ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Ռոբերտ Բրադկեն (ԱՄՆ), Իգոր Պոպովը (ՌԴ) և Ժակ Ֆորը (Ֆրանսիա) այսօր տարածաշրջանային այցի ավարտին տարածել են հայտարարություն: Ինչպես տեղեկանում ենք ԵԱՀԿ պաշտոնական կայքից, հաղորդագրությունում, մասնավորապես, ասված է, թե Մինսկի խմբի համանախագահները ԵԱՀԿ գործող նախագահի ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրշիկի հետ մարտի 2-ից 6-ը այցելել են Երևան, Լեռնային Ղարաբաղ և Բաքու: Համանախագահողները հանդիպել են նախագահներ Սարգսյանի և Ալիևի, ինչպես նաև «Լեռնային Ղարաբաղի դե-ֆակո իշխանությունների հետ»:
Համանախագահները կողմերին ներկայացրել են հուվարի 23-ին նախագահներ Դմիտրի Մեդվեդևի, Իլհամ Ալիևի և Սերժ Սարգսյանի համատեղ հայտարարության դրույթների իրագործման ծրագիրը:
Հիմնվելով երկու նախագահների՝ Հիմնարար սկզբունքների շուրջ համաձայնությունն արագացնելու մասին ստանձնած պատրաստակամությանը, համանախագահները կողմերին ներկայացրել են համապարփակ, խաղաղ կարգավորման հետագա աշխատանքին օժանդակող քայլեր:
Համանախագահները կողմերի հետ քննարկել են նաև շփման գծում միջադեպերի հետաքննման մեխանիզմների մշակման մասին Սոչիի հայտարարությունում տեղ գտած պայմանավորվածությունն իրագործելու հնարավորությունը:
Համանախագահները հայտնել են, թե ԵԱՀԿ գործող նախագահի միջնորդությամբ, խնդրել են ԵԱՀԿ Բարձր Ծրագրման Խմբին շարունակել այդ մեխանիզմի մշակումը՝ որպես կայունության հասնելու և վստահությունն ամրապնդելու կարևոր միջոց: Բացի այդ, համանախագահները քննարկել են մարդասիրական, ինչպես նաև ժողովրդական շփումները, որոնք միտված են տարաշածրջանի ժողովրդների միջև փոխադարձ ըմբռմանը խթանելուն և չպետք է քաղաքականացվեն կամ շահարկվեն ի վնաս խաղաղ գործընթացի:
Հաղորդագրությունում նշվում է նաև, թե համանախագահները մարտի 22-ին ծրագում են մեկնել Վիեննա` ԵԱՀԿ մշտական խորհրդին խաղաղ կարգավորման գործընթացում ձեռնարկված վերջին քայլերի մասին զեկուցելու նպատակով:

Сопредседатели Минской группы ОБСЕ выступили с заявлением
Сопредседатели Минской группы ОБСЕ по мирному урегулированию нагорно-карабахского конфликта Роберт Брадке (США), Игорь Попов (Россия) и Жак Фор (Франция) распространили сегодня заявление по итогам совершенного им регионального визита.
В заявлении, текст которого размещен на официальном сайте ОБСЕ, в частности, говорится, что сопредседатели Минской группы ОБСЕ вместе с Личным представителем действующего председателя ОБСЕ Анджеем Каспршиком 2-6 марта посетили Ереван, Нагорный Карабах и Баку.
Сопредседателями встретились с президентами Саргсяном и Алиевым, а также «де-факто властями Нагорного Карабаха».
Сопредседатели представили сторонам программу реализации положений совместного заявления президентов Дмитрия Медведева, Сержа Саргсяна и Ильхама Алиева, принятого 23 января этого года.
Основываясь на выраженной двумя президентами готовности ускорить процесс достижения согласия вокруг Основных принципов, сопредседатели представили сторонам шаги по содействию дальнейшей работе комплексного и мирного урегулирования.
Сопредседатели обсудили также со сторонами возможность реализации нашедшей место в сочинском заявлении договоренности о разработке механизмов расследования инцидентов на линии соприкосновения.
Сопредседатели сообщили, что при посредничестве Действующего председателя ОБСЕ они попросили Группу высшего планирования ОБСЕ продолжить разработку этого механизма, как важного средства по достижению стабильности и укрепления доверия.
Кроме того, сопредседатели обсудили гуманитарные, а также народные контакты, которые направлены на стимулирование взаимного восприятия между народами региона, и ими не должны политизировать или спекулировать во вред мирному процессу.
В сообщении отмечается также, что 22 марта сопредседатели намерены отбыть в Вену с целью доложить Постоянному совету ОБСЕ о последних шагах, предпринятых в процессе мирного урегулирования карабахского конфликта.