ՀՀ տնտեսական մրցակցության պաշտպանության հանձնաժողովի մամուլի քարտուղար Գայանե Սահակյանը «Հայկական ժամանակ»-ին հայտնել է, որ Հայաստանում ալյուրի թանկացման միտումները պայմանավորված են համաշխարհային շուկայում ցորենի գնի մոտ 25 տոկոս աճով: Ըստ հանձնաժողովի դիտարկումների, ալյուրը Հայաստանում արդեն թանկացել է միջինը 9 տոկոսով: Դրանով է պայմանավորված, մասնավորապես, Գյումրիում հացի թանկացումը:
Չնայած հացի շուկան ՏՄՊՊ հանձնաժողովի ուսումնասիրությունների շրջանակներում չէ, սակայն հանձնաժողովում հույս են հայտնում, որ նախկինում ձեռքբերված և կուտակված ցորենի ու ալյուրի հաշվին հացի գների աճը հնարավոր կլինի կանխել: «Դժվար է համակարծիք լինել ՏՄՊՊ հանձնաժողովի հետ: Եթե ցորենի և ալյուրի գները բարձրանան, հացի գինը, անկասկած, բարձրանալու է: Խնդիրն ընդամենը այն է, թե երբ է թանկանալու»,- գրում է թերթը:

The increase in the flour prices in Armenia is due to a 25 percent increase in grain prices in the international market, spokesperson of the State Commission for the Protection of Economic Competition of Armenia Gayane Sahakyan told Haykakan Zhamanak. On average, flour prices have climbed 9 percent in Armenia, according to the commission. That is why bread prices rose in Gyumri, in particular.
The commission is hopeful that an increase in bread prices can be prevented at the expense of reserves.
“An increase in flour prices will lead to an increase in bread prices. It only remains to wait until it happens,” writes the newspaper.