Հայաստանը պաշտոնապես հրաժարվել է մասնակցել «Եվրատեսիլ-2012»-ին. Մրցույթի պաշտոնական կայք
Այսօր Հայաստանի Հանրային հեռուստաընկերությունը պաշտոնապես տեղեկացրել է Եվրոպական հեռարձակողների միությանը, որ հրաժարվում է մասնակցել «Եվրատեսիլ» երգի միջազգային մրցույթին: «Մենք իսկապես հիասթափված ենք, որ Հանրային հեռուստաընկերությունը հրաժարվել է այս տարի մասնացել «Եվրատեսիլ» մրցույթին,- ասել է Եվրատեսիլ երգի մրցույթի գործադիր ղեկավար Յոն Օլա Սանդը:
Նա նաև նշել է. «Չնայած մեր բոլոր ջանքերին, որ հայկական պատվիրակության համար կերաշխավորենք առանց միջադեպերի մասնակցություն, մեր վերահսկողությունից դուրս հանգամանքները բերեցին այս անհաջող որոշմանը»: Այս մասին հայտնում է «Եվրատեսիլ» մրցույթի պաշտոնական կայքը:
Հիշեցնենք, որ մրցույթը կայանալու է մայիսի 22-26-ը Բաքվում: Մրցույթին մասնակցելու հայտ էին ներկայացրել 43 պետություն, այդ թվում նաև Հայաստանը:
Հիշեցնենք նաև, օրեր առաջ հայ երգիչներն հանդես էին եկել Եվրոպական հեռարձակողների միությանը և Հայաստանի Հանրային հեռուստաընկերությանն ուղղված հայտարարությամբ, որով հայտնում էին, որ հրաժարվում են մասնակցել Բաքվում անցկացվող «Եվրատեսիլ 2012» երգի մրցույթին:

Армения официально отказалась ехать на «Евровидение» в Баку
Общественное телевидение Армении сегодня официально уведомило Европейский вещательный союз о своем отказе от участия в песенном конкурсе «Евровидение-2012» в Баку.
«Мы действительно разочарованы этим решением», - сказал исполнительный продюсер конкурса Джон Ола Санд. Информация об этом размещена на официальном сайте конкурса.
«Несмотря на наши усилия по обеспечению нормального участия армянской делегации в конкурсе в этом году, независящие от нас обстоятельства привели к принятию этого неудачного решения», - сказал он.
«Евровидение – 2012» пройдет в Баку 22-26 мая. Заявки для участия в конкурсе подали 43 государства, в том числе Армения.
Напомним, что на днях группа армянских певцов выступила с заявлением в адрес Союза европейских вещателей и Общественной телекомпании Армении, отказываясь принимать участие в конкурсе «Евровидение 2012» в Баку.