայի և Սարկոզիի դեմ ինչ-որ բան անելու անհրաժեշտություն չկար: Ի՞նչ է, սա է ձեր մարդասիրությունը: Ազերիներին գլխին եկած ողբերգության մասին հիշում եք միայն այն ժամանակ, երբ Հայաստանի հետ ունեցած խնդրի պատճառով հայտնվում եք քաղաքական նեղ դրության մե՞ջ»:
Գնահատական տալով Խոջալուի հետ կապված թուրքերի աննախադեպ բուռն ու բորբոքված արձագանքին` Ահմեթ Հաքանը շեշտում է, թե ստացվում է այնպես, որ կոտորածի թեման դարձել է քաղաքական ճնշվածությունից ազատվելու համար կիրառվող գործիք:
Հիշեցնենք, որ մեկ ամիս առաջ, երբ Հաքանը «Twitter» սոցիալական ցանցով տեղեկացրել էր, որ քննարկվելու է Դինքի սպանության և դատավճռի թեման, բավական կոպիտ արձագանք էր ստացել բազմաթիվ թուրք օգտատերերի կողմից: Ահմեթ Հաքանն էլ հակադարձել է, թե բոլորս հայ ենք, ինչն ավելի կոշտ հակազդեցություն էր առաջ բերել: Սկսվել էր կոպիտ խոսքերի ու վիրավորանքների տարափ թուրք լրագրողի վրա: Ի պատասխան «Twitter»-ի թուրք անհանդուրժողական մասսայի պահվածքի` ասել է. «Եթե Հրանտը հայ լինելու համար սպանվեց, ուրեմն ես հայ եմ»:

Турецкий аналитик А. Хаккан раскрыл, почему до сих пор в Турции никто не кричал о «событиях в Ходжалу»
Автор и ведущий транслируемой по турецкому телеканалу «CnnTurk» программы «Нейтральная зона» Ахмет Хаккан опубликовал на сайте данного СМИ статью об отклике турецкой общественности на события в Ходжалу.
Журналист обращает внимание читателей на то обстоятельство, что с момента событий в Ходжалу минуло ровно 20 лет. «Почему на протяжении всего этого времени никто не кричал о событиях в Ходжалу? Почему за прошедшие годы на площади Таксим не организовывались подобные акции? Почему ранее не публиковались статьи на эту тему? Почему до сих пор 26 февраля не проводились общими усилиями мероприятия, посвященные событиям в Ходжалу?».
В ответ на свои же вопросы Ахмет Хаккан указывает основную причину, которая и стала мотивом всего этого. «Потому, что до сих пор не было необходимости предпринимать какие-либо действия против Франции и Саркози. И что? В этом весь ваш гуманизм? Вы вспоминаете о трагедии, постигшей азербайджанцев, лишь тогда, когда из-за проблемы с Арменией оказываетесь в сложной политической ситуации?»
Давая оценку беспрецедентно бурному и раздутому отклику турок на события в Ходжалу, Ахмет Хаккан отмечает: выходит, что тема погрома стала инструментом избавления от политической подавленности.
Напомним, месяц назад, кода Хаккан через сервис микроблогов Twitter сообщил о том, что обсудит тему убийства редактора выходящей в Турции армянской газеты «Акос» Гранта Динка и вердикт стамбульского суда по данному делу, он, к своему удивлению, получил довольно грубые ответы от турецких пользователей этого ресурса. В ответ на это Ахмет Хаккан отметил, что все мы армяне, на что турецкая аудитория отреагировала еще более резко: на турецкого журналиста посыпался шквал грубых слов и оскорблений. На подобное поведение радикально настроенной турецкой публики Ахмет Хакан сказал: «Если Динк был убит за то, что был армянином, значит я армянин».