Ալլա Լևոնյան. Պետք չէ մեր ազգային արժանապատվությունից այդ մրցույթը վեր դասել
Չնայած ավելի քան երկու տասնյակ երգիչներ հայտարարությամբ հրաժարվել են մասնակցել Ադրբեջանում կայանալիք «Եվրատեսիլ-2012»-ին, սակայն մրցույթին Հայաստանի մասնակցության վերաբերյալ հարցը կհստակեցվի մինչև մարտի 20-ը: Վերջնական որոշում կայացնողը կլինի Հանրային Հեռուստաընկերությունը:
Այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտարարության ներքո ստորագրած, վաստակավոր արտիստ Արսեն Գրիգորյանը, ով առաջիներից էր, որ դեմ արտահայտվեց մրցույթին Հայաստանի մասնակցությանը, նշեց, որ բացի անվտանգության խնդրից, սա ազգային արժանապատվության հարց է:
«Սա կենաց-մահու հարց չէ: Մենք ի սզբանե պետք է «ոչ» ասեինք: Ես դա ասում եմ նախ և առաջ որպես քաղաքացի: Մեր զինվորների սպանության համար այնտեղ աստղեր են շնորհում, այն էլ զինադադարի պայմաններում: Ադրբեջանի հետ մենք պետք է միայն կապ ունենանք ԼՂ հարցի կարգավորման շրջանակներում: Մշակույթը սահմաններ չի ճանաչումը, բայց այս դեպքը բացառություն է: Սա նախ և առաջ քաղաքականացված մրցույթ է, ոչ թե մշակույթ, այլ շոուբիզնես»,-իր որոշումն այսպես բացատրեց Արսեն Գրիգորյանը:
Երգչուհի Ալլա Լևոնյանը ևս դեմ է Բաքվում կայանալիք մրցույթին մեր երկրի մասնակցությանը:
«Տարիներ առաջ Նյու-Յորքում ադրբեջանիցիները չեն մասնակցել փառատոնի, ասելով, որ դրանիցից, այսինքն մեզանից, հետո բեմը պետք է ժավելով մաքրել: Պետք չէ մեր ազգային արժանապատվությունից այդ մրցույթը վեր դասել, մանավանդ Ադրբեջանն անընդհատ ցուցադրում է իր վերաբերմունքը մեր հանդեպ: Այն դեպքում, երբ սահմանին մեր տղաները սպանվում են, ո՞ւմ ենք ինչ ապացուցում: Մենք հաղթել ենք և երգով չի, որ դա պետք է ապացուցել: Մեր չգնալը մեր արհամարհանքն է ադրբեջանցիների հանդեպ, ոչ թե վախը: Իսկ եթե շատ անհրաժեշտ է, ապա պետք է մի քանի անգամ ավելի լավ ներկայանալ, քան մինչև այսօր»,-ասաց Ա. Լևոնյանը:

Певица А. Левонян: Не стоит ставить конкурс «Евровидение-2012» выше национального достоинства
Несмотря на то, что свыше 20 певцов выступили с заявлением об отказе от участия в предстоящем в Азербайджане песенном конкурсе «Евровидение-2012», тем не менее, вопрос участия представителя Армении будет уточнен до 20 марта. Окончательное решение примет Общественное телевидение Армении.
Подписавший на сегодняшней встрече с журналистами заявление заслуженный артист Армении Арсен Григорян, который одним из первых выступил против участия республики в конкурсе, отметил, что, кроме вопроса безопасности, стоит также вопрос национального достоинства.
«Это не вопрос жизни и смерти. Мы изначально должны были отказаться. Я говорю об этом прежде всего как гражданин. За убийство наших солдат там присваивают звезды, и это в условиях перемирия. Мы должны связываться с Азербайджаном лишь в рамках урегулирования карабахского конфликта. Культура не признает границ, но этот случай является исключением. Это, прежде всего, политизированный конкурс, это не культура, а шоу-бизнес», - пояснил свое решение Арсен Григорян.
Певица Алла Левонян также выступает против участия Армении в предстоящем в Баку песенном конкурсе.
«Несколько лет назад в Нью-Йорке азербайджанцы не приняли участия в фестивале, заявив, что после нас сцену надо почистить хлоркой. Не стоит ставить этот конкурс выше нашего национального достоинства, тем более, что Азербайджан постоянно демонстрирует свое отношение к нам. И это в том случае, когда на границах гибнут наши парни. Кому мы должны что-то доказывать?! Мы одержали победу, и это надо доказывать не песней. Наш отказ от участия демонстрирует наше игнорирование азербайджанцев, а не боязнь. А в случае крайней необходимости надо представить нашу страну намного лучше, чем это было до сих пор», - добавила певица.