Արմեն Պողոսյան. Ազգային վիճակագրության ծառայությունը ներկրված մսի առումով ծիծաղելի թվեր է ներկայացնում
«Համաշխարհային տնտեսական ժգնաժամի ժամանակ՝ 2008-2009թթ-ին, Հայաստանում բոլոր ոլորտներում անկում արձանագրվեց, մասնավորապես՝ մսի արտադրությունը նվազեց մոտ 6%-ով, սակայն մսամթերքի արտադրությունում գրանցվեց 43%-ի աճ»: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց «Սպառողների ասոցացիա» ՀԿ նախագահ Արմեն Պողոսյանը՝ հավելելով, որ նման ֆանտաստիկ երևույթ կյանքում չի լինում և դա անտրամաբանական է: Դրա բացատրությունը, ըստ նրա, Հնդկաստանից Հայաստան ներմուծվող գոմեշի մսի հաշվին էր:
Նրա խոսքերով՝ Հայաստանը բնակլիմայական և տարածքային առումով գյուղմթերքի արտադրության համար չի կարող լինել ինքնաբավ:
«Մենք ունենք շրջաններ, որտեղ կարող է անասնապահությունը զարգանալ, սակայն դա չի նշանակում, որ կարող ենք անհրաժեշտ քանակությամբ ապահովված լինենք մսով ու մսամթերքով»,- ասաց Ա. Պողոսյանը:
Ըստ նրա՝ պաշտոնական թվերով Հայաստանում արտադրվում է 128 հազար տոննա միս, սակայն, Ազգային վիճակագրության ծառայությունը ներկրված մսի առումով ծիծաղելի թվեր է ներկայացնում. այսպես՝ Հայաստան ներկրվում է 11 հազար տոննա խոշոր եղջերավոր անասունի միս, 6 հազար տոննա՝ խոզի միս, 281.8 կգ՝ ոչխարի միս: Հարցին, թե դա նշանակում է, որ վիճակագրական ծառայությունը սխալ թվեր է ներկայացրել, Ա. Պողոսյանը պատասխանեց. «Ես չունեմ ապացույցներ, որ սխալ է, գտնում եմ, որ արժանահավատ չեն այս թվերը: Կամ մեթոդական սխալ կա, կամ վրիպակ է»:
Անդրադառնալով սառեցված մսերին, «Սպառողների ասոցացիա»-ի նախագահն ասաց, որ սառեցված միսը նախատեսված է արտակարգ իրավիճակների՝ պատերազմի, երկրաշարժերի, ռազմական գործողությունների համար, սակայն այսօր Հայաստանում այն մեծ ծավալներով է սպառվում: Ա.Պողոսյանը նշեց, որ որպես կանոն, եթե միսը մեկ անգամ սառեցված է, ապա այն պետք է մեկ անգամյա օգտագործման լինի, այսինքն պետք է եփել ու օգտագործել, այլ ոչ թե մի քանի անգամ սառնարան դնել, քանի որ առողջության համար դա վտանգավոր է:
Ինչ վերաբերում է մսամթերքի վաճառքի անվտանգության կանոնների պահանմանը, Ա.Պողոսյանն ասաց, որ մսավաճառները պետք է պարտադիր իրենց մոտ փաստաթուղթ ունենան՝ տվյալ օրվա մսի վերաբերյալ: «Մսի վաճառքի կետերում վիճակը, ըստ ստացված զանգերի, բողոքների ու դժգոհությունների, շատ վատ է»,- ասաց Պողոսյանը և հավաստիացրեց, որ երևույթի հանդեպ պետք է հետևողական լինել:
Նրա խոսքերով՝ Երևանի քաղաքապետարանի հետ համատեղ նախորդ տարվա հոկտեմբերին մայրաքաղաքի 3 համայքներում իրականացրել են ստուգայցեր, որի ժամանակ 40 խանութներից 18-ը տուգանվել են՝ ժակմետանց կաթմամթերքի, մթամթերքի և այլ ապրանքների համար: Ըստ նրա՝ եթե ուսումանսիրությունները մնացած համայնքերում էլ շարունակվեն, ապա պատկերն ավելի վատ կլինի:
«Մենք ամեն օր դիմում ենք քաղաքապետին և Սննդամթերքի անվտանգության պետական ծառայության պետին, որ ստուգումները շարունակվեն, բայց մեր դիմումները անարձագանք է մնում»,- ասաց Ա.Պողոսյանը՝ հավելելով, որ դեռ նախորդ տարվա դեկտեմբերին Սննդամթերքի անվտանգության պետական ծառայության հետ պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել, որպեսզի այս տարվա հունվարից ստուգայցեր կատարեն, բայց «արդեն մարտ ամիսն է և ոչինչ չենք արել»:

«Фантастическое явление без логики». Официальные цифры по импорту мяса в Армению А. Погосян назвал смешными
Во время глобального финансово-экономического кризиса в 2008-2009гг. во всех сферах в Армении был зафиксирован спад, в частности, производство мяса в стране снизилось на 6%, однако в производстве мясных продуктов странным образом был зарегистрирован рост в 43%. Об этом на сегодняшней пресс-конференции заявил председатель Ассоциации потребителей Армении Армен Погосян, отметив, что «такого фантастического явления не бывает, и это нелогично».
По его словам, объяснение здесь кроется в том, что такое стало возможным за счет импортируемого из Индии в Армению мяса буйвола. А. Погосян отметил, что вследствие естественно-климатических и географических условий Армения по части производства сельхозпродукции не может быть самодостаточной.
«У нас есть области, где скотоводство может развиваться, однако это не означает, что мы можем быть обеспечены достаточным количеством мяса и мясных продуктов», – сказал А. Погосян.
Он подчеркнул, что, согласно официальным данным, Армения производит 128 тысяч тонн мяса, однако, заявил глава Ассоциации потребителей, цифры, указанные Национальной статистической службой по части импортируемого мяса просто смешны. Итак, озвучил А. Погосян, в Армению импортируется 11 тысяч тонн мяса крупной рогатой скотины, 6 тысяч тонн свинины, 281,8 кг баранины. И добавил: «У меня нет доказательств, что это неправильные цифры, считаю, что эти цифры не внушают доверия. Либо имеет место методическая ошибка, либо опечатка».
Обратившись к теме замороженного мяса, А. Погосян отметил, что хотя данный вид продукта предназначен для ЧП, на случаи войн, землетрясений, военных действий, однако на сегодня в Армении он потребляется в больших объемах.
Что касается соблюдения правил безопасного сбыта мяса и мясных продуктов, то, по словам председателя Ассоциации потребителей Армении, исходя из поступающих жалоб и звонков, «ситуация очень плохая».
При этом он сообщил, что совместно с мэрией Еревана в октябре прошлого года в трех общинах столицы были проведены проверки, в результате которых 18 из 40 магазинов были оштрафованы за просроченные продукты, в том числе и мясо. А. Погосян выразил уверенность, что если бы проверки продолжились и в других общинах, картина была бы хуже. Он призвал быть последовательными в этом вопросе.
«Мы каждый день обращаемся к мэру, начальнику Государственной службы безопасности продуктов питания, чтобы проверки продолжились, однако наши заявления остаются без ответа», – отметил А. Погосян, добавив, что достигнутая в декабре прошлого года с госслужбой договоренность о начале проверок с января с.г. не выполняется: «уже март, но ничего не сделано».