««Արաքս» թռչնաֆաբրիկան անպայման կտուգանվի». նորման գերազանցող նիտրիտների քանակություն` «Նրբերշիկ կաթնայինում»
18:32 14/03/2012
ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարության Սննդամթերքի պետական ծառայության կողմից փետրվարին «Արաքս» թռչնաֆաբրիկայում իրականացրած ուսումնասիրությունների արդյուքնում հայտնաբերվել են մի շարք խախատումներ: Մասնավորապես, 2011թ. դեկտեմբերի 12-ին արտադրված «Նրբերշիկ կաթնային» ապրանքատեսակի բաղադրության մեջ հայտնաբերվել է նորման գերազանցող նիտրիտների քանակություն:
Ինչպես Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց Սննդամթերքի անվտանգության պետական ծառայության հասարակայնության հետ կապերի բաժնի պետ Բաբկեն Պիպոյանը, ստուգման արդյունքում տարբեր ապրանքատեսակներ են նմուշառվել, մասնավորապես՝ նրբերշիկ, հավ, հավի թև, դոշ, կոտլետներ, պելմենիներ և այլն: Արդյունքում, հայտնաբերվել են թերի մակնշված ապրանքատեսակներ, որոնք էլ տարվել են լաբորատորիա փորձաքննության: «Այստեղ էլ «Նրբերշիկ կաթնային» ապրանքատեսակի բաղադրության մեջ հայտնաբերվել է տվյալ խախտումը»,- ասաց Բ.Պիպոյանը:
Ըստ նրա՝ ծառայության կարգադրագրով նրբերշիկները պետք է հետ կանչվեն շուկայից և հանրությանը իրազեկեն այս մասին: Տնտեսվարողը, ըստ նրա, կատարել է իր գործը:
«Եթե ստուգում չիրականցնեինք «Արաքս» թռչնաֆաբրիկայում և միայն բողոքի դեպքում նմուշ ձեռք բերեինք, ապա այդ դեպքում կիրազեկվեր ծառայությունը, այլ ոչ թե ընկերությունը»,- նշեց ծառայության հասարակայնության հետ կապերի բաժնի պետը:
Տեղեկացնենք, որ «Արաքս թռչնաֆաբրիկա» ՓԲԸ-ն այսօր հանդես է եկել հայտարարությամբ, նշելով, որ 2011թ. դեկտեմբերի 12-ին արտադրված «Նրբերշիկ կաթնային» ապրանքատեսակի բաղադրության մեջ հայտնաբերվել է նիտրիտների նորմայից ավելի քանակ, որը չի վտանգում մարդու առողջությանը:
«Ընկերությունը հորդորում է իր սպառողներին և այն վաճառակետերին, որտեղ կա տվյալ խմբաքանակից մնացորդ, վերադարձնել այն ք.Երևան, Շիրակի 43 հասցեով, կամ զանգահարել 46-44-98 հեռախոսահամարով: Ընկերությունը հայցում է իր սպառողների ներողամտությունը», - ասված է հայտարարության մեջ:
Հարցին, թե խոսքը գնում է դեկտեմբերի 12-ին արտադրված ապրանքախմբի մասին, ապա տարօրինակ չէ, որ երեք ամիս հետո է պարզ դառնում, որ դրա մեջ նիտրիտների քանակը գերազանցում է, հատկապես, որ պահպանման ժամկետներ գոյություն ունեն, Բ.Պիպոյանը նշեց, որ դեկտեմբերի 12-ին արտադրել և պահեստավորել են, միայն մի մասն է շուկա մտցվել: Նա նաև տեղեկացրեց, որ սննդային հավելումներով հնարավոր է մսամթերքի պահպանման ժամկետը երկարաձգել:
Անդրադառնալով ընկերության հայտարարությանը, թե ապրանքատեսակի բաղադրության մեջ հայտնաբերված նիտրիտների նորմայից ավելի քանակը չի վտանգում մարդու առողջությանը, Բ. Պիպոյանը նշեց, որ եթե մարդու առողջությանը չվտանգեր, ապա կարգադրագրով նրբերշիկները հետ չէին կանչվի շուկայից:
«Եթե հետ կանչ կա, միանշանակ, դա ինչ որ բան նշանակում է: Այն կոնցերոգեն է և խրոնիկ օգտագործման դեպքում տարբեր հիվանդություններ կարող են առաջանալ, իսկ փոքր քանակությամբ նիտրիտների գերազանցումը, այսինքն՝ մեկ անգամյա օգտագործման դեպքում քիչ ազդեցություն կունենա, բայց հնարավոր է, որ այդ դեպքում էլ ցածր իմունիտետ ունեցող մարդու ինքնազգացողությունը վատանա,փորլուծություն, շնչառական որոշակի խնդիրներ, մարսողության խանգարում, սրտխառնոց, բերանի շրջանում կապտուկներ առաջանան: Իսկ խրոնիկ օգտագործման դեպքում հետևանքները շատ ավելի վատ կլինեն՝ աղեստամոքսային հիվանդություններ և այլն»,- ասաց Բ.Պիպոյանը:
Նա նաև նշեց, որ ընկերությունն անպայման կտուգանվի. «Հիմա չեմ կարող գումարի չափն ասել, բայց ծառայության խնդիրը 300 հազար կամ առավելագույնը 500 հազար դրամի կիրառելը չի, քանի որ տնտեսական մեծ վնասներ նրանք արդեն կրում են»:
Բ. Պիպոյանը տեղեկացրեց նաև, որ այս տարի Սննդամթերքի պետական ծառայությունն առաջին հերթին ուսումնասիրություններ է իրականացնելու թռչնամթերքի շուկայում. ուսումնասիրություններ կանցկացվեն բոլոր թռչնաֆաբրիկաներում:

«Птицефабрику «Аракс» обязательно оштрафуют». В сосисках «Молочная» нитриты превысили норму
В результате проведенных в феврале Государственной службой безопасности продуктов питания министерства сельского хозяйства Армении проверок на птицефабрике “Аракс” выявлен ряд нарушений. В частности, в содержании произведенной 12 декабря 2011 года продукции “Сосиски молочные” количество нитритов превысило норму.
В беседе с корреспондентом Panorama.am начальник управления по связям с общественностью Службы безопасности продуктов питания Бабкен Пипоян отметил, что для проверки были взяты образцы ряда продуктов, в частности, сосиски, курятина, куриные крылышки, котлеты, пельмени и др. В результате были выявлены продукты с неверной маркировкой, которые были отправлены на лабораторное исследование.
“Именно здесь в продукте “Сосиски молочные” были выявлены данные нарушения”, - сказал Б.Пипоян.
По его словам, продукт должен быть отозван с рынка, а население должно быть проинформировано. Хозяйствующий субъект, как отметил Пипоян, свое дело сделал.
“Если бы мы не провели проверку в птицефабрике “Аракс” и приобрели бы образец лишь при жалобе, то в этом случае была бы проинформирована служба, а не компания”, - отметил Б.Пипоян.
Отметим, что ЗАО “Птицефабрика Аракс” сегодня выступило с заявлением, в котором говорилось, что в содержании произведенной 12 декабря 2011 года продукции “Сосиски молочные” обнаружено, что количество нитритов превышает норму, что не вредит здоровью человека.
“Компания призывает потребителей и торговые точки, где еще наличествует данный продукт, возвратить его по адресу г.Ереван, Шираки 43 или же позвонить по номеру 46-44-98. Компания приносит свои извинения потребителям”, - отмечается в заявлении.
На вопрос, не странно ли, что заявленное нарушение обнаружено лишь три месяца спустя со дня производства продукта, Б.Пипоян ответил, что товар был складирован и лишь его часть была поставлена на рынок. Он также добавил, что при помощи пищевых добавок срок годности мясных изделий можно продлить.
Комментируя заявление компании, в котором отмечается, что превышение нормы нитритов не вредит здоровью, Б.Пипоян отметил, что в таком случае товар не был бы отозван с рынка.
“Если продукция отзывается, то, однозначно, это что-то означает. Это канцероген и при длительном употреблении может вызвать различные болезни, при употреблении в малых количествах влияние будет небольшим, но у людей с низким иммунитетом возможны некоторые проявления, к примеру, понос, проблемы с дыханием, тошнота, вокруг рта могут появиться синяки. А при хроническом употреблении последствия могут быть намного серьезнее”, - сказал он.
Б.Пипоян также заявил, что компания будет оштрафована. “Сейчас не могу назвать размер штрафа, но задачей службы не является применение 300 тысяч или максимальных 500 тысяч драмов, поскольку они уже несут большие экономические потери”, - отметил он.
Б.Пипоян также проинформировал, что в этом году Служба безопасности продуктов питания проведет проверки, в первую очередь, на рынке птичьего мяса, проверки будут проведены на всех птицефабриках.