«Նա իր մեջ կուտակել էր ժողովրդական իմաստությունը». կարծիքներ սպարապետի մասին
Սպարապետ Վազգեն Սարգսյանն այսօր կդառնար 53 տարեկան: Նրա գործունեության ու անցած ճանապարհի շուրջ Panorama.am-ը զրուցեց քաղաքական գործիչների ու փորձագետների հետ:
ԱԺ ՀՀԿ խմբակցության պատգամավոր Գագիկ Մինասյանը նշեց.
«Ես կարծում եմ, որ Վազգեն Սարգսյանը նախորդ դարեվերջի ամենավառ անհատականություններից մեկն էր: Վազգեն Սարգսյանը իր մեջ կուտակել էր ժողովրդական իմաստությունը: Ինքը բջիջներով, բնազդաբար էր զգում այն ամբողջ բարդությունը, որը պետք էր անցներ ժողովուրդը, որպեսզի հասներ իր նպատակներին: Դա ոչ միայն հասարակարգի փոփոխությունն էր, այլ նաև ազգի հոգեկերտվածքի բարեփոխումը: Դրանով էր պայմանավորված իր կուսակցական գործունեությունը, նժդեհի գաղափարախոսություններին հավատարիմ լինելը, և Հանրապետականի առաջնորդ դառնալը:
Ես կարծում եմ, որ եթե չընդհատվեր այդ մեծ հայրենասերի կյանքը, ապա մենք շատ խնդիրներ, որոնք ուզում ենք լուծել այսօր, լուծած կլինենիք շուրջ 10 տարի առաջ: Ես կարծում եմ, որ օրվա խորհուրդը պետք է լինի վերապրել այն ամենը, ինչով ապրում էր ինքը՝ Վազգենը»:
ԱԺ «Ժառանգություն» խմբակցության պատգամավոր Անահիտ Բախշյանը նշեց. «Շնորհակալ եմ, որ ինձ եք հարցնում, որովհետև ես Վազգեն Սարգսյանին ավելի շատ ընկալել եմ, ցավոք սրտի, մահից հետո: Եվ հատկապես, երբ կարդացել եմ իր գրքերը, հատկապես երբ իր հոդվածներում տեսել եմ իր տիեզերական սերը իր ժողովրդի նկատմամբ, հավատքը իր տեսակին և իր ոգում ամրությունը, իր այն չափի սեր, որ երբեմն մեր ժողովուրդն այլ կերպ է մեկնաբանում:
Ես այսօր ոչ միայն սիրում ու գնահատում եմ, այլև շատ ուժեղ եմ իրենով: Երբ ես իրեն եմ հավատում, իր գրածներին եմ հավատում, դրանով ուժեղանում եմ: Ես լիցքավորվում եմ, սկսում եմ հավատալ ավելին, քան անում եմ, քան կարող եմ անել և ուզում եմ անել ավելին, քանի որ իր կերպարի օրինակն ունեմ: Իր կերպարն ինձ համար կարծես լավ, բարձր փարոս լինի»:
Ռազմական փորձագետ Հրաչյա Պետրոսյանցը նշեց. «Վազգեն Սարգսյանը հայոց պատմության մեջ է մտել որպես մի մարդ, ով անկախությունից հետո իր վրա վերցրեց բանակաշինության, բանակի ստեղծման, կառուցման ծանր գործը: Անկախ այն հանգամանիքց, թե նա ինչ պաշտոններ է զբաղեցրել, նրա ուշադրության կենտրոնում բանակն էր:
Հետաքրքիրն այն հանգամանքն է, որ նա մասնագիտությամբ զինվորական չլինելով, կարողացավ իր շուրջ հավաքել մարդկանց, ովքեր տիրապետում էին ռազմական արվեստին: Նա համախմբեց բոլոր կամավորական ջոկատներին, ովքեր էլ ներկայիս բանակի միջուկն են կազմում:
Հայաստանն այդ շրջանում նոր էր անկախություն ձեռք բերել, այդ պայմաններում ժողովրդին համախմբելը շատ դժվար էր, սակայն Վազգեն Սարգսյանը հասավ դրան: Նա կարողացա հասնել նրան, որ տարբեր մտածելակերպի, գաղափարների մարդիկ մտածեին մեկ ուղղությամբ՝ բանակի ստեղծման ու ժողովրդի համախմբան»:

Вазген Саргсян олицетворял  в себе народную мудрость. Мнения о Спарапете
Сегодня национальному герою Республики Армения, герою Нагорно-Карабахской Республики – Спарапету Вазгену Саргсяну – исполнилось бы 53 года. Корреспондент Panorama.am провел беседу о его деятельности и пройденном пути с политическими деятелями и экспертами.
Депутат Республиканской партии Армении Гагик Минасян отметил: «Думаю, Вазген Саргсян был одним из самых ярких личностей предыдущего столетия. Вазген Саргсян олицетворял в себе народную мудрость. Он инстинктивно чувствовал всю сложность, которую должен пройти народ, чтобы достичь своих целей. Это не только изменение общественного строя, но и трансформирование менталитета нации. Этим была обусловлена его партийная деятельность, преданность идеологии Нжде и то, что он стал лидером Республиканской партии Армении. На мой взгляд, если бы не была прервана жизнь этого великого патриота, мы бы решили многие проблемы, которые хотим решить сегодня, уже тогда, 10 лет назад. Думаю, сегодня мы должны пережить все то, чем жил он – Вазген».
Депутат фракции «Наследие» Анаит Бахшян отметила: «Я благодарна, что меня спрашивают, так как, к сожалению, я стала лучше понимать Вазгена Саргсяна лишь после его смерти, особенно когда прочитала его книги и почувствовала в его статьях неземную любовь этого человека к своему народу, веру и крепость духа, такую любовь, которую иногда наш народ по-другому интерпретирует. Сегодня я не только люблю и ценю его, но и сильна этим. Когда я верю в него, верю в то, что он писал, я наполняюсь силой, заряжаюсь, начинаю верить в то, что могу и хочу делать большее, чем делаю, поскольку я вижу его образ в качестве примера для подражания. Для меня его образ будто высокий светящийся маяк».
В свою очередь военный эксперт Грачья Петросянц отметил: «Вазген Саргсян вошел в историю Армении как человек, который после провозглашения независимости взял на себя сложное дело – формирование Вооруженных сил, создание армии. Вне зависимости от того обстоятельства, какие должности он занимал, в центре его внимания была армия.
Примечательно то, что, не являясь по профессии военным, он сумел сплотить вокруг себя людей, владеющих военным искусством. Он сплотил все добровольческие отряды, являющиеся сегодня ядром нынешней армии. Армения в этот период только-только приобрела независимость. Сплотить народ в этих условиях было очень сложно, но Вазген Саргсян добился этого. Он сумел достичь того, чтобы люди с различным мышлением и идеологией думали об одном – создании армии и сплочении народа».