«Այն, ինչ ես տեսա այդ գիշեր, սարսափելի էր` բոլոր կողմերից փակված փողոցներ: Հայը դուրս էր եկել հայի դեմ: Աստված չանի, որ այդ գիշերվա պատկերը կրկնվի», - այսօր ասուլիսի ժամանակ ասաց քանդակագործ Լևոն Թոքմաջյանը` հետադարձ հայացք նետելով 4 տարի առաջ մարտի 1-ին կատարված իրադարձություններին: Բանախոսը շեշտեց, որ զերծ է մնում քաղաքական գնահատականներից` սահմանափակվելով միայն քաղաքացիական գնահատականով:
«Դանիել Վարուժանը, երբ պայքար-պայքարի կոչ էր անում, նկատի չուներ պայքար հայը հայի դեմ, այլ` մեր արտաքին թշնամիների: Ժամանակն է, որ համախմբվենք ու իրար մեջ թշնամիներ չփնտրելով` պայքարենք մեր ընդհանուր թշնամիներ դեմ»,- ասաց նա` հավելելով, որ մարտի 1-ն իր հիշողության մեջ կմնա որպես օր, որ չպետք է կրկնվի:
«Ես գիտեի, որ Ազատության հրապարակում շուտով անախորժ դեպքեր են լինելու: Գիշերը` ժամը12-1-ի կողմերը, գնացի հրապարակի կողմը, տեսա, որ փակ է: Իսկ դրանից հետո այն, ինչ տեսա, Աստված մի արասցե, որ կրկնվի, դա ողբերգություն էր մեր ազգի համար: Մանավանդ, որ քիչ ենք մնացել, և ամեն մի հայի կյանքը ավելի թանկ է մեզ համար: Ես, չխորանալով այդ երևույթների մեջ, ասում եմ, որ դա աթոռակռիվ էր, իշխանության կռիվ»,-ասաց քանդակագործը:

Скульптор: 1 марта останется в моей памяти, как день, который не должен повториться
«То, что я увидел этой ночью, было ужасным: со всех сторон закрытые улицы. Армянин вышел против армянина. Не дай бог, чтобы картина этой ночи повторилась», - сказал сегодня на встрече с журналистами скульптор Левон Токмаджян, касаясь мартовских событий 2008 года.
Он отметил, что воздерживается от политических оценок, ограничиваясь только гражданскими оценками.
«Когда Даниель Варужан призывал к борьбе, он не имел в виду борьбу армянина против армянина, а наших внешних врагов. Настало время объединиться и, не ища между собой врагов, бороться против наших общих врагов», - сказал он, добавив, что 1 марта останется в его памяти, как день, который не должен повториться.
«Я знал, что на площади Свободы вскоре произойдут неприятные события. Ночью я пошел к площади, увидел, что закрыта. А после того, что я увидел…Боже упаси, чтобы повторилось, это было трагедией для нашей нации. Тем более, что нас мало осталось, и жизнь каждого армянина дорога нам. Я, не впадая в подробности этих явлений, говорю, что это была борьба за кресло, за власть», - сказал скульптор.