Փլուզում Մոզրովի քարանձավում. Մասնագետները չեն կարողանում հասնել համապատասխան տարածք
Հայաստանի պատմության և մշակույթի անշարժ հուշարձանների պետական ցուցակում ընդգրկված Մոզրովի քարանձավում տեղի է ունեցել փլուզում: Սակայն դեռևս համապատասխան մասնագետներին չի հաջողվել հասնել այդ տարածք: Այս մասին Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց մշակույթի նախարարության պատմության և մշակույթի հուշարձանների պահպանության գործակալության պետի տեղակալ Սամվել Մուսոյանը։ Նրա խոսքով, իրենց մասնագետները փորձում են մոտենալ այդ տարածք, սակայն բավականին դժվար է: «Այժմ նրանք փորձում են գտնել համապատասխան տրանսպորտ, որ կարողանան հասնել քարանձավի փլված հատվածը, որպեսզի պարզեն` թե ինչ վիճակ է այնտեղ»,- ասաց նա: Ս. Մուսոյանը չկարողացավ ասել, թե կրկին փլուզման վտանգ կա, թե ոչ:
Ըստ նրա, գործակալության տարածքային ստորաբաժանման աշխատակիցներն իրենց փոխանցել են, որ տարածքում սողանք է եղել` եղանակային անբարենպաստ պայմանների հետևանքով: «Եղանակը կբացվի, համապատասխան մասնագետներ պետք է ուղարկենք քարանձավի տարածք` ուսումնասիրություններ կատարելու»,- ընդգծեց գործակալության պետի տեղակալը:
Նշենք, որ Վայոց ձորի գնիշիկի գյուղապետից արտակարգ իրավիճակների նախարարություն տեղեկատվություն է ստացվել, որ «Մոզրովի» քարանձավում տեղի է ունեցել փլուզում: Քարանձավում, առաջին մուտքից 20 մ հեռավորության վրա, փլուզվել է մոտ 50-70 խմ հողազանգված, մասնակի փակելով երկրորդ մուտքը: Զոհեր եվ տուժածներ չկան:
Երիտասարդ անձավագետների միության նախագահ Սարգիս Հովհաննիսյանը նույնպես ահազանգել է քանաձնավում տեղի ունեցած փլուզման մասին:
«Թե Երիտասարդ անձավագետների միությունը, թե Հայաստանի քարանձավագիտության կենտրոնը, թե բազմաթիվ մտահոգ անհատներ բազմիցս հնչեցրել են իրենց մտահոգությունները` կապված Հայաստանի քարանձավների պահպանման հանդեպ պատշաճ ուշադրության բացակայության հետ: Եկել է անտարբերության պտուղները քաղելու ժամանակը` փլվել է Մոզրովի քարանձավի մուտքի հատվածը: Պետական հոգածության բացակայությունը այսօր սրիկայաբար փորձում են կոծկել մշակույթի նախարարության պաշտոնյաները` հայտարարելով, թե Մոզրովի քարանձավում «նոր փլուզումներ չկան», սակայն հաջորդ նախադասությունում իսկ մատնում են իրենք իրենց, ասելով, թե «այդ փլուզումները բնական բնույթ են կրում»` մոռանալով ժամանակակից քարանձավապահպանման մեթոդների գոյության և այդ հարցի հանդեպ սեփական բացարձակ անտարբերության մասին:Այսօր վտանգված են մնում նաև Արջերի և Մագելի քարանձավները: Թող Մոզրովի հետ կատարվածը դաս լինի բոլորիս համար»,- նշված է նրանց տարածած հաղորդագրության մեջ:
Մոզրովի քարանձավը գտնվում է Վայոց Ձորի մարզում, Եղեգնաձոր քաղաքի մոտ, Մոզրով գյուղ տանող ճանապարհի աջ կողմում: Այն բացվել է ճանապարհաշինարարական աշխատանքների ժամանակ 30 տարի առա: Քարանձավը խորանում է ավելի քան 300մ: Հսկայական սենյակներում ամենուրեք վերևից ու ներքևից ցցված են մեծ քանակությամբ շթաքարեր և պտկաքարեր: Ընդհնարապես, Մոզրովի քարանձավը հարուստ է բնական կազմավորումներով: Այն պարունակում է սպելեոթեմների /քարանձավային կրաքարի կազմավորումներ/ լայն տեսականի, ինչպիսիք են ստալացիտները, հելիցիտները, սյուները, հոսանքային քարերը, քարանձավային բեկոնը և եզրաքարային ամբարտակները:

В Мозвроской пещере произошло обрушение: Специалисты не могут достичь до соответствующего участка
В Мозровской пещере, которая включена в государственный список памятников истории и культуры Армении, произошло обрушение. Однако специалистам пока не удается достичь до соответствующего участка. Об этом в беседе с корреспондентом Panorama.am сказал заместитель начальника Агентства по охране памятников истории и культуры министерства культуры Армении Самвел Мусоян. По его словам, их специалисты пытаются подойти к указанной территории, однако это достаточно сложно.
«На данный момент они пытаются найти соответствующий транспорт, чтобы суметь подойти к поврежденному участку пещеры и выяснить, какая там обстановка», - сказал он. В то же время, Мусоян не смог сказать, если ли опасность повторного обрушения.
По его словам, сотрудники территориального подразделения Агентства сообщили им, что из-за неблагоприятных погодных условий на территории пещеры произошел оползень. «Погода прояснится и нам надо будет отправить туда соответствующих специалистов для проведения исследований», - подчеркнул заместитель начальника Агентства.
Отметим, что староста села Гнишик Вайоц Дзорской области сообщил МЧС Армении, что в Мозровской пещере произошло обрушение. В 20 м от первого входа в пещеру обвалилось 50-70 куб. метров земли, что частично перекрыло второй вход. Жертв и пострадавших нет.
В связи с обрушением в пещере с заявлением выступил также Союз молодых спелеологов.
«И Союз молодых спелеологов, и Центр спелеологии Армении, и многие граждане неоднократно выражали свою обеспокоенность по поводу отсутствия надлежащего внимания к сохранению пещер Армении. Настало время собирать плоды этого невнимания – в пещере Мозрови обрушился участок возле входа.
Отсутствие государственной заботы сегодня подло пытаются прикрыть чиновники министерства культуры, заявляя, что в пещере Мозрови «нет новых обрушений», однако в следующем же предложении они выдают себя с головой, говоря, что «эти обрушения носят естественный характер», забывая о существовании современных методов сохранения пещер и о собственном абсолютном безразличии к этому вопросу.
Сегодня под угрозой находятся также пещеры Арчери (Медвежья) и Мазели. «Пусть случившееся с Мозрови станет уроком для всех нас», - говорится в сообщении, распространенном председателем Союза молодых спелеологов Армении Саркисом Ованнисяном».
Мозровская пещера находится в Вайоц Дзорской области, рядом с городом Егегнадзор, справа от дороги, ведущей в деревню Мозров. Пещера была открыта 30 лет назад во время дорожно-строительных работ. Глубина пещеры более чем 300м. В гигантских комнатах повсюду сверху и снизу торчат сталактиты и сталагмиты.