Դարչնագույն լեզուն, տակտիկական սխալն ու կոմպրոմիսների բացակայությունը ՀԱԿ-ում
Նախօրեին կայացավ ՀԱԿ հանրահավաքի ընթացքում հնչած ելույթները մի շարք դիտարկումներ անելու հնարավորություն են տալիս:
Նախ՝ ընդհանուր տպավորությունն այն է, որ ՀԱԿ-ական գործիչների հրապարակային հայտարարություններում դարչնագույնը գնալով ավելի ընդգծված է դառնում: Մի շարք արտահայտություններ՝ «ժողովրդի դատաստան», «իշխողների գույքի բռնագրավում՝ հօգուտ պետության (ժողովրդի)», «իշխանության նկատմամբ ժողովրդի մենաշնորհ» և այլն, բնորոշ են առաջին հերթին տոտալիտար ուղղվածության գաղափարախոսություններին (ֆաշիզմ, բոլշևիզմ): Թե ինչու էին դրանք շրջանառվում Ազատության հրապարակում, քննարկման հարց է (գուցե ընդամենը ամբոխի այսրոպեական պահանջները բավարարելու համար): Բայց որ դրանք վտանգավոր խոստումներ են և վտանգավոր սպասումներ են ձևավորում, միանշանակ է: Թե կոնկրետ ինչ վտանգներ, խորանալու հարկ չկա (իրենք էլ հստակ ակնարկում են, որ դրա վերջը Իրաքն ու Լիբիան է): Ընդամենը ֆիքսենք՝ եթե նման հայտարարություններ անելիս ՀԱԿ-ական գործիչները փոքր-ինչ անգամ լրջորեն հավատում են իրենց ասածներին, ուրեմն հենց այդ պահից սկսած դնում են իրենց մոտալուտ տապալման հիմքերը. Հայաստանի հասարակությունը չափազանց խելամիտ ու հասուն է՝ սեփականության վերաբաշխման ու ինքնադատաստանի ճանապարհը չընտրելու համար:
Երկրորդ կարևոր դիտարկումն այն է, որ ՀԱԿ-ը կրկնում է արդեն մի անգամ թույլ տված սխալը: Եթե հիշում եք, 2009 թվականի Երևանի ավագանու ընտրություններին մասնակցելու ժամանակ ՀԱԿ-ը, ի դեմս Լևոն Տեր-Պետրոսյանի և մյուսների, հայտարարեց, որ այդ ընտրություններն իրենց համար 2008-ի նախագահական ընտրությունների երկրորդ փուլն է: Արդյունքում՝ նա իր հռչակած մոտեցման համատեքստում այդ ընտրությունները տանուլ տվեց, ինչն ուղղակի անխուսափելի էր: Այն պատճառով, որ խորհրդարանական ընտրությունները (իսկ Երևանի ավագանու ընտրությունները կարելի է համարել այդպիսին), նախագահականից էականորեն տարբերվում են. այնտեղ մեծ հաշվով հաղթում են բոլոր նրանք, ում հաջողվում է ֆրակցիա ձևավորել ու դրա միջոցով տիրանալ իշխանության մի մասին, մինչդեռ նախագահական ընտրություններում, որտեղ հաղթողը մեկն է, բնականաբար իշխանությունը կիսել հնարավոր չէ: Եվ քանի որ ՀԱԿ-ը դրանց մոտեցավ «կամ ամեն ինչ, կամ ոչինչ» տրամաբանությամբ, արդյունքում զրկվեց ամեն ինչից, որովհետև խորհրդարանական ընտրություններում ամեն ինչ վերցնելը գործնականում անհնար է: Ժամանակին այս սխալի մասին բազմիցս խոսվել էր և անգամ նշվել էր, որ հասարակության մեջ ձևավորած անհնարինի ձգտող սպասումների հետևանքը լինելու է ճիշտ նույնքան հիասթափությունը:
Եվ ահա, երեկ ՀԱԿ-ի լիդերները, դաս չքաղելով անցյալում թույլ տված սխալից, կրկին մտան նույն գետը՝ առաջիկա խորհրդարանական ընտրությունները հռչակելով նախագահական ընտրությունների առաջին փուլ: Կրկին արձանագրենք՝ եթե ընտրություններին մասնակցության տրամաբանությունը չփոխվի, ՀԱԿ-ի էլեկտորատին հետընտրական շոկ ու հիասթափություն է սպասվում:
Երրորդ կարևոր դիտարկումն այն է, որ ՀԱԿ-ում կոմպրոմիսները դժվար են ձեռք բերվում կամ ընդհանրապես ձեռք չեն բերվում: Լևոն Տեր-Պետրոսյանի այն հայտարարությունը, որ իրեն լիազորել են ավարտուն տեսքի բերել ՀԱԿ դաշինքի նախընտրական համամասնական ցուցակը, վկայում է մի բանի մասին՝ ՀԱԿ-ում հավաքվածներն, առնվազն Տեր-Պետրոսյանի բացակայության պարագայում, քաղաքական որոշումներ կայացնելիս չեն կարողանում ընդհանուր հայտարարի գալ:
Այն, որ կոմպրոմիսների մեխանիզմը, փոխարինվում է միանձնյա որոշումների ինստիտուտով (իսկ դա ամենևին էլ առաջին դեպքը չէ), ցույց է տալիս, որ ՀԱԿ-ը իր խոստացած ժողովրդավարությունն ու թափանցիկությունը չի կարողանում ապահովել անգամ սեփական շարքերում և շատ էլ հավանական է, որ իշխանությունը վերցնելու դեպքում դա կտարածի ողջ համակարգի վրա:
Իսկ մյուս կողմից էլ ակնհայտ է, որ ներքին մրցակցությունն այս ուժի ներսում այլևս վեր է ածվել դժգոհության, որի զսպման միակ գործիքը առաջնորդի կամքն է: Թե մեկ անձի կամքն ու հնարավորությունները որքան արդյունավետ կլինի լուրջ քաղաքական որոշումներ կայացնելու համար, ցույց կտա ապագան: Բայց Տեր-Պետրոսյանն ինքն իր բերած օրինակով էլ է հուշում հնարավոր արդյունքը. եթե հիշողությունս չի դավաճանում 1998 թվականի փետրվարի 3-ին դասական ուղղագրության անցնելու մասին նախագահի հրամանագիր չի ստորագրվել:

Прозвучавшие в ходе состоявшегося накануне митинга оппозиционного Армянского национального конгресса выступления позволяют сделать ряд наблюдений.
Во-первых, такое впечатление, что в публичных заявлениях деятелей АНК коричневый все более подчеркивается. Ряд выражений: «судный день народа», «конфискация имущества правящих в пользу государства (народа)», «монополия народа в отношении власти» и другое, характерны в первую очередь тоталитарным идеологиям (фашизм, большевизм).
Почему они были введены в оборот на площади Свободы, еще предстоит обсудить (может просто для удовлетворения сиюминутных требований толпы). Но то, что это опасные обещания и формируют опасные ожидания, однозначно. Нет необходимости впадать в подробности относительно того, какие конкретно это опасности (они и сами четко намекают, что конец этого Ирак и Ливия). Просто зафиксируем, что, если делая подобные заявления, деятели АНК даже немного всерьез верят в свои слова, значит, именно начиная с этого момента, они закладывают основы своего ближайшего провала. Общество Армении чрезмерно разумное и зрелое, чтобы не выбрать путь перераспределения собственности и самосуда.
Второе важное наблюдение: АНК повторяет допущенную уже несколько раз ошибку. Если помните, во время участия в выборах совета старейшин Еревана в 2009 году АНК, в лице Левона Тер-Петросяна и других, заявил, что эти выборы для них являются вторым этапом президентских выборов 2008 года. В результате, в контексте объявленного им подхода он проиграл эти выборы, что было просто неизбежным. По той причине, что парламентские выборы (а выборы в Совет старейшин Еревана можно считать таковыми) существенно отличаются от президентских, на них по большому счету побеждают все те, кому удается сформировать фракцию и посредством этого завладеть частью власти. Между тем на президентских выборах, где победитель один, естественно, невозможно разделить власть. И поскольку АНК подошел к этим выборам по логике «все или ничего», в результате лишился всего, потому что на практике на парламентских выборах невозможно взять все. В свое время об этой ошибке много раз говорилось и даже было отмечено, что последствием сформировавшихся в обществе и стремящихся к невозможному ожиданий будет такое же разочарование.
И вот вчера лидеры АНК, не извлекая урока из допущенной в прошлом ошибки, вновь вошли в ту же реку, провозглашая предстоящие парламентские выборы первым этапом президентских выборов. Вновь отметим, что если логика участия в выборах не изменится, то электорат АНК ожидает поствыборный шок и разочарование.
Третье важное наблюдение заключается в том, что в АНК с трудом достигают компромиссов или вовсе не достигают их. Заявление Левона Тер-Петросяна о том, что его уполномочили привести в окончательный вид предвыборный пропорциональный список блока АНК, свидетельствует об одном: собравшиеся в АНК, как минимум в условиях отсутствия Левона Тер-Петросяна, принимая политические решения, не могут прийти к общему знаменателю.
То, что механизм компромиссов заменяется институтом единоличных решений (а это вовсе не первый случай), показывает, что АНК даже в собственных рядах не может обеспечить обещанные им демократию и прозрачность, и очень возможно, что в случае прихода к власти распространит это на всю систему.
А с другой стороны, очевидно, что конкуренция внутри этой силы отныне превратилась в недовольство, единственным инструментом сдерживания которого является воля предводителя. Насколько воля и возможности одного лица будут продуктивными для принятия серьезных политических решений, покажет будущее. Но Тер-Петросян своим же приведенным примером подсказывает возможный результат: если память мне не изменяет, 3 февраля 1998 года указ президента о переходе на классическое правописание не был подписан.