Տիգրան Սարգսյան. Քաջարան գյուղի բնակիչները կստանան լիարժեք փոխհատուցում
Սյունիքում վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի ու տեղի ակտիվի, բնակիչների հետ հանդիպումների ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նաև Քաջարան գյուղի տարածքը հանքարդյունաբերության նպատակով օգտագործելու համար Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատին հատկացնելու որոշմանը:
«Քաջարան գյուղի բնակիչները կստանան լիարժեք փոխհատուցում, իսկ բոլոր խնդիրները կստանան իրենց լուծումները: Եթե այս հարցի շուրջ չլուծված խնդիր լինի, ապա կառավարությունը թույլ չի տա, որպեսզի բնակիչները տեղահանվեն: Հարցի արհեստական քաղաքականացումը որևէ դրական բանի չի բերի, իսկ մեր որոշումները լինելու են` հաշվի առնելով բնակիչների շահեր»,-ՀՀԿ մամուլի ծառայության փոխանցմամբ, ասել է վարչապետը` միաժամանակ հիշեցնելով, որ այս ծրագիրը կազմվել է դեռևս խորհրդային տարիներին:
Տիգրան Սարգսյանի համոզմամբ` հարցը կլուծվի համերաշխության սկզբունքի ներքո, իսկ Քաջարան գյուղի բնակիչները կհամաձայնվեն որոշման հետ, որովհետև դա նրանց շահերից է բխելու: Պետությունը որդեգրել է հանքարդյունաբերության զարգացման ռազմավարություն: Ներգրավվելու են ներդրողներ, որոնք իրենց գործունեությունը կիրականացնեն բարձրակարգ տեխնոլոգիաներով` բնապահպանական խնդիրների առաջացումը կանխելու համար:

В ходе встречи премьер-министра Армении Тиграна Саркисяна с местными жителями в Сюнике была затронута тема решения о предоставлении территорий села Каджаран Зангезурскому медно-молибденовому комбинату с целью стимулирования развития горнорудной промышленности.
«Жители села Каджаран получат полную компенсацию, а все проблемы будут решены. Если в связи с этим вопросом останутся нерешенные проблемы, правительство не допустит переселения жителей. Искусственная политизация вопроса не приведет ни к каким положительным результатам, а наши решения будут приняты с учетом интересов жителей», - по сообщению пресс-службы Республиканской партии Армении, заявил премьер, напомнив, что эта программа была составлена еще в советские годы.
По убеждению Тиграна Саркисяна, вопрос будет решен по принципу солидарности, а жители села Каджаран согласятся с решением, так как он будет исходить из их же интересов. Государство приняло на вооружение стратегию развития горнорудной промышленности. Будут вовлечены инвесторы, которые осуществят свою деятельность в соответствии с высокими технологиями и с целью предотвращения возникновения экологических проблем.