Խառնաշփոթ ԿԸՀ որոշման շուրջ. Լրագրողական կազմակերպությունները չեն ցանկացել մոլորեցնել հասարակությանը
16:30 09/03/2012
Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի ընդունած թիվ 18-Ն որոշումը` ԿԸՀ-ում լրագրողների հավատարմագրման մասին, հարուցել է առանձին լրագրողների ու մասնագիտական կառույցների դժգոհությունը: Եվ չնայած ԿԸՀ-ն պատրաստակամություն է հայտնել խնդիրը քննության առարկա դարձնել, մյուս կողմը շարունակում է մտահոգություն արտահայտել:
Համապատասխան որոշումը ԿԸՀ-ն ընդունել է հունվարի 31-ին: Դրանով մասնավորապես սահմավում է, որ ԿԸՀ-ն «լրագրողի հավատարմագրումը կարող է դադարեցնել, եթե` 1) նա անգործունակ կամ սահմանափակ գործունակ է ճանաչվել դատական կարգով. 2) դատապարտվել է դիտավորյալ հանցագործության համար, և նրա դատվածությունը մարված կամ հանված չէ. 3) նա տարածել է ընտրական հանձնաժողովների (պաշտոնատար անձանց) գործունեության մասին այնպիսի տեղեկություններ, որոնք չեն համապատասխանում իրականությանը, ինչը հաստատվել է դատարանի վճռով»: Այս սահմանափակումներն էլ հարուցել են որոշ լրագրողների ու կառույցների դժգոհությունը, ովքեր սահմանված կարգը որակել են «աննախադեպ», «ոչ իրավաչափ», «խայտառակ» և «անընդունելի»:
Նման գնահատականներին ի պատասխան ԿԸՀ-ն մարտի 7-ին հանդես էր եկել պարզաբանում-հայտարարությամբ, իսկ ԿԸՀ նախագահ Տիգրան Մուկուչյանն «Առավոտ» թերթին տված հարցազրույցում չէր բացառել կարգը վերանայելու հնարավորությունը և խոստացել էր բարձրացված մտահոգությունը «մեկ անգամ ևս քննության առարկա դարձնել»:
Այս հայտարարությունից հետո լրագրողական մի քանի կազմակերպությունները` Երևանի մամուլի ակումբ, Խոսքի ազատության պաշտպանության կոմիտե, Մամուլի աջակցության «Ինտերնյուս» ՀԿ, Ժուռնալիստների «Ասպարեզ» ակումբ, Բազմակողմանի տեղեկատվության ինստիտուտ-Հայաստան, տարածել էին հայտարարություն, որում պահանջել են վերանայել որոշումը: Եվ թեև լրագրողների բարձրացրած մտահոգությունը թեև տրամաբանական ու ողջամիտ է թվում, այնուամենայնիվ որոշ հարցադրումների տեղիք է տալիս:
Նախ` ինչո՞վ է պայմանավորված հայտարարության ուշ տարածումը: «Նախաձեռնողը եղել է Երևանի մամուլի ակումբը, որոշեցինք, որ ճիշտ կլինի տեքստն իրենք մշակեն»,- Panorama.am-ին հայտնեց «Ասպարեզ» ակումբի նախագահ Լևոն Բարսեղյանն ու նշեց, որ ուշացումը պայմանավորված էր կազմակերպությունների միջև տեքստը համաձայնեցնելու տեխնիկական խնդիրներով:
Ինչո՞ւ են վերանայման պահանջով հայտարարություն տարածել այն բանից հետո, երբ ԿԸՀ նախագահ Տիգրան Մուկուչյանն արդեն իսկ պատրաստակամություն էր հայտնել հարցը ևս մեկ անգամ քննարկել «Խոսքի ազատության պաշտպանության կոմիտե»-ի նախագահ Աշոտ Մելիքյանն ու «Ասպարեզ» ակումբի նախագահ Լևոն Բարսեղյանը Panorama.am-ին ասացին, որ այդ հայտարարությունը չեն նկատել:
«Զուտ տեխնիկական խնդիր էր, որ ավելի շուտ չի տարածվել հայտարարությունը: Մենք նախատեսել էինք դա տարածել դեռ մարտի 5-ին: Մինչև լրագրողական կազմակերպությունների հետ մենք համաձայնություն էին ձեռք բերում, ժամանակ անցավ: Անկեղծ ասեմ, Մուկուչյանի հայտարարությունը «Առավոտ»-ում չեմ կարդացել»,- ասաց Աշոտ Մելիքյանը, իսկ Լևոն Բարսեղյանը նշեց. «Ճիշտն ասած հայտարարությունը մշակվել է նախորդ օրը: Ես հենց նախորդ օրն եմ մեկնաբանել: Անձամբ իմ մեկնաբանությունը այդ թիմային հայտարարության հետ կապ չունի: Բայց լրագրողական կազմակերպություններն իրենց դիրքորոշումը որոշել են հայտնել: Ի՞նչ անեն, չհայտնե՞ն»: Նրա խոսքով նույնպես, հայտարարության տեքստի համաձայնեցման հետ կապված տեխնիկական խնդիրներն են պատճառ դարձել, որ իրենց հայտարարությունը հաջորդել է ԿԸՀ նախագահի պարզաբանմանը. «Հինգ կազմակերպություն էր այդտեղ, եթե հիսունը լինեին, հազիվ մի շաբաթ հետո հրապարակվեր»:
ԿԸՀ նախագահ Տիգրան Մուկուչյանն «Առավոտ»-ի հետ զրույցում նշել էր, որ այդ որոշման կանոնակարգումները նոր չեն և առկա էին դեռևս 2004 թվականի ապրիլի 29-ին ընդունված ԿԸՀ թիվ 2-Ն որոշման մեջ: Այսինքն` ԿԸՀ-ն ոչ թե նոր որոշում է կայացրել, այլ արդեն իսկ գործող կարգը ադապատցրել է նոր իրավիճակին, որն էլ իր հերթին պայմանավորված է Ընտրական օրենսգրքի փոփոխություններով:
Ինչ վերաբերում է լրագրողների հավատարմագրման կարգին ու հատկապես ամրագրված սահմանափակումներին, հավատարմագրումը մերժելու կամ դադարեցնելու առնչությամբ, ապա և 2004-ին, և 2012-ին ԿԸՀ-ն առաջնորդվել է «ՀՀ պետական կառավարման մարմիններում լրագրողների հավատարմագրման օրինակելի կարգը հաստատելու մասին» Կառավարության թիվ 333-Ն որոշմամբ, որն ընդունվել է դեռևս 2004 թվականի մարտի 4-ին: Ու այդ որոշման 13-րդ հոդվածն էլ սահմանում է նշված սահմանափակումները, որոնք ամբողջությամբ արտացոլված են ԿԸՀ սահմանած կարգի մեջ:
Հարցին, թե ինչո՞ւ կարգի առավել քան 8 տարի գործողության ընթացքում մտահոգություն չի արտահայտվել, և այդ մասին հիշվել է ընդամենը ԿԸՀ կողմից կարգը վերահաստատելուց հետո, Աշոտ Մելիքյանն ասաց. «Այն ժամանակ երևի աչքից վրիպել է նաև այն պատճառով, որ դիմումի ձևի մեջ նման պահանջ չէր մտցվել: Իրենք ինչ-որ կարգ էին սահմանել, որը մնացել էր իրենց վեբ-կայքում, մանրամասն բոլորը տեղեկացված չէին: Անկեղծ ասեմ, մենք էլ այս անգամ նկատեցինք այն պատճառով, որ դիմումի ձևի մեջ էր դա: Սկզբում մենք դիմումի ձևի մեջ նկատեցինք, հետո տեսանք հղումը կարգին, նորից նայեցինք հավատարմագրման կարգը և տեսանք, որ իսկապես անհիմն պահանջներ են, որը չի բխում օրենքի սահմանափակումներից»: Լևոն Բարսեղյանը նույն հարցի կապակցությամբ հայտնեց իր անձնական տեսակետը. «Նախկինում ևս այս որոշումը եղել է, բայց մենք, ես ինքս խորչընդոտների ռիսկ չեմ նկատել, որ որևէ լրագրողի այս որոշման հիման վրա կզրկեն ընտրությունները լուսաբանելու հնարավորությունից: Նախկինում չեն էլ զրկել»:
Մինչ այժմ ռիսկեր չի նկատել նաև Աշոտ Մելիքյանը. «Խոսքը որևէ նախադեպի մասին չէ. մենք հայտարարության մեջ մեր մտահոգությունն ենք արտահայտում, որ կարող է խոչընդոտող գործոն հանդիսանալ: Դեպք, փաստ կոնկրետ չեմ կարող մատնանշել, որ հենց այդ առիթով սահմանափակում է եղել, բայց ես մտավախություն ունեմ` հաշվի առնելով մեր պրակտիկան և նախորդ տարվա 34 դատական հայցերը լրատվամիջոցների դեմ, որոնցում առկա էին քաղաքական գործիչների հայցեր, և դատարանները որպես կանոն վճիռներ էին կայացնում հօգուտ ուժեղ կողմի և ընդդեմ լրատվամիջոցի, նույնիսկ այն դեպքում, երբ ակհայտ էր, որ հայցը ոչ թե վիրավորանք է կամ զրպարտանք, այլ օբյեկտիվ քննադատություն: Այնպես որ, այս պրակտիկան հաշվի առնելով, գտնում ենք, որ որևէ լուրջ հիմք հավատարմագրման գործընթացում նման սահմանափակումների համար, չկա: Մանավանդ որ նման սահմանափակումներ նախատեսված չեն ոչ ԶԼՄ-ների մասին օրենքով, ոչ Ընտրական օրենսգրքով: Մտացածին սահմափակումներ են, չեն համապատասխանում միջազգային ստանդարտներին և պետք է դրանցից ազատվել»:
Ու թեև թե նախկինում, թե ընթացիկ ընտրական փուլում լրագրողի հավատարմագրման մերժման կամ դադարեցման որևէ դեպք չի եղել, ապա այս անգամ Լևոն Բարսեղյանն էլ կասկածներ ունի, որ «իշխանությանը որոշել է այս հնարավորությունն էլ օգտագործել ընտրությունների լուսաբանումը իր կամեցած ժամանակ խոչընդոտելու համար»:
Թե՞ ինչպես, Լևոն Բարսեղյանը չմանրամասնեց, սակայն հարկ է նկատել, որ կարգը կանոնակարգում է միայն լրագրողների հավատարմագրումը ԿԸՀ-ում: Այսինքն` ընտրական գործընթացի լուսաբանման հետ լայն իմաստով կապ չունի և ընդամենը սահմանում է ԿԸՀ-ում լրագրողների հավատարմագրման կարգը: Ինչո՞ւ այդ կարգի հետ կապված մտահոգություններն ուռճացնել ու փորձել տարածել ողջ ընտրական գործընթացի վրա: Այս դիտարկման առնչությամբ Լևոն Բարսեղյանն ասաց. «Ես վստահ չեմ այդ տողերի հետ կապված, բայց եթե ձեր ձեռքի տակ կա, երևի ճիշտ եք»:
Այն դիտարկմանը, որ բոլոր դեպքերում գործ ունենք Կառավարության կողմից սահմանված տիպային կարգի հետ, ինչու այդ մտահոգություններն արտահայտվում է միայն ԿԸՀ-ում հավատարմագրման դեպքում, և ինչու խնդիրը չբարձրաձայնել ու փորձել կառավարության որոշումը վերանայել, Լևոն Բարսեղյանն արձագանքեց. «Ես կարող եմ ավելի արմատական լուծում առաջարկել: Ես համարում եմ, որ կառավարության այդ որոշումները ԿԸՀ-ի համար չէին կարող լինել: Ես դա կոպիտ իրավագիտական սխալ եմ համարում: ԿԸՀ-ն ահագին ինքնուրույն իշխանության մարմին է, ու կառավարության որոշումներով չէ, որ պիտի առաջնորդվեր իր այդ գործառույթները իրականացնելիս: Նախագահը սահմանում է ընտրության օր և ժամ, մնացածը օրենքով սահմանվում է: Սա իմ սուբյեկտիվ, գուցե` իրավաբանական տեսանկյունից անգրագետ, կարծիքն է. Կառավարությունը գործադիր իշխանություն է, իսկ ԿԸՀ-ն դրանից զատ գործադիր ֆունկցիաներ իրականացնող իշխանություն է, կառավարությունից անկախ է: Կառավարությունը կապ չունի ԿԸՀ կազմելու, սահմանելու հետ: Դրա հետ կապ ունի օրենսդիրը, օրենսդրությունը և ընտրության օրը նշանակելու նախագահական հրամանագիրը»:
Լրագրողական կազմակերպությունների տարածած հայտարարության հետ կապված մյուս խոցելի հատվածը սահմանված կարգի դրույթներից մեկի մեջբերումն է: Մասնավորապես, հայտարարության մեջ նշված է. «Կարգում՝ որպես լրագրողի հավատարմագրումը մերժելու և դադարեցնելու հիմք է սահմանվում՝ ընտրական հանձնաժողովների գործունեության մասին այնպիսի տեղեկությունների տարածումը, որոնք չեն համապատասխանում իրականությանը։ ԿԸՀ-ն անուղղակիորեն սահմանում է իր համար քննադատությունից պաշտպանվելու լրացուցիչ երաշխիքներ»։
Այս դիտարկումը, թերևս, տեղին կլիներ, եթե սահմանված կարգը վերապահում արած չլիներ, այն է` փաստը պետք է հաստատված լինի դատարանի վճռով: Դրույթի լիարժեք մեջբերումը հետևյալն է. «Նա (լրագրողը) տարածել է ընտրական հանձնաժողովների (պաշտոնատար անձանց) գործունեության մասին այնպիսի տեղեկություններ, որոնք չեն համապատասխանում իրականությանը, ինչը հաստատվել է դատարանի վճռով»: Փաստորեն, լրագրողական կազմակերպությունները մտահոգություն են հայտնել մի բանի մասին, որն իրականության մեջ չկա: Արդյո՞ք այս բացթողման մեջ դիտավորություն չկա՞` ի պատասխան Լևոն Բարսեղյանը վստահեցրեց` ոչ:
«Ես ճիշտն ասաց մինչև դա անելը մի քանի հարցազրույց արդեն տվել եմ և մի քանի comment-ներ Facebook-ում արել եմ, անձամբ իմ անունից ամբողջությամբ մեջբերելով: Հայտարարության մեջ վրիպել է երևի»,- նշեց նա ու վստահեցրեց, որ հայտարարության մեջ ոչ ամբողջական մեջբերումը պայմանավորված է այն հանգամանքով, որ այն ուղղված է մասնագիտական շրջանակներին, ովքեր բոլորն էլ ծանոթ են դրույթին. «Այդ մեջբերումն այնքան հայտնի էր հայտարարությունը տարածելու պահին, որ ոլորտի բոլոր մարդիկ գիտեին: Դա ոչ թե դիտավորություն է, որ ապակողմնորոշենք հայ ժողովրդին, դա հատուկ լրագրողական աշխարհին է վերաբերում»:
Նա վստահեցրեց, որ անկախ դրույթի մեջբերման չափից, որ մոտեցումը չի փոխվել և ինքն իր անձնական տեսակետը հայտնել է նախորդիվ տված մեկնաբանություններում:

Неразбериха вокруг решения ЦИК Армении. Журналистские организации не желали вводить общественность в заблуждение
Решение Центральной избирательной комиссии Армении №18-Н от 31 января 2012г. относительно порядка аккредитации журналистов на предстоящих парламентских выборах в стране 6 мая 2012г. вызвало серьезное недовольство отдельных представителей СМИ и журналистских организаций. Несмотря на то, что ЦИК выразила готовность рассмотреть данную проблему, оппоненты продолжают выражать обеспокоенность по этому поводу.
Напомним, ранее, 6 марта, Центральная избирательная комиссия Армении в связи с разнородными комментариями относительно порядка аккредитации журналистов распространила заявление, где приводился номер решения ЦИК, которым следует руководствоваться – это решение №18-Н от 31 января 2012г. Отмечалось, что утвержденный этим решением порядок аккредитации журналистов в Центризбиркоме, а также способы и порядок работы представителей СМИ в избирательных комиссиях ставит целью обеспечение прозрачности работы ЦИК и права на непосредственное получение информации относительно ее деятельности.
Основанием для данного решения послужила в частности ч. 4 ст. 6 Закона РА «О массовой информации»: «Примерный порядок аккредитации в органах государственного управления Республики Армения устанавливается Правительством Республики Армения». Согласно же решению №333-Н правительства РА от 4 марта 2004г. журналисту могут отказать в аккредитации, если он признан судом недееспособным или частично недееспособным; был осужден за предумышленное преступление, и его судимость не погашена; он распространял такие сведения о государственном органе, которые не соответствовали действительности, что было доказано в суде. В заявлении ЦИК РА также отмечалось, что «в данных условиях непонятна истинная цель выдачи собственной неосведомленности за абсолютную истину». В сообщении при этом подчеркивалось, что данный порядок существует с 2004 года и вплоть до сегодняшнего дня не было зафиксировано ни одного случая отказа ЦИК журналистам или СМИ в аккредитации.
Однако некоторые журналистские организации и отдельные представители СМИ считают данный порядок «беспрецедентным», «неправомерным», «позорным», «неприемлемым» и т.д.
В то же самое время председатель ЦИК РА Тигран Мукучян в интервью газете «Аравот» заявил, что не исключена возможность пересмотра данного порядка и обещал еще раз исследовать причины выражаемой обеспокоенности.
После этого заявления накануне, 8 марта, несколько журналистских организаций Армении распространили заявление, в котором также выражалась обеспокоенность относительно утвержденного Центральной избирательной комиссией РА 31 января 2012г. порядка аккредитации журналистов. Заявление распространили Ереванский пресс-клуб, Комитет защиты свободы слова, общественная организация содействия СМИ «Интерньюс», Клуб журналистов «Аспарез» и «Институт многосторонней информации».
Согласно заявлению, особенную обеспокоенность вызывают условия отказа в аккредитации, поскольку, по мнению составителей данного послания, эти правила могут быть регулируемы лишь законом, а не подзаконными актами. В заявлении отмечалось, что установленный порядок может препятствовать законному праву журналистов на полноценное освещение выборных процессов и реализацию ими своей профессиональной деятельности ввиду «грехов прошлого», что неприемлемо в демократической стране. Кроме того, подчеркивали составители, положение усугубляют поправки в Гражданский кодекс РА относительно клеветы и оскорбления, которые были приняты в 2010г. и за это время на основе судебной практики стали предметом серьезной критики.
«Наличие ограничений может неуместно сковать деятельность журналистов, тем более в столь важный для государства выборный период. С учетом этого мы, нижеподписавшиеся, требуем от ЦИК пересмотреть основания отказа в аккредитации и ее прекращения, предусмотренные ст. 9 и 11 Порядка аккредитации журналистов в Центральной избирательной комиссии», – резюмировалось данное заявление.
И хотя озвученная обеспокоенность выглядит вполне логичной и разумной, тем не менее, вызывает некоторые вопросы.
Во-первых, чем обусловлено опоздание данного заявления? В интервью Panorama.am председатель Клуба журналистов «Аспарез» Левон Барсегян заявил, что «инициатором заявления явился Ереванский пресс-клуб, было решено, что будет правильнее, чтобы они разработали текст». По его словам, запоздание было связано с проблемами согласования текста между организациями.
Почему заявление с требованием пересмотра было распространено после того, как глава ЦИК Т. Мукучян уже выразил готовность еще раз обсудить вопрос? В ответ председатель Комитета защиты свободы слова Ашот Меликян и председатель Клуба журналистов «Аспарез» Левон Барсегян сказали корреспонденту Panorama.am, что они просто не заметили данного заявления.
«Это была чисто техническая проблема, что заявление не было распространено раньше. Мы планировали распространить его еще 5 марта. Пока мы согласовывались с журналистскими организациями, прошло определенное время. Честно говоря, заявление Мукучяна в „Аравот” не читал», – признался А. Меликян. В свою очередь Л. Барсегян отметил: «Честно говоря, заявление было разработано днем ранее. Я именно тогда дал комментарий. Мой комментарий не имеет отношения к этом коллективному заявлению. Однако журналистские организации решили заявить о своей позиции. Что же им делать? Не заявлять?» Запоздание распространенного заявления он также мотивировал техническими проблемами согласования текста. «Подписались 5 организаций, если бы их было 50, то оно бы еле было обнародовано через неделю», – добавил он.
На вопрос, почему на протяжении 8-летнего существования данного порядка не выражалось никакой обеспокоенности и она возникла лишь после простой процедуры переутверждения ЦИК, А. Меликян ответил: «В то время это было упущено из виду, наверное, и по той причине, что подобное требование не было включено в форму заявки. Они установили определенный порядок, который остался на их сайте, все не были подробны осведомлены. Скажу честно, и мы на этот раз заметили потому, что это было в форме заявки. Сначала мы заметили здесь, потом увидели ссылку на порядок, вновь пересмотрели порядок аккредитации и поняли, что действительно безосновательные требования, которые не исходят из ограничений, предусмотренных законом». Л. Барсегян в ответ на тот же вопрос выразил личную точку зрения: «Раньше это решение также существовало, но мы, я сам, рисков встретить препятствия не замечал, что кого либо из журналистов на основании этого решения лишат возможности освещать выборы. Раньше и не лишали».
Рисков не замечал и Ашот Меликян: он признался, что «не может указать конкретного случая, факта, когда было ограничение по данному поводу». «Но мое беспокойство вызвано с учетом нашей практики и 34 судебных исков против СМИ за прошлый год, когда суды принимали решение в пользу сильной стороны и против СМИ даже в том случае, когда было очевидно, что иск подан не из-за оскорбления или клеветы, а из-за объективной критики. Так что, с учетом этой практики, считаем, что каких бы то ни было серьезных оснований для подобных ограничений в процессе аккредитации нет. Тем более, что подобные ограничения не предусмотрены ни законом о СМИ, ни Избирательным кодексом. Это надуманные ограничения, не соответствуют международным стандартам, и от них необходимо избавиться», – подчеркнул он.
И хотя ранее не было ни одного случая отказа или прекращения аккредитации журналиста в ходе выборов, Левон Барсегян считает, что «власти решили использовать и эту возможность для учинения препятствий при освещении выборов в любое угодное им время». Однако каким образом это возможно сделать, Л. Барсегян не уточнил.
Следует отметить, что названный порядок регулирует аккредитацию журналистов лишь в ЦИК, то есть к освещению выборов в широком смысле этого слова отношения не имеет. Тогда почему обеспокоенность в связи с этим раздута и распространяется на весь избирательный процесс в целом? В ответ на это замечание корреспондента Л. Барсегян отметил: «Я не уверен со сказанным в этих строках, но если у вас под рукой есть это, наверное, вы правы».
На замечание же, что в любом случае имеем дело с типовым порядком, установленным правительством РА, и тогда почему обеспокоенность выражается лишь касательно аккредитации в ЦИК, а не делается попытка пересмотра правительственного решения, Л. Барсегян отреагировал следующим образом: «Я могу предложить более радикальное решение. Полагаю, что данные решения правительства не могли быть для ЦИК. Считаю это грубой юридической ошибкой. ЦИК – орган с довольно самостоятельной властью, и не решениями правительства ему руководствоваться при реализации этих процедур. Президент устанавливает день и час выборов, остальное устанавливается законом. Это мое субъективное, быть может, с юридической точки зрения, безграмотное мнение: правительство – исполнительная власть, а ЦИК, помимо этого, – еще и власть, выполняющая исполнительные функции вне зависимости от правительства. Правительство не имеет отношения к составу и утверждению ЦИК. К этому имеет отношение законодательная власть, законодательство и президентский указ о назначении даты выборов».
В заявлении журналистских организаций был также пункт о том, что положением относительно установленного порядка аккредитации (в частности, отказ в ней и ее прекращение на основании распространения журналистом таких сведений о деятельности ЦИК, которые не соответствуют действительности) «ЦИК просто косвенным образом устанавливает для себя гарантии для защиты от критики». Это замечание, пожалуй, было бы уместно, если бы не было опущено оговорки – факт должен быть подтвержден решением суда. Тем самым, журналистские организации выражают обеспокоенность относительно того, чего в действительности не существует.
Есть ли в этом упущении преднамеренность? В ответ Л. Барсегян заверил, что нет. «Честно говоря, я ранее дал несколько интервью и сделал несколько comment-ов в Facebook, цитируя от своего имени полностью. В заявлении, наверное, имело место упущение», – добавил он, еще раз заверив, что неполное цитирование в заявлении обусловлено тем, что оно адресовано профессиональным кругам, которые знакомы с положением.
«Эта цитата была настолько известна на момент распространения заявления, что все представители сферы были в курсе. Это не является преднамеренностью с целью дезориентировать армянский народ. Это касается специальной журналисткой среды», – заявил Л. Барсегян. По его словам, вне зависимости от объема цитаты в целом подход не изменился и он свою точку зрения уже выражал в ходе предыдущих комментариев.