«Տաշիր» բարեգործական հիմնադրամը կրթաթոշակ տրամադրեց ջավախքցի ու արցախցի ուսանողներին
Հայաստանի բուհերում սովորող ավելի քան 200 ջավախքցի ու արցախցի ուսանողներն այսօր «Տաշիր» բարեգործական հիմնադրամի կողմից ստացան 200 հազարական դրամ կրթաթոշակ:
«Ընտրվել են այն ուսանողները, որոնք աչքի են ընկել իրենց առաջադիմությամբ: Ցուցակները մեզ տրվել է կրթության ու գիտության նախարարության կողմից, որի հիման վրա էլ մենք ընտրել ենք այս ուսանողներին: Սա ոչ թե աջակցություն է, այլ խրախուսանք»,- լրագրողներին ասաց Կարեն Կարապետյանի գրասենյակի ղեկավար Արտակ Ճաղարյանը: Ուսանողներին տրված կրթաթոշակների ընդհանուր գումարը կազմում է մոտ 120 հազար ԱՄՆ դոլար:
Արտակ Ճաղարյանի խոսքով, կրթական համակարգը միշտ էլ եղել է Կարեն Կարապետյանի ուշադրության կենտրոնում, քանի որ մրցունակ կադրեր ունենալու նախապայմանը բարձրակարգ կրթություն ապահովելն է:
«Խթանելով կրթության ոլորտի զարգացմանը, աջակցելով շնորհալի ուսանողներին` ներդրում ենք անում մեր ժողովրդի ապագայի կերտման գործում: Այսօրվա երիտասարդները վաղը ստանձնելու են կառավարման, պետության ու պետականության կառուցման պատասխանատվությունը»,- միջոցառման ժամանակ նշեց Ա. Ճաղարյանը:
ԿԳ նախարար Արմեն Աշոտյանն, իր հերթին, խնդրանք-պահանջով դիմեց ներկա ուսանողներին` շարունակել լավ սովորել, քանի որ կրթությունն է իրենց բարեկեցության ու ապագայում հաջողության հասնելու նախապայմանը: Նա խորհուրդ տվեց ուսումն ավարտելուց հետո անպայման վերադառնալ Ջավախք և ԼՂՀ ու գումարը ծախսել ոչ թե խրախճանքների ու զվարճանքների վրա, այլ` ուսման վարձերը վճարելու կամ ուսումնական համապատասխան պարագաներ ձեռք բերելու վրա: «Չմոռանաք, որ գումարը ուսումանական նպատակներով է տրված»,- ընդգծեց նա:
Ուսանողներից` Մանկավարժական համալսարանի կուլտուրայի բաժնում սովորող Բեթխեհեմ Արաբյանը, նախ շնորհակալություն հայտնեց այս նախաձեռնության համար, հատկապես այն բանի համար, որ ընտրվել են Ջավախքի ու Արցախի ներկայացուցիչները, այնուհետև վստահեցրեց, որ անձամբ ինքը կրթությունն ավարտելուց հետո վերադառնալու է իր բնակավայր:
Հիշեցնենք, որ ՀՀ ԿԳՆ ու «Տաշիր» բարեգործական հիմնադրամի միջև օրերս կնքված համաձայնագրով նախատեսվում է, որ հիմնադրամը մի քանի կրթական ծրագրեր է ֆինանսավորելու:
Լրագրողների հետ զրույցում Ա. Ճաղարյանը տեղեկացրեց, որ կրթական ծրագրերին աջակցությունը շարունակական են լինելու:
«Հաջորդ փուլով արդեն հիմնադրամն աջակցություն է ցուցաբերելու Հայաստանից, Ջավախքից ու Արցախից մոտ 200 մանկավարժների»,- նշեց նա` հավելելով, որ անցած երկու տասնամյակում Կարեն ու Սամվել Կարապետյանները բազմաթիվ ծրագրերով աջակցություն են ցուցաբերել տարբեր խմբերի, ում ստացած աջակցությունը բավարար չէ: Նրա խոսքով` քսան տարվա ընթացքում Կարապետյան եղբայրները 90 միլիոն դոլարի բարեգործական ծրագրեր են իրագործել: «Ցավոք, երբեմն արված գործերը շահարկումների տեղիք են տալիս ու փորձում ստվերել կատարված գործերը: Սակայն փաստ է, որ Կարեն ու Սամվել Կարապետյանների բարեգործական նախաձեռնությունները երբեք քաղաքական ենթատեքստ չեն ունցել: Չնայած շահարկումներին, ծրագրերը շարունակական են լինելու»,- վստահեցրեց Ա. Ճաղարյանը:

Благотворительный фонд «Ташир» предоставил стипендии студентам из Джавахка и НКР
Сегодня более 200 студентов из Джавахка и Нагорно-Карабахской Республики, обучающиеся в вузах Армении, получили стипендию в размере 200 тысяч драмов от благотворительного фонда «Ташир».
«Были избраны те студенты, которые отличились своей успеваемостью. Списки были предоставлены Министерством образования и науки, на основе чего и проводился выбор студентов. Это не поддержка, а поощрение», - заявил руководитель офиса Карена Карапетяна - брата президента группы компаний «Ташир» Самвела Карапетяна - Артак Чагарян.
Общая сумма предоставленных студентам стипендий составила около 120 тысяч долларов.
По словам Артака Чагаряна, образовательная система всегда была в центре внимания Карена Карапетяна, поскольку предусловием наличия конкурентоспособных кадров является обеспечение высшего образования.
«Стимулируя развитие образовательной сферы и поддерживая одаренных студентов, мы вносим вклад в дело строительства будущего нашего народа. На плечи сегодняшней молодежи завтра будет возложена ответственность управления государством и строительства государственности», - отметил в ходе мероприятия Артак Чагарян.
В свою очередь, министр образования и науки РА Армен Ашотян обратился к присутствующим студентам с просьбой-требованием продолжить хорошо учиться, так как именно образование является предусловием их благосостояния и достижения успехов в будущем.
Министр посоветовал по окончании учебы обязательно вернуться в Джавахк и Нагорно-Карабахскую Республику и потратить эту сумму не на торжества или развлечения, а на погашение платы за обучение или приобретение соответствующих учебных принадлежностей. «Не забывайте, что эта сумма предоставлена в учебных целях»,- подчеркнул Армен Ашотян.
Студент Армянского государственного педагогического университета им. Х.Абовяна Бетхеем Арабян, во-первых, выразил благодарность за эту инициативу, особенно за то, что были избраны представители Джавахка и Арцаха, затем заверил в том, что лично он по окончании учебы вернется в свою родную местность.
Напомним, что по подписанному на днях между Министерством образования и науки Армении и благотворительным фондом «Ташир», фонд будет финансировать ряд образовательных программ.
В беседе с журналистами Артак Чагарян сообщил, что идея оказания поддержки образовательным программам будет носить систематический характер. «На следующем этапе фонд окажет поддержку около 200 педагогам Армении, Джавахка и Арцаха»,- отметил он, добавив, что в прошедшие два десятилетия Карен и Самвел Карапетяны в рамках многочисленных программ оказали поддержку различным группам, однако полученной поддержки не было достаточно им. По его словам, на протяжении 20 лет братья Карапетян осуществили программы стоимостью 90 млн долларов.
«К сожалению, иногда совершенные дела становятся поводом для спекуляций, и некоторые пытаются омрачить эти дела. Тем не менее, остается фактом то, что благотворительные инициативы братьев Карапетян никогда не содержали политического подтекста. Несмотря на спекуляции, реализация программ будет носить систематический характер», - заверил Чагарян.