«Վաճառում եմ երիկամ 10 հազար դոլարով». Հայաստանում առավել շատ երիկամի փոխպատվաստում են իրականացնում
«Վաճառում եմ երիկամ»: Այս հայտարարությանը հանդիպեցինք կայքերից մեկում: Չնայած հայաստանյան օրենսդրությամբ փոխպատվաստման ենթակա օրգանների առք ու վաճառքը արգելվում է, սակայն ծառայություններ գովազդող կայքերում մի քանի նման հայտարարություններ հանդիպեցինք:
«Վաչառում եմ երիկամ, գինը պայմանավորվենկ, ռեսուրսը երկորդ բացասական, գրել իմ մաիլով: Տարածաշրջան` Լոռի, Վանաձոր»,-այս հայտարարությունը քաղաքացին տվել է այս տարվա փետրվարին: Մեկ ուրիշն էլ` 42 տարեկան առողջ, ընտանիք ունեցող քաղաքացին առաջարկում է երիկամը գնել 10 հազար դոլարով: Սա էլ նախորդ տարվա դեկտեմբերին զետեղված հայտարարություն է: Նման հայտարարություններ երևանյան փողոցների սյուներին էլ կան: Լրատվամիջոցներից մեկը ֆիքսել էր այն:
«Մարդուն օրգանների և (կամ) հյուսվածքների փոխպատվաստումը կատարվում է առանց դրամական կամ այլ կերպ փոխհատուցում ստանալու պայմանով, եթե փոխպատվաստման համար դոնորի գրավոր համաձայնության մեջ այլ բան նախատեսված չէ: Մարդու օրգանների փոխպատվաստման գովազդն արգելվում է»,-սա «Մարդուն օրգաններ և (կամ) հյուսվածքներ փոխպատվաստելու մասին» օրենքի պահանջներն են:
Ոստիկանության հասարակայնության ու լրատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից Panorama.am-ին հայտնեցին, որ Քրօր-ի 104 հոդվածի 2-րդ մասի 14 կետի/Սպանություն, որը կատարվել է տուժողի մարմնի մասերի կամ հյուսվածքների օգտագործման նպատակով/, 112 հոդվածի 2րդ մասի 13-րդ կետի /դիտավորությամբ մեկ ուրիշին մարմնական վնասվածք պատճառելը կամ առողջությանն այլ ծանր վնաս պատճառելը տուժողի մարմնի մասերի կամ հյուսվածքների օգտագործման նպատակով/ և Քրօր.-ի 125 հոդվածի/փոխպատվաստման վիրահատություն կատարելու կանոնները խախտելը/ հատկանիշներով իրենց մոտ քրեական գործեր չեն հարուցվել:
«Արաբկիր» բժշկական կենտրոնում 1991-ից մինչ օրս օրգանների ու հյուսվածքների 110 փոխպատվաստում է իրականացվել: Հանրապետությունում փոխպատվաստում իրականացնելու համար լիցենզավորում ունի միայն այս բժշկական կենտրոնը: Panorama.am-ի հետ զրույցում Կենտրոնի տնօրեն, ԱԺ առողջապահության մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արա Բաբլոյանն ասաց, որ կատարված փոխպատվաստումներից միայն 25-ի պարագայում օրագաններն ու հյուսվածքները վերցվել են մահացած մարդուց:
«91 թվականին, երբ սկսեցինք փոխպատվաստումներ իրականացնել, Խորհրդային միության մաս էինք կազմում և առաջին 2 տարին դեռ իներցիայով մենք կարողանում էինք օրգաններ ստանալ Սանկտ Պետերբուրգից` համաձայն մեր համագործակցության պայմանագրի»,-ասաց բժիշկը:
Նա բացատրեց, որ Հայաստանում մարդկանց մենթալիտետի հետևանքով այսօր էլ դժվարություններ կան մահացած մարդկանց օրգանների փոխպատվաստման առումով: «Դրա համար առայժմ միայն կատարվում է կենդանի դոնորից»,-ասաց Բաբլոյանն ու հիշեցրեց, որ հայաստանյան օրենքը` «Մարդուն օրգաններ և (կամ) հյուսվածքներ փոխպատվաստելու մասին», շատ հստակ սահմանում է, որ մարդու օրագաններն առք ու վաճառքի ենթակա չեն:
Հիշեցնենք, որ հիշյալ օրենքի դրույթները չեն տարածվում մարդու վերարտադրողականության գործընթացի հետ առնչվող օրգանների, դրանց մասերի ու հյուսվածքների (ձվաբջիջ, ձվարաններ, ամորձիներ, սերմնահեղուկ, էմբրիոններ), արյան և դրա բաղադրամասերի վրա: Կառավարությունը սահմանել է փոխպատվաստման ենթակա օրգանների ու հյուսվածքների ցանկը, որում ընդգրկված են սիրտ, երիկամ, փայծաղ, լյարդ, թոք, ենթաստամոքսային գեղձ` 12-մատնյա աղիքի հետ, էնդոկրին գեղձեր, սիրտ-թոք համալիր, լյարդ-աղիք, եղջրաթաղանթ, մաշկ, ոսկոր, էնդոկրին հյուսվածք, անոթներ:
«Օրգանների առք ու վաճառքը մենք կարողանում ենք կանխարգելել ամենապարզ ճանապարհով, երբ դոնորը նոտարի հաստատմամբ բերում է փաստաթուղթ, երբ ինքը այդ օրգանը տալիս է առանց ֆինանսական հատուցման, առանց բռնի ուժի և առանց պաշտոնական կախվածության: Մենք պահանջում ենք, որ այս երեք կետերը նշված լինեն, եթե նշված չեն, ապա մենք չենք սկսում նույնիսկ հետազոտությունը»,-ասաց Բաբլոյանը: Նրա խոսքով, եղել են դեպքեր, երբ ներկայացվել է նման փաստաթուղթ, սակայն դրանից հետո եղել են մամուլի հրապարակումներ վաճառքի վերաբերյալ, սակայն դրան, ըստ Բաբլոյանի, պետք է արձագանքեն այլ մարմիններ. «Ամեն մարդ իր գործով պետք է զբաղվի»:
Հայաստանում առավել շատ իրականացվում է երիկամի, հյուսվածքների, եղջերաթաղանթի փոխպատվաստում: «Ներմուծում այօր դեռևս հնարավոր չէ: Բոլոր երկրներն աշխատում են համագործակցության սկզբունքով: Եթե մենք կարողանանք օրգաններ տալ, ապա նրանք մեզ կընդգրկեն նման ծրագրում: Բայց քանի դեռ մեր երկրում մահացած մարդուց օրգան վերցնելը ներդրման ճանապարհին է, մենք առայժմ չենք կարող նման ծրագրերում ընդգրկվել»,-բացատրեց Բաբլոյանը: Նշենք, որ հիշյալ օրենքով արգելվում է Հայաստանից օրգանների արտահանումը:

«Продаю почку» - данное объявление мы встретили на одном из сайтов. Несмотря на то, что по законодательству Армении, купля и продажа органов в целях трансплантации запрещается, однако мы встретили некоторые такие заявления на сайтах, рекламирующих услуги. Один из граждан отметил в объявлении, что цена на его почку договорная, а другой предлагает продать свою почку за 10 тыс. долларов.
«Трансплантация органов и (или) тканей человека осуществляется на безвозмездной основе, без какой-то денежной выплаты или другого вознаграждения, если в письменном согласии донора не отмечено что-либо другое. Реклама трансплантации органов человека запрещается», - таковы требования закона РА « О трансплантации органов и (или) тканей человека.
Как сообщили Panorama.am в пресс-службе полиции Армении, у них не было возбуждено уголовных дел по признакам по ст. 104, ч. 2, п. 14 Уголовного кодекса Армении (Убийство с целью изъятия у потерпевшего органов или тканей), ст. 112, ч. 2, п. 13 (Умышленное причинение тяжкого вреда здоровью в целях использования органов или тканей потерпевшего), и ст. 125 (Нарушение правил проведения операции по трансплантации).
В медицинском центре «Арабкир» с 1991 года и до сих пор было осуществлено 110 операций по трансплантации органов и тканей. В республике лицензию на проведение такой операции имеет лишь этот медцентр. В беседе с Panorama.am директор центра, председатель постоянной комиссии Национального Собрания по вопросам здравоохранения Ара Баблоян отметил, что лишь в 25 случаях проведенных трансплантаций органы и ткани были изъяты у мертвых доноров.
По его словам, сегодня в Армении из-за менталитета можно столкнуться с проблемами, связанными с трансплантацией органов мертвого человека.
«Поэтому пока органы изымаются у живых доноров», - отметил Баблоян.
Напомним, что положения вышеуказанного закона не распространяются на органы, их части и ткани, имеющие отношение к процессу воспроизводства человека, включающие в себя репродуктивные органы и ткани (яйцеклетку, сперму, яичники, яички или эмбрионы), а также на кровь и ее компоненты.
Правительство установило список подлежащих трансплантации органов и тканей, в который входят почки, селезенка, печень, легкое, поджелудочная железа, 12-перстная кишка, эндокринные железы, комплекс сердце-легкие, печень-кишка, роговица, кожа, кости, эндокринная ткань, сосуды.
«Мы можем предотвратить куплю и продажу органов самым простым путем: донор приносит нотариально заверенный документ о том, что он дает больному этот орган без финансовой выплаты, без применения насилия и официальной зависимости. Мы требуем, чтобы эти три пункта были отмечены, иначе мы даже начинаем проводить исследования», - подчеркнул Баблоян.
В Армении наиболее часто осуществляется пересадка почек, тканей, роговицы. «Импорт сегодня невозможен. Все страны работают по принципу сотрудничества. Если мы сможем дать орган, то они нас включат в такую программу. Однако поскольку в нашей стране пока не разрешена пересадка органов, изъятых у мертвого донора, мы пока не можем присоединиться к этой программе», - пояснил Ара Баблоян.