«Զվարթնոց»-ն ու «Արմավիա»-ն նստել են բանակցությունների սեղանի շուրջ
Այս պահին «Արմավիա» ավիաընկերության ղեկավարությունը բանակցություններ է սկսել «Զվարթնոց» օդանավակայանի ղեկավարության հետ: Այս մասին Panorama.am-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտարարեց «Արմավիա»-ի մամուլի քարտուղար Նանա Ավետիսովան, հավելելով, որ հայտարարություն տարբեր հարցերի վերաբերյալ կանեն բանակցությունների ավարտից հետո միայն:
«Քանի դեռ բանակցությունները չեն ավարտվել, ես ոչինչ չեմ կարող ասել»,-բավական բարկացած ասաց Նանա Ավետիսով, նշելով, թե այս պահին ինքը պատրաստվում է այցելել օդանավակայան:
Ինչ վերաբերում է «Արմավիա»-ի կողմից չվերթ չիրականացնելու հետևանքով տուժած ու օդանավակայնում սպասող ուղևորներին, ապա ընկերության ներկայացուցիչը հավաստեց, թե ամեն ինչ արվում է միջազգային ավիացիոն նորմերին համապատասխան: Ավելի քան 3 ժամ սպասող ուղևորներին կապահովվեն ջրով, սնունդով, կապով, իսկ ավելի երկար սպասողներին նաև օթևանով: «Ամեն ինչ ընկերությունը կանի միջազգային նորմերի պահանջներին համապատասխան»,-ասաց հայաստանյան շուկայում գերիշխող դեր ունեցող ընկերության մամուլի պատասխանատուն:
Նշենք, որ քիչ առաջ պարզաբանումով հանդես եկավ «Զվարթնոց»-ը. « «Արմավիա ընկերությունը, լինելով ազգային փոխադրող, ի տարբերություն մյուս ավիաընկերությունների օգտվում է մեր ընկերութան կողմից տրամադրված հատուկ սակագներից: Ավելին, ըստ Ռոսնավիգացիա կազմակերպության կողմից ստացված հեռագրի, կուտակված պարտքերի պատճառով Արմավիա ավիաընկերությանն արգելվում է թռիչքներ իրականացնել դեպի Ռուսաստան և մուտք գործել Ռուսաստանի օդային տարածք:
Ըստ երևույթին, ավիաընկերության համար թանկ են ոչ միայն Հայաստանում այլև Ռուսաստանում գործող սակագները»:

«Звартноц» и «Армавиа» сели за стол переговоров
На данный момент руководство авиакомпании «Армавиа» начало переговоры с руководством ереванского международного аэропорта «Звартноц». Об этом корреспонденту Panorama.am сообщила пресс-секретарь авиакомпании Нана Аветисова, добавив, что какие-либо заявления можно будет сделать только по завершении переговоров.
«Я ничего не могу сказать дол тех пор, пока переговоры не завершатся», - достаточно разгневанно сказала Н. Аветисова, отметив, что на данный момент готовится поехать в аэропорт.
Что касается ожидающих в аэропорту пассажиров, которые пострадали из-за невыполнения компанией авиарейсов, то представительница «Армавии» заверила, что все делается в соответствии с международными авиационными нормами. Пассажиры, ожидающие вылета более трех часов, будут обеспечены водой, пищей, связью, а те, которым придется ждать дольше, будут обеспечены также ночлежкой. «Компания «Армавиа» сделает все в соответствии с международными требованиями», - сказала пресс-секретарь авиакомпании, имеющей доминирующее положение на армянском авиарынке.
Отметим, что некоторое время назад с разъяснениями выступил аэропорт «Звартноц». «Армавиа», будучи национальным авиаперевозчиком, в отличие от других авиакомпаний пользовалась специальными тарифами, установленными нашей компанией. Более того, согласно сообщению, полученному от организации «Роснавигация», из-за накопившихся долгов авиакомпании «Армавиа» запрещено осуществлять полеты в Россию и входить в воздушное пространство России.
По всей видимости, авиакомпанию не устраивают тарифы, действующие не только в Армении, но и в России», - говорится в пояснении.