Փակ շուկա. ՀՀ օրենքով մշակույթի նախարարությունը պարտավոր է դիմել ոստիկանություն
Պետության կողմից պահպանվող հուշարձանների ցանկում ընդգրկված հուշարձանը, եթե առանց թույլտվություն, քանդվել է ամբողջությամբ կամ մասնակի, ենթադրում է քրեական պատասխանատվություն,- Panorama.am-ին պարզաբանեց գլխավոր դատախազության մամուլի քարտուղար Սոնա Տռուզյանը: Օրենքով` եթե հուշարձան «պահպանողը» (տվյալ դեպքում մշակույթի նախարարությունը) հայտնաբերել է, որ այն չի պահպանվել, ապա պետք է դիմի ոստիկանություն` քրեական գործ հարուցելու համար:
Նշենք, որ փակ շուկայի սեփականատեր «Թիվ 1 շուկա» ՍՊԸ-ն տարածքում կատարվող վերանորոգման աշխատանքների շրջանակում առանց համապատասխան թույլտվության առկայության նախաձեռնել է շինության տանիքի փայտաշեն հատվածի փոխարինման աշխատանքներ:
Այսօր քաղաքապետարանը տարածել է հայտարարություն դրա հետ կապված. «Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ» ՀՀ օրենսգրքի 154-րդ հոդվածի առաջին մասով կազմվել է արձանագրություն` առանց թույլտվության տանիքի ծածկի քանդման աշխատանքներ իրականացնելու համար: Աշխատանքները դադարեցված են և տարածքը վերցված է խիստ հսկողության տակ»:
Մաշտոցի պողոտայում գտնվող, 1952 թվականին կառուցված, արդեն նախկին Փակ շուկայի շինությունն ընդգրկված է պետության կողմից պահպանվող հուշարձանների ցանկում: Իսկ դա նշանակում է, որ կառույցը գտնվում է պետության պաշտպանության ներքո և, որպես ուշացած, բայց պարտադիր քայլ` ՀՀ օրենքով մշակույթի նախարարությունը պարտավոր է դիմել ոստիկանություն։

Минкультуры Армении обязано обратиться в полицию относительно ситуации с ереванским Крытым рынком
Полное или частичное разрушение без разрешения памятника, включенного в список охраняемых государством, ведет к уголовной ответственности, и поэтому, если министерство культуры Армении обнаружило нечто подобное в отношении находящегося в его ведении памятника архитектуры, то оно по закону обязано обратиться в полицию с целью возбуждения уголовного дела. Об этом заявила в интервью Panorama.am пресс-секретарь генпрокуратуры РА Сона Трузян, комментируя ситуацию с ереванским Центральным или, как его еще называют, Крытым рынком на проспекте Маштоца.
Отметим, что собственник рынка ООО «Рынок №1» без соответствующего разрешения осуществило ремонтные работы с целью смены деревянного фрагмента свода здания. Эта новость вызвала недовольство у активной части общественности, особенно в социальных сетях, поскольку Крытый рынок, построенный в 1952 году по проекту заслуженного архитектора Армении Григория Агабабяна, включен в список памятников истории Еревана и считается одним из символов армянской столицы. Эксперты отмечают, что изменение внешнего облика здания рынка просто недопустимо. Как отмечали СМИ, разрешение было предоставлено лишь для строительства подземного этажа рынка.
В связи с этим сегодня мэрия Еревана также распространила заявление, в котором отмечается, что по данному факту составлен протокол по признакам ч. 1 ст. 154 Кодекса Республики Армения об административных правонарушениях, все осуществляемые строительные работы прекращены и территория взята под строгий контроль.