Կենդանավարժ Տիգրան Հակոբյանը մասնակցելու է Կրկեսային արվեստի 5-րդ միջազգային փառատոնին
Հայ կենդանավարժ Տիգրան Հակոբյանը ներկայացնելու է Հայաստանը մարտի 8-11-ը Իժևսկում կայանալիք Կրկեսային արվեստի 5-րդ միջազգային փառատոնում: Այս մասին Panorama.am-ի հետ զրույցում հայտնեց «Երևանյան կրկես» մշակութային կենտրոնի գեղարվեստական ղեկավար Սոս Իոսիֆ Պետրոսյանը:
Նա նշեց, որ Տ. Հակոբյանն այժմ աշխատում է ռուսաստանյան կրկեսներում, քանի որ երևանյան կրկեսը չի աշխատում. վերանորոգվում է http://panorama.am/am/miscellaneous/2012/02/09/sos-petrosyan/:
Ս. Պետրոսյանի խոսքով, բանակցություններ է վարում Տ. Հակոբյանի հետ, որպեսզի նա կրկեսի վերաբացման ժամանակ ելույթ ունենա: «Տիգրան Հակոբյանը շատ ուժեղ կենդանավարժ է` ուղտեր, կապիկներ, գետաձի: Նա ցանկանում է վերականգնել մեր շատ տաղանդավոր դերասան Ստեփան Իսահակյանի ավանդույթը` գետաձիով համարը»,- ասաց նա:
Ս. Պետրոսյանը նաև հայտնեց, որ հաջորդ տարի Կրկեսային փառատոնին մասնակցելու ցանկություն ունի օդային մարմնամարզուհի Հասմիկ Մանուչարյանը:
Ruscircus.ru կայքի փոխանցմամբ, փառատոնի գլխավոր մրցանակի` «Ոսկե արջ»-ի համար պայքարելու են 250 մասնակից 20 երկրից` Ռուսաստան, Գերմանիա, ԱՄՆ, Ուկրաինա, Շվեդիա, Կանադա, Ֆրանսիա, Եգիպտոս, Շվեյցարիա, Ճապոնիա, Վիետնամ, Մեծ Բրիտանիա և Քենիա: Փառատոնը բաղկացած է երկու մրցութային ծրագրից և գալա- ներկայացումից:

Дрессировщик Тигран Акопян представит Армению на 5-ом Международном фестивале циркового искусства
Армянский дрессировщик Тигран Акопян представит Армению на предстоящем с 8 по 11 марта в Ижевске 5-ом Международном фестивале циркового искусства. Об этом в беседе с корреспондентом Panorama.am сообщил художественный руководитель культурного центра «Ереванский цирк» Сос (Иосиф) Петросян.
Он отметил, что Тигран Акопян пока работает в российских цирках, так как ереванский цирк сейчас не работает по причине ремонта.
По словам художественного руководителя, на данный момент ведутся переговоры с дрессировщиком, чтобы во время открытия цирка он выступил перед зрителями. «Тигран Акопян - очень хороший специалист, дрессирующий верблюдов, обезьян, бегемотов. Он хочет восстановить традицию нашего талантливого артиста Степана Исаакяна – номер с бегемотом», - отметил Сос Петросян.
По его словам, желание выступить на Цирковом фестивале в следующем году изъявила воздушная акробатка Асмик Манучарян.
По сообщению сайта Ruscircus.ru, за главный приз фестиваля - «Золотого медведя»- будут бороться 250 участников из 20 стран – России, Украины, Германии, США, Швеции, Канады, Франции, Египта, Швейцарии, Японии, Вьетнама, Великобритании и Кении. Фестиваль состоит из 2 конкурсных программ и гала-представления.