Մարտիրոս Սարյանի տուն-թանգարանի դռները դեռ բաց են
«Մեծանուն նկարիչ Մարտիրոս Սարյանի տուն-թանգարանում վերակառուցման աշխատանքներ դեռ չեն սկսվել: Վերակառուցման նախագիծը դեռ պետք է քաղաքաշինության նախարարության կողմից էլ հաստատվի, այնուհետև` կառավարության: Այնպես որ, տուն-թանգարանը բաց է, ու մենք անհամբեր սպասում ենք մեր այցելուներին»,- Panorama. am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց տուն-թանգարանի տնօրեն Ռուզան Սարյանը: Նա ասաց, որ տարածված այն տեղեկատվությունը, թե իբր թանգարանում շինաշխատանքները սկսվելու են մարտից, ազդել է այցելուների հոսքի վրա: «Թանգարանը մինչև ամռան սկիզբ բաց է լինելու»,- ընդգծեց տնօրենը:
Ռ. Սարյանն ասաց, որ վերակառուցման նախագիծն արդեն մշակույթի նախարարության կողմից հաստատվել է: Նախագծով նախատեսվում է նաև լրացուցիչ տարածքներ, չորրորդ հարկ, նոր պահոցներ:
Տուն-թանգարանում, ըստ նրա, տարվա ընթացքում նոր ցուցադրություններ չեն լինի: Բայց սեպտեմբեր-դեկտեմբերին Գաֆեսճյան արվեստի կենտրոնում ցուցադրվելու է Սարյանի տուն-թանգարանի ցուցանմուշները:

Martiros Saryan Museum open to visitors
“Reconstruction in renowned Armenian painter Martiros Saryan’s museum hasn’t still resumed. The Ministry of Urban Development and the Government are yet to approve the reconstruction project. Thus, the museum is open and looking forward to host visitors,” Director of museum Ruzan Saryan told Panorama.am.
Rumors that reconstruction in the museum will start in March have greatly influenced on the number of visitors. “The museum will be open till the beginning of summer,” Mrs. Saryan said.
Although new exhibitions are not scheduled during the year, an exhibition dedicated to Saryan will be exhibited in Cafesjian Center for Arts.