Սաֆար Աբիևն Իրանի ռազմաքաղաքական ղեկավարությանը խոստացել է, որ Ադրբեջանի տարածքը չի օգտագործվի Իրանի դեմ
Մարտի 12-ին Ադրբեջանի պաշտպանության նախարար Սաֆար Աբիևը ժամանել էր Թեհրան: Իրանցի իր պաշտոնակցի` Ահմադ Վահիդիի, հետ հանդիպման ժամանակ Աբիևը, նշել է, որ Ադրբեջանը ոչ մի պարագայում թույլ չի տա, որ իր տարածքը որևէ երկիր օգտագործի Իրանի դեմ: Նրա խոսքով` Ադրբեջանը տարածաշրջանում ուժեղ դիրք զբաղեցնող Իրանի կարիքն ունի և հավատարիմ է վերջինիս հետ պահպանելու բարիդրացիական հարաբերությունները:
Հանդիպումից հետո լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ Իրանի պաշտպանության նախարարը, անդրադառնալով վերջերս Ադրբեջանի և Իսրայելի միջև ստորագրված սպառազինության ձեռք բերման մասին պայմանագրին, պատասխանել է, որ Աբիևի հետ հանդիպման ժամանակ վերջինս պարզաբանել է, որ սպառազինության ծավալն այն չափի չի եղել, ինչ մասին հայտարարվել է և, որ Իսրայելի և Ադրբեջանի միջև վերոնշյալ գործարքի մասին համաձայնությունն ավելի վաղ է ձեռք բերվել: (Վերջերս տեղեկատվություն հրապարկվեց, թե Ադրբեջանը պատրաստվում է Իսրայելից 1.6 միլիարդ դոլարի սպառազինություն ձեռք բերել ):
Իսկ Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարը սպառազինության ձեռք բերման փաստը պատճառաբանել է այն հանգամանքով, թե իբր Ադրբեջանը պետք է իր բանակը վերազինի, և այդ նպատակով էլ ստիպված է ռազմական տեխնիկա գնել, որոնք գտնվում են Ադրբեջանի բանակի տրամադրության տակ և ոչ մի դեպքում չեն օգտագործվի Իրանի դեմ:
Իրանի պաշտպանության նախարար Ահմադ Վահիդին, պատասխանելով Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանն առնչվող հարցին, պատասխանել է, որ տարածաշրջանում անկայունություն և անհանգստություն չպետք է տիրի, և հույս է հայտնել, որ այդ հիմնախնդիրը շուտ կհանգուցալուծվի:
ԻԻՀ նախագահ Մահմուդ Ահմադինեժադն Աբիևի հետ հանդիպման ժամանակ, ակնարկելով Ադրբեջանի տարածքից Իրանին սպառնացող վտանգների մասին, հույս է հայտնել, որ Ադրբեջանի կողմից Իրանի դեմ որևէ գործողություն չի իրականացվի:
Ի պատասխան Ահմադինեժադի մտահոգություններին` Սաֆար Աբիևն էլ խոստացել է, որ Ադրբեջանի օդային և ցամաքային տարածքը երբեք, ոչ մի հանգամանքում չի օգտագործվի Իրանի դեմ:
Իրանի Ազգային անվտանգության բարձրագույն խորհրդի քարտուղար Սայիդ Ջալիլի և Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարի հանդիպման առանցքային թեման ևս եղել է Ադրբեջանի տարածքից Իրանի դեմ ուղղված հնարավոր սպառնալիքի վերաբերյալ հարցը:
Դատելով այցի ընթացքում կողմերի հնչեցրած հիմնական շեշտադրումներից` կարելի է եզրակացնել, որ Թեհրանում Աբիևի հյուրընկալման հիմնական նպատակն այն էր, որպեսզի իրանական կողմը իսրայելա-ադրբեջանական ռազմական համագործակցության ուղղվածության վերաբերյալ հստակ պարզաբանումներ ստանար: Այցի ընթացքում երկկողմ ծրագրերի առնչությամբ որևէ հստակ հայտարարություններ չհնչեցին, կողմերը սահմանափակվեցին միայն արարողակարգային հայտարարություններով:

Истинная цель визита министра обороны Азербайджана Сафара Абиева в Иран. Что выявил анализ
Министр обороны Азербайджана Сафар Абиев 12 марта прибыл в Тегеран, где встретился со своим иранским коллегой Ахмадом Вахиди. В ходе встречи С. Абиев заявил, что Азербайджан никогда не позволит какой-либо стране воспользоваться своей территорией, чтобы нанести удар по Исламской Республики Иран. По его словам, Азербайджан нуждается в Иране, занимающем в регионе сильные позиции, и верен тенденции сохранить дружественные отношения между двумя странами.
Напомним, ранее иранское информагентство «ФАРС» передавало, что на пресс-конференции в Тегеране Сафар Абиев также сказал, что маленький Азербайджан не предпримет каких бы то ни было шагов против большого Ирана. Согласно сообщению, азербайджанский чиновник, отвечая на вопрос касательно подписанного недавно Азербайджаном и Израилем контракта о поставках вооружения, отметил: «Азербайджан должен перевооружить свою армию и для этой цели вынужден закупать военную технику, которая будет находиться в распоряжении ВС Азербайджана и ни в коем случае не будет применяться против Ирана».
В свою очередь после встречи с министром обороны Азербайджана Ахмад Вахиди сообщил журналистам: во время переговоров Сафар Абиев пояснил, что объемы закупаемого вооружения не соответствуют тем, о которых заявлялось, и что договоренность об указанной сделке между Азербайджаном и Израилем была достигнута ранее. Отметим, что согласно распространенной ранее информации, Азербайджан намерен закупить у Израиля вооружение на 1,6 млрд. долларов.
Кроме того, отвечая на вопрос о карабахском конфликте, министр обороны Ирана подчеркнул, что в регионе не должна царить атмосфера нестабильности и беспокойства, а также выразил надежду на то, что проблема найдет скорое разрешение.
Президент Ирана Махмуд Ахмадинежад, намекая на встрече с Сафаром Абиевым об опасности, которая грозит ИРИ с территории Азербайджана, выразил надежду на то, что оттуда никаких действий против иранского государства не будет вестись.
В ответ на озабоченность главы иранского государства азербайджанский министр еще раз поспешил заверить, что наземная и воздушная территория Азербайджана никогда, ни при каких обстоятельствах не будет использоваться против Ирана.
Ключевой темой встречи С. Абиева с секретарем Высшего совета национальной безопасности Ирана Саидом Джалили также стал именно этот вопрос.
Рассматривая основную постановку акцентов в заявлениях, озвученных в ходе визита министра обороны Азербайджана в Тегеран, можно сделать вывод о том, что главной целью поездки С. Абиева стало то, чтобы дать Ирану четкие разъяснения относительно азербайджано-израильского военного сотрудничества. Более того, каких бы то ни было конкретных заявлений относительно двусторонних программ в ходе этого визита не озвучивалось: стороны ограничились лишь протокольными заявлениями.