Տ. Սարգսյան. Պետությունը կանգնելու է այն զինծառայողների կողքին, ովքեր ցանկանում են գիտելիքներ ստանալ
Վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանի ուղեկցությամբ հանդիպել է Երևանի զորամասերից մեկի զինծառայողներին՝ ներկայացրել զինված ուժերում իրականացվող կրթական ծրագիրը:
Կառավարության հասարակայնության հետ կապերի վարչության հաղորդմամբ, ծրագրի նպատակը զորացրվող զինծառայողների մասնագիտական հմտությունների և առանձին ուսումնական առարկաների գծով գիտելիքների զարգացումն ու նրանց նախապատրաստումն է՝ ՀՀ բուհեր, նախնական և միջին մասնագիտական ուսումնական հաստատություններ ընդունվելու համար:
«Մենք պետք է օգնենք ձեզ զինծառայության ընթացքում կողմնորոշվել կրթության և մասնագիտացման հարցում: Մինչ զորացրվելը պետք է կարողանանք ձեզ հետ միասին հստակեցնել, թե ինչով եք ցանկանում զբաղվել բանակից հետո: Պետությունը կանգնելու է այն զինծառայողների կողքին, ովքեր ցանկանում են գիտելիքներ ստանալ՝ ուսումը բարձրագույն ուսումնական հաստատություններում շարունակելու համար»,- ասել է վարչապետը:
Բուհ ընդունվելու կրթական նախապատրաստական աշխատանքներ իրականացնելու նպատակով զինծառայողներին են կցվելու Հայկական պետական մանկավարժական համալսարանի և 6 այլ բուհերի 172 ասպիրանտներ, մագիստրոսներ և երիտասարդ դասախոսներ:
«Մեր նպատակն է, որպեսզի իր զավակին բանակ ուղարկող ցանկացած ընտանիք վստահ լինի, որ պետությունը ոչ միայն զինծառայության նորմալ պայմանների ստեղծման, այլև նրանց երեխաների կրթական կարիքների բավարարման պարտավորություն է ստանձնում: Եթե դուք ցանկանում եք հստակ աշխատանք, և դրա համար անհրաժեշտ է լինելու կարճաժամկետ վերապատրաստման դասընթացներ, ապա պետությունը կրկին կլինի ձեր կողքին և կօգնի նաև այդ հարցում»,- նշել է Տիգրան Սարգսյանը:
Կրթական ծրագիրն առայժմ կրում է պիլոտային բնույթ և դեռևս կիրականացվի հանրապետության երկու զորամասերում:

Премьер и министр обороны Армении обещали помочь военнослужащим в вопросе образования
Премьер-министр Армении Тигран Саркисян в сопровождении министра обороны Сейрана Оганяна встретился с военнослужащими одной из военных частей и представил образовательные программы, осуществляемые в Вооруженных силах РА.
По сообщению управления по связям с общественностью правительства РА, целью программы является развитие у демобилизуемых военнослужащих профессиональных навыков и знаний по разным учебным дисциплинам, а также их подготовка к поступлению в вузы, средне-специальные учебные заведения Армении.
«Мы должны помочь вам в ходе военной службы сориентироваться в вопросе образования и специализации. До демобилизации мы должны уточнить с вами, чем вы желаете заняться после завершения службы в армии. Государство будет поддерживать тех военнослужащих, которые хотят получить знания для продолжения учебы в высших учебных заведениях», - отметил премьер.
С целью осуществления подготовительных образовательных работ для поступления в вузы к военнослужащим будут приставлены 172 аспиранта, магистра и молодых преподавателя Армянского государственного педагогического университета им. Х.Абовяна и 6 других вузов.
«Наша цель в том, чтобы каждая семья, отправляющая сына в армию, была уверена в том, что государство несет обязательство не только создать нормальные условия прохождения военной службы, но и удовлетворения образовательных нужд их детей. Если вы хотите получить работу, и для этого необходимы кратковременные курсы повышения квалификации, то государство вновь будет поддерживать вас и поможет вам и в этом вопросе», - продолжил глава правительства.
Отметим, что образовательная программа пока носит пилотажный характер и пока будет осуществляться в двух военных частях республики.