Տիգրան Սարգսյան. Մենք պայքարելու ենք սոցիալական անհավասարություն ծնող պատճառների վերացման համար
Դպրոցաշինությունը ևս ՀՀԿ նախընտրական ծրագրի առաջնահերթություններից է լինելու: Այս մասին Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության նախընտրական ծրագրի մշակման ուղղությամբ քննարկումների ժամանակ երեկ Սյունիքի մարզի Սիսիան և Վայոց Ձորի մարզի Եղեգնաձոր քաղաքներում հայտարարել է վարչապետ, ՀՀԿ գործադիր մարմնի անդամ Տիգրան Սարգսյանը:
ՀՀԿ մամուլի ծառայության հաղորդմամբ, ՀՀ վարչապետ, ՀՀԿ գործադիր մարմնի անդամ Տիգրան Սարգսյանի գլխավորությամբ քննարկումներին մասնակցել են տեղի կուսակիցները, հասարակական ակտիվ զանգվածը և մտավորականությունը:
Վարչապետի խոսքով, ներկայում հանրապետության 300 դպրոցներում իրականացվում են վերանորոգման աշխատանքներ: Անցում է կատարվելու նաև 12-ամյա պարտադիր կրթական համակարգի: Պետությունը կերաշխավորի ուսումնարաններում, քոլեջներում երիտասարդների կրթության ֆինանսավորումը:
ՀՀԿ նախընտրական ծրագրով նախատեսվում է, որ առողջապահության բնագավառում կշարունակվի ապահովագրական համակարգի ներդրումը, ինչը բարձրորակ բուժօգնությունը հասանելի կդարձնի քաղաքացիների համար: Պետությունը կֆինանսավորի սրտի վիրահատությունը և օնկոլոգիական թանկարժեք բուժօգնությունը:
«Մենք պայքարելու ենք սոցիալական անհավասարություն ծնող պատճառների վերացման համար: Սոցիալապես անապահով 116 հազար ընտանիքների անդամների կրթական ծախսերը ևս կիրականացնի պետությունը, իսկ աշխատունակ անձանց համար կստեղծվեն աշխատատեղեր, որպեսզի քաղաքացին ինքը կարողանա լուծել իր կենցաղային խնդիրները»,- ասել է Տիգրան Սարգսյանը:

Премьер: Мы будем бороться за устранение причин, порождающих неравенство
Строительство школ является одним из приоритетов предвыборной программы РПА, заявил премьер-министр Армении Тигран Саркисян накануне на встрече с жителями городов Сисиан (Сюникская область) и Егегнадзор (Вайоц Дзорская область).
Как сообщили в пресс-службе РПА, на обсуждениях предвыборной программы партии присутствовали местные представители РПА, общественная активная масса и представители интеллигенции.
По словам премьер-министра, в настоящее время в 300 школах ведутся ремонтные работы, состоится переход на обязательную 12-летнюю образовательную систему. Государство будет гарантировать финансирование образования молодежи в училищах и колледжах.
Говоря о программах в сфере здравоохранения, премьер-министр Армении отметил, что продолжится программа внедрения обязательного страхования, что сделает высококачественную медпомощь доступной для всех граждан. А операции на сердце и дорогостоящую медпомощь в области онкологии будет финансировать государство.
«Мы будем бороться за устранение причин, порождающих неравенство. Расходы на обучение детей из 116 тысяч социально необеспеченных семей также возьмет на себя государство, а для работоспособных граждан будут созданы рабочие места, чтобы они сами могли решить свои бытовые задачи», - сказал Т. Саркисян.