Հայաստանը պաշտոնապես հրաժարվել է մասնակցել «Եվրատեսիլ-2012»-ին. Մրցույթի պաշտոնական կայք
Այսօր Հայաստանի Հանրային հեռուստաընկերությունը պաշտոնապես տեղեկացրել է Եվրոպական հեռարձակողների միությանը, որ հրաժարվում է մասնակցել «Եվրատեսիլ» երգի միջազգային մրցույթին: «Մենք իսկապես հիասթափված ենք, որ Հանրային հեռուստաընկերությունը հրաժարվել է այս տարի մասնացել «Եվրատեսիլ» մրցույթին,- ասել է Եվրատեսիլ երգի մրցույթի գործադիր ղեկավար Յոն Օլա Սանդը:
Նա նաև նշել է. «Չնայած մեր բոլոր ջանքերին, որ հայկական պատվիրակության համար կերաշխավորենք առանց միջադեպերի մասնակցություն, մեր վերահսկողությունից դուրս հանգամանքները բերեցին այս անհաջող որոշմանը»: Այս մասին հայտնում է «Եվրատեսիլ» մրցույթի պաշտոնական կայքը:
Հիշեցնենք, որ մրցույթը կայանալու է մայիսի 22-26-ը Բաքվում: Մրցույթին մասնակցելու հայտ էին ներկայացրել 43 պետություն, այդ թվում նաև Հայաստանը:
Հիշեցնենք նաև, օրեր առաջ հայ երգիչներն հանդես էին եկել Եվրոպական հեռարձակողների միությանը և Հայաստանի Հանրային հեռուստաընկերությանն ուղղված հայտարարությամբ, որով հայտնում էին, որ հրաժարվում են մասնակցել Բաքվում անցկացվող «Եվրատեսիլ 2012» երգի մրցույթին:

Armenia officially withdraws from Eurovision 2012
Today Armenian Public Television officially informed the European Broadcasting Union (EBU) of their withdrawal from the 2012 Eurovision Song Contest, official web site of Eurovision song contest reported.
"We are truly disappointed by the broadcaster's decision to withdraw from this year's Eurovision Song Contest," said the Contest Executive Supervisor Jon Ola Sand on behalf of the EBU. "Despite the efforts of the EBU and the Host Broadcaster to ensure a smooth participation for the Armenian delegation in this year's Contest, circumstances beyond our control lead to this unfortunate decision."
Consequently, only 42 countries – instead of the 43 announced - will be represented at the 2012 Eurovision Song Contest in Baku, Azerbaijan.