‘’Свободный волк свободной стаи’’. Մարզպետի եղբայրը ցանկանում է պատգամավոր դառնալ
-Պարոն Սահակյան, խոսակցություններն այն մասին, որ Արագածոտնից առաջիկա ընտրություններին հենց Դուք եք առաջադրվելու չեն մարում: Ի՞նչ նորություն կա այս իմաստով, կուսակցական որոշումը կայացվե՞լ է:
-Ոչ, դեռ նման որոշում չկա:
-Բայց Դուք ցանկություն ունե՞ք:
-Խի չէ՞: Իհարկե պատրաստ եմ:
-Բայց եթե որոշումն հօգուտ Ձեզ այդպես էլ չկայացվի, Դուք այդուհանդերձ կառաջադրվեք:
-Ոչ, տենց բան չի կարող լինել: Եղբայրս Արագածոտնի մարզպետն է, ո՞նց կարող եմ նրան «ուդառի» տակ դնել իմ որոշումներով.. իմ մեծ եղբորս: Հետո մեր ընտանիքում ավանդույթն էնպիսին է, որ մեծ, փոքր հասկացությունը կա: Բայց եթե ասեն դիր` կդնեմ: Եթե իմ հետ 20 հազար հոգի ոտքով է Աշտարակից գալիս Երևան (խոսքը ապրիլի 24-ի մասին է), ի՞նչ կարծիքի եք, որ թեկնածությունս դնեմ գոնե նրանց մի մասը ձայնն ինձ չի՞ տա: Կտա:
Հետո քսան տարի է լիքը լավն ենք արել մարզում` ծնողազուրկ երեխաների, զոհված ազատամարտիկների ընտանիքների, բազմազավակների համար…լիքը լավ բան ենք արել մի խոսքով:
-Իսկ որ գնաք Ազգային Ժողով ի՞նչ եք անելու:
-Կշարունակեմ նույն գործը, ուղղակի կունենամ մեծ իրավասություններ:
-Ի վերջո հաշտվե՞լ եք մարզից պատգամավոր Խաչիկ Մանուկյանի հետ (Ն.Սահակյանի եղբոր` Սարգիս Սահակյանի մարզպետ նշանակվելու օրոք խնջույքը Աշտարակի ձորում ավարտվել էր կրակոցներով` Խ.Մանուկյանն ու Սահակյան եղբայրները ընդհարվել էին):
-Ոչ-ոչ, չենք շփվում, ի՞նչ ունենք միմյանց հետ շփվելու: Ինքն իր գործն ունի, մենք մեր.. տենց բան չի եղել հաշտվենք կամ չհաշտվենք. Ինքը գնացել է իր ճամփով, մենք էլ մնացել ենք մարզում:
-ԲՀԿ-ի մեծամասնական թեկնածուն մարզից Արագած Ախոյանն է լինելու, կան այլ թեկնածունե՞ր…
-Խոսում են, այո, լսել եմ.. հետաքրքիրն այն է, որ ով քնից հելնում է, ուզում է պատգամավոր դառնա, բայց դե հո տենց չի՞:
-Թալինի ճանապարհին Ձեզ պատկանող «Նարեկ» հյուրանոցային համալիրը չի գործում, ո՞րն է պատճառը: Պատրատվում եք պատգամավոր դռանալ և գործարարությունը մի կողմ եք թողել, թե՞…
-Ոչ, այլ պատճառ է, ներկա դրությամբ ուղղակի չեմ ուզում աշխատացնել, բայց դա պատգամավորության հետ ընդհանրապես կապ չունի:
-Իսկ եթե պատգամավոր դառնաք ինչպե՞ս եք համատեղելու գործարարության հետ: Տեղյա՞կ եք, որ դա օրենքի խախտում է:
-Ես տենց առանձնակի բիզնես չունեմ, որ մտածեմ փակեմ կամ բացեմ… Свободный волк свободной стаи, հասկանո՞ւմ եք: Իմ նպատակն է ժողովրդի հետ լինել, նրա մատից փուշ հանել: Ու հետո` ես ու թիմը, «Հայդուկի» 30 հազար անդամները, կանգնած ենք երկրի նախագահ Սարգսյանի կողքին:
-Պարոն Սահակյան, հաշվի առնելով, որ Ձեր եղբայրը մարզպետ է, թերևս որոշումը հօգուտ Ձեզ կկայացվի, ի՞նչ եք կարծում:
-Չէ, դե ո՞նց կլինի, մի տնից երկու հոգի… մարզպետն այդ տնից լինի, պատգամավոր լինի: Հետո դա տենց կյանքի խնդիր չի, չգիտեմ… Կտեսնենք դեռ ոնց կլինի:

«Свободный волк свободной стаи». Брат губернатора хочет стать депутатом
Интервью с членом Республиканской партии Армении, председателем общественной организации «Гайдук» Наири Саакяном.
-Господин Саакян, разговоры о выдвижении Вашей кандидатуры от Арагацотна на предстоящих выборах не утихают. Есть ли новости в этом плане, партия уже приняла решение?
-Нет, такого решения пока нет.
-А Вы хотите?
-Почему бы нет. Конечно, я готов.
-Будете ли Вы, тем не менее, баллотироваться, если решение в Вашу пользу так и не будет принято?
-Нет, такого быть не может. Мой брат – губернатор Арагацотна, как я могу ставить его «под удар» своими решениями … своего старшего брата. И потом в нашей семье такие традиции, есть понятие младшего и старшего. Но если скажут, выдвигай свою кандидатуру – я выдвину. Если со мной 20 тысяч человек из Аштарака идут пешком в Ереван (речь идет о 24 апреля), как Вы думаете, если я выдвину свою кандидатуру, хотя бы часть их не проголосует за меня? Проголосует.
И потом, за двадцать лет много хорошего сделано в области для семей погибших воинов-освободителей, детей, лишенных родителей, многодетных семей…одним словом, сделали много хорошего.
-А что Вы собираетесь делать в парламенте, если Вас изберут?
-Продолжать то же дело, просто буду иметь больше правомочий.
- Помирились ли вы, наконец, с депутатом от Вашей области Хачиком Манукяном (в день празднования назначения на пост губернатора брата Н.Саакяна – Саркиса Саакяна, кутеж в ресторанном комплексе «Аштараки дзор» завершился стрельбой из-за драки между Х.Манукяном и братом Саакяна)?
-Нет-нет, мы не общаемся, о чем нам друг с другом говорить. Нет тем для общения. У него свое дело, у нас – свое…вопрос о том, мириться или не мириться, не стоял. Он пошел своей дорогой, мы остались в области.
- Кандидатом от партии «Процветающая Армения» по мажоритарной системе в области будет Арагац Ахоян, есть ли другие кандидаты…
-Говорят, что да. Знаете что интересно, депутатом хотят стать все кому не лень, ведь нельзя же так…
-Принадлежащий Вам гостиничный комплекс «Нарек» по дороге в Талин не действует. В чем причина? Вы намерены стать депутатом и поэтому оставили бизнес, или?
-Нет, причина другая, просто сейчас не хочу заниматься этим, но с депутатством это вообще не связано.
-Если Вы станете депутатом, как будете сочетать законотворчество с предпринимательской деятельностью? Вы знаете, что это нарушение закона?
-У меня и нет такого особого бизнеса, чтобы думать о том, закрывать или открывать… я – свободный волк свободной стаи, понимаете. И потом, я и наша команда – 30 тысяч членов «Гайдука» – стоят рядом с президентом Сержем Саргсяном.
-Господин Саакян, учитывая, что Ваш брат губернатор, будет ли принято решение в Вашу пользу, как Вы думаете?
-Нет, ну как же так, двое из одной семьи…и губернатор, и депутат были из этой семьи. Вы знаете, ведь это не вопрос жизни, не знаю… Посмотрим, как все сложиться.