«Իրանի ռազմավարությունը որոշվում է կրոնական առաջնորդի կողմից: Երկրի նախագահը դրա իրականացնողն է: Եթե փոխվի նախագահը, գուցե փոխվի հռետորաբանությունը, բայց քաղաքականության էությունը չի փոխվի»,- այսօր անդրադառնալով Իրանի ներքաղաքական խնդիրներին, լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց իրանագետ Գոհար Իսկանդարյանը:
Խոսելով տարածաշրջանային զարգացումների մասին, բանախոսը կարծիք հայտնեց, որ Իրանի տարածքում ռազմական գործողությունները ձեռնտու չեն նաև ԱՄՆ-ին, քանի որ պատերազմի հետևանքով կարող է ամբողջ տարածաշրջանում քաոս ստեղծվել:
Իրանագետն անդրադարձավ նաև Իրանում սպասվող նախագահական ընտրությունների` Հայաստան-Իրան հարաբերությունների վրա հնարավոր ազդեցության խնդրին` ասելով. «Առավել քան վստահ եմ, որ ով էլ լինի երկրի նախագահ, Հայաստան-Իրան հարաբերություններն այնպիսի խորությամբ են զարգանում, որ որևիցե փոփոխության չեն ենթարկվի»:

Ирановед: Отношения между Арменией и Ираном не подвергнутся никаким изменениям
«Стратегию Ирана определяет религиозный лидер, президент страны лишь осуществляет ее. Если сменится президент, возможно, сменится и риторика, но сущность политики не изменится», - заявила на встрече с журналистами ирановед Гоар Искандарян, комментируя внутриполитические проблемы в Иране.
Говоря о региональном развитии событий, она выразила мнение о том, что разворачивание военных действий на территории Ирана не выгодно также США, поскольку вследствие войны может возникнуть хаос во всем регионе.
Ирановед коснулась и возможного воздействия предстоящих президентских выборов в Иране на отношения между Арменией и Ираном, отметив: «Я более чем уверена в том, что кто бы ни был президентом страны, отношения между Арменией и Ираном развиваются настолько глубоко, что никаким изменениям они не подвергнутся».