«Բնապահպանության նախարարը թքած ունի օրենքի վրա: 5 ամիս առաջ դիմել եմ, որ երկրորդ անգամ ջրօգտագործման ապօրինի թույլատվություն է տվել «ՎՏՎ էներջի» ՍՊԸ-ին, ընդ որում` առանց հողօգտագործման թույլտվության, բայց նախարարից առ այսօր պատասխան չեմ ստացել: Ես դիմել եմ դատարան, բայց այնտեղ գործը անընդհատ հետաձգում են»,- այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտարարեց «ԱլՌուբ» ՍՊԸ հիմնադիր Ալիկ Աբրահամյանը:
Նա ավելի քան մեկ տարի ցանկանում է Վայոց Ձորի մարզի Շատին համայնքում ՀԷԿ կառուցել: Նույն տարածքում, ինչպես պատմեց նա, բնապահպանության նախարար Արամ Հարությունյանը մարզպետ Սերգեյ Բագրատյանին նույն նպատակով ջրօգտագործման թույլտվություն է տվել, ընդ որում` առանց հողօգտագործման թույլտվության, ինչը, ըստ նրա, օրենքի խախտում է:
«Վայոց Ձորի մարզի Շատին համայնքում ՀԷԿ կառուցելու համար պայմանագիր կնքեցի հողի օգտագործման համար 50 տարի շահագործման ժամկետով: Դրանից հետո դիմեցի ՀՀ բնապահպանության նախարարին, գետի ջուրը օգտագործելու համար և ստացա թույլտվություն, մնում էր գործը մտցնել Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողով: Այդ ընթացքում, Վայոց Ձորի մարզպետ Սերգեյ Բագրատյանն ասաց, որ կօգնի: Թույլտվության իմ փաթեթը նա կարճ ժամանակում փոխանցեց «ՎՏՎ Էներջի» ընկերությանը: Բայց սկզբնական իրավունքը «ԱլՌուբե ՍՊԸ-ին է պատկանում»,-ասաց բանախոսն ու նշեց, որ խնդիրը նամակներով ներկայացրել է տարբեր ատյանների, հարցը լուծում չի ստացել, դատարանն էլ «5 ամիս է` տանում, բերում է ու լուծումը չի տալիս»:
Աբրահամյանն ասաց, որ այդ տարածքում արդեն շինարարություն է ընթացել և միայն Ա. Աբրահամյանի դատարան դիմելուց հետո շինարարությունը կասեցվել է:
Ասուլիսին ներկա բնապահպանության նախարարի օգնական Կարեն Պապոյանն ասաց, որ «ՎՏՎ Էներջին» ընկերությունը տուգանվել է ապօրինի շինարարության համար: «Մենք 2 ընկերություններին տալիս ենք շահագործման հնարավորություն, նրանց նախագծերը գտնվում են բնապահպանական փորձաքննությունում»,-ասաց նա, միաժամանակ հայտարարելով, որ իր նամակին չեն պատասխանել, քանի որ գործը գտնվում է դատարանում:

Министру охраны природы Армении Араму Арутюняну «плевать на закон» – А. Абраамян
Основатель ООО «АлРуб» Алик Абраамян заявил, что министру охраны природы Армении Араму Арутюняну «плевать на закон». Такое заявление было сделано в ходе сегодняшней пресс-конференции в Ереване, более того, А. Абраамян отметил, что подал на чиновника в суд.
«Министру охраны природы плевать на закон. Пять месяцев назад я повторно обратился по делу, что ООО „ВТВ Энерджи” дано незаконное разрешение на водопользование, причем без разрешения на использование земли, однако от министра вплоть до сегодняшнего дня ответа не получил. Я обратился в суд, но там дело все время откладывают», – в частности сказал глава компании «АлРуб».
Он рассказал, что уже более года как хочет построить ГЭС в общине Шатин в Вайоц Дзоре. По его словам, на той же территории министр охраны природы выдал главе области – марзпету Сергею Багратяну – разрешение на водопользование, причем без разрешения на использование земли, что «является нарушением закона». Между тем, подчеркнул А. Абраамян, он ранее заключил договор сроком на 50 лет относительно использования данного участка для строительства ГЭС, получил разрешение министра охраны природы на использование воды в реке, и «оставалось лишь представить дело в Комиссию по координации общественных услуг».
«В этом промежутке марзпет Вайоц Дзора Сергей Багратян сказал, что поможет. Но он в короткие сроки передал мой пакет с разрешением „ВТВ Энерджи”, хотя первичное право принадлежит ООО „АлРуб ”», – сказал А. Абраамян, добавив, что проблему в виде писем он представил в самые различные структуры, но вопрос не получает разрешения, а «суд уже 5 месяцев устраивает проволочки и не выносит решения».
Он также сказал, что на этой территории уже началось строительство, которое было приостановлено лишь после обращения в суд.
Другой участник пресс-конференции – помощник министра охраны природы РА Карен Папоян – в свою очередь заявил, что ООО «ВТВ Энерджи» была оштрафована за осуществление незаконного строительства.
«Мы даем двум компаниям возможность на эксплуатацию, их проекты переданы на экологическую экспертизу», – сказал чиновник, отметив при этом, что на названное письмо не дали ответа, поскольку дело находится в суде.