Ս.Սաֆարյան. ««Ժառանգությունը», ի տարբերություն ՀՀԿ-ի խնդիր չունի հորդորելու, որ իրեն հավատան»
Panorama.am-ը ներքաղաքական իրավիճակի, սպասվող զարգացումների ու ընդդիմության հնարավոր միավորման շուրջ զրուցել է «Ժառանգություն» խմբակցության ղեկավար Ստյոպա Սաֆարյանի հետ:
-Պարոն Սաֆարյան, ինչպիսի՞ն է Ձեր կարծիքով, նախընտրական իրավիճակը Հայաստանում:
-Նկատելի է, որ արդեն ընտրական կրքերը թափ են հավաքում: ՀՀԿ 13-րդ համագումարում նախագահ Սերժ Սարգսյանի ելույթը ընթերցելուց հետո տեսանելի են, թե նա ինչ ցածրության վրա դրեց մրցակցության նշաձողը և ինչպիսի անհանդուրժողականություն կար իրենց քննադատության ու քննադատողների հասցեին: Իսկ սա շատ էական է այն առումով, որ ՀՀԿ-ն քաղաքական դաշտի թե հիմնական դերակատարներից մեկն է, թե իշխող կուսակցությունը և բավականին լուրջ պատասխանատվություն ստանձնեց սուր ընտրապայքարի համար: Եվ տվյալ պարագայում իմ համար անհանգստացնող կարող է լինել, որ այս կերպ շարունակելու դեպքում հռետորաբանությունը պարզապես անզսպելի կլինի և կունենանք 2008թ-ի տհաճ նախընտրական մթնոլորտը:
Երկրորդ. իմ համար ցուցանիշ է նաև մրցակից կուսակցության` «Ժառանգության» դեմ (թեև ԵԺԿ-ում գործընկեր կուսակիցներ են) սև PR-ի փորձը, որ իրականացվեց մի անձի պատկանող լրատվամիջոցում, ով հրավիրված էր ՀՀԿ համագումարին և ում անունը շրջանառվում է ՀՀԿ ցուցակում լինելու առումով: Սա անհանգստացնում է այն առումով, որ որքան էլ չի բարձրաձայնվում, այնուամենայնիվ ՀՀԿ-ն ինքը չի բացառում կոմպրոմատների և որ ավելի զազրելի է` սև PR կոմպոնենտն այս նախընտրական շրջանում: Հետևաբար չեմ կարծում, որ մթնոլորտը կլինի անպիսին, որ ընտրողին հաճույք կպատճառի և թույլ կտա ընդամենը ընտրություն կատարել:
-Իսկ ինչպե՞ս կգնահատեք «Ժառանգության» դիրքերն այս մրցավազքում:
-«Ժառանգությունը» նախընտրական շրջան է մտնում առանց չափազանցության բավականին լավ ստարտային պայմաններով և դրա պատճառը զուտ մեր հետևողական աշխատանքն է այս չորս տարիների ընթացքում, որը ոչ մի պահի չթուլացավ: Եվ ես վստահորեն կարող եմ ձևակերպել, որ մեր կուսակցությունը եղել է բնակչության «շտապ օգնությունը»: Եթե համեմատելու լինենք 2007թ-ի իրավիճակի հետ, իհարկե այն անհամեմատելի է` ունենք ճանաչված թիմ, հանրությանը հայտնի առաջնորդ, ունենք նաև կատարված աշխատանք, որի հաշվետվությունը պետք է ներկայացնենք այս ընտրությունների ժամանակ: Եվ մենք, ի տարբերությունը ՀՀԿ-ի, խնդիր չունենք հորդորելու, որ մեզ հավատան :
-Գանք «Ժառանգության» ու «Ազատ դեմոկրատների» հնարավոր միավորմանը: Ի վերջո, որքանո՞վ կարող է այս միավորումը դրական ազդել «Ժառանգության» վարկանիշի վրա:
-Անկախ տարատեսակ մեկնաբանություններից ակնհայտ է, որ հասարակության զգալի շերտերի համար այն ողջունելի է: Եվ եթե անգամ «Ազատ դեմոկրատների» հետ մեր համագործակցությունը վարկանիշի առումով ոչինչ չավելացնի, հասարակության մեջ կա մի հատված, որը ցանկանում է տեսնել ընդդիմադիր բոլոր խաղացողների միավորումը: Այդպիսին էր նաև 2008թ-ի հասարակական պահանջարկը, ժողովուրդը շատ դեպքերում ասում էր, որ գիտակցում էր, թե որքան մեծ էր տարբերությունը «Ժառանգության» և Լևոն Տեր-Պետրոսյանի թիմի միջև` արտաքին քաղաքականությունից մինչև ներքին քաղաքականությանը վերաբերող հարցերի հարթությունում: Բայց հանուն երկրում դրական փոփոխությունների ու իշխանափոխության հնարավոր համարում էին դա: Հասարակական պահանջը շատ հետաքրքիր էր ձևակերպել խնդիրը և այդպիսի պահանջ եղել է բոլոր ընտրությունների ժամանակ ` 1996-ին, 2003-ին և 2008-ին. միավորման էֆեկտն է ավելի շատ կարևորվում ընտրողի կողմից: Թեև հասկանալի է, որ նման միավորումը չողջունողներն էլ շատ կլինեն:
-Իսկ Ձեր գնահատմամբ` «Ազատ դեմոկրատները» ամբողջովին ազատվե՞լ են տեր-պետրոսյանական թիմ լինելու պիտակից:
-Բարդ հարց է… հանրային ընկալումների մեջ գուցե կա նաև այդ պահը, որովհետև նրանք երկար տարիներ եղել են ՀՀՇ ղեկավար կազմը: Բայց ես մի ճշգրտում կուզեի մտցնել` դա այն ժամանակներն են, երբ անգամ ՀՀՇ-ի ներսում կար անտեսանելի կոնֆլիկտ հենց այդ թևի և Լ.Տեր-Պետրոսյանի միջև: Ավելին` այդ թիմից շատերը, որոնք այդքան էլ բարձր պաշտոններ չեն զբաղեցրել Տեր-Պետրոսյանի օրոք, այնուամենայնիվ նրա պաշտոնաթողությունից հետո ստանձնեցին ՀՀՇ-ի քննադատության ծանր բեռը: Իհարկե, ստերեոտիպերի առումով կարող է լինել նման գնահատական, բայց շատ ավելի կարևոր է իրականությունը, որը շատ ավելի բազմաշերտ է ու բարդ, քան ուղղակի այդ պարզունակ գնահատականը: Ի վերջո` բոլորին կարելի է ասել ՀՀՇ-ական, որովհետև նույն տրամաբանությամբ նույն Ռոբերտ Քոչարյանին ու Սերժ Սարգսյանին էլ անվանում են ՀՀՇ-ական շրջանի գործիչներ:
-Վերջնական որոշումը` կմիավորվեք թե ոչ խոստացվել է մարտի 18-ին: Իսկ մինչ այդ ի՞նչ նախադրյալներ ունենք:
-Կարծում եմ այդ խնդրի լուծումը մեծապես կախված է կողմերի իրատեսությունից, իսկապես շահագրգռության աստիճանից ու ճշգրիտ մոտեցումից: Կարելի է շատ բան ցանկանալ ու ակնկալել, բայց պետք է լինել իրատես ու շատ ճշգրիտ մոտենալ խնդրին ու դրա լուծումներին: Ես ամենևին չեմ ցանկանա բացել այն, ինչ ես եմ տեսնում տվյալ պարագայում, որովհետև ցանկացած մանրուք էական է` հաղթահարել 5 տոկոս, թե 7 տոկոս և նմանատիպ այլ հարցեր: Դրանք բոլորն էլ էական են:
Թե ինչպիսին կլինի երկու կողմերի վերաբերմունքն այս ամենին ցույց կտա ժամանակը: Բայց գոնե ես գիտեմ ու հիշում եմ մեզ համար երկուստեք ընդունելի բանաձևը, որ անկախ արդյունքից` միևնույն է «Ժառանգությունն» ու «Ազատ դեմոկրատները» դիտարկելու են միմյանց որպես համախոհներ, գործընկերներ: Գոնե մեր ներսում ավելորդ ու անհարկի մեծ սպասումներ չունենք ու նաև չենք կարևորել հապճեպ որոշումների կայացումը ի վնաս հասարակության: Ավելի լավ է չլինի որևէ համագործակցություն, բայց լինի մի բան, որը մեկ ամիս հետո ուղղակի հիասթափեցնի ողջ ընտրազանգվածին: Հետևաբար գոնե այս առումով չափազանց զգուշավոր ենք և չափազանց լուրջ ենք մոտենում խնդրին` մի կողմ թողնելով մամուլում հրապարակվող ու իրականության հետ կապ չունեցող «ամուսնության ու ապահարզանի» վերաբերյալ գնահատականները:

С.Сафарян: «Наследие», в отличие от Республиканской партии Армении, не нуждается в призыве, чтобы ей поверили
Корреспондент Panorama.am провел беседу с руководителем парламентской фракции партии «Наследие» Степаном Сафаряном в связи с внутриполитической ситуацией, ожидающимися развитиями и возможным объединением оппозиции.
-Господин Сафарян, какова, на Ваш взгляд, предвыборная обстановка в Армении?
-Очевидно, что предвыборные страсти уже набирают оборот. После ознакомления с речью президента Сержа Сагсяна на 13-м съезде Республиканской партии Армении видно, на каком низком уровне он установил планку соперничества и какая нетерпимость была проявлена в адрес их критиков и критики. А это очень важно в том плане, что РПА является как одним из основных игроков на политическом поле, так и правящей силой и взяла на себя серьезную ответственность за острую избирательную борьбу. В данных условиях меня беспокоит то, что в случае продолжения в таком духе риторика станет просто безудержной и в результате, мы будем иметь такую же неприятную атмосферу, как в 2008 году.
Во-вторых, для меня является показателем также попытка черного PR против партии-конкурента «Наследие» (хотя в Европейской народной партии наши коллеги-партнеры), которая была осуществлена через СМИ, принадлежащее одному лицу, кстати, приглашенному на съезд РПА и имя которого муссируется в связи с включением в список РПА. Это вызывает обеспокоенность в том плане, что хотя об этом и не говорится, тем не менее, РПА не исключает использование компромата, и что более отвратительно, компонента черного PR в предвыборном периоде. Следовательно, не думаю, что будет сформирована атмосфера, которая доставит избирателю удовольствие и позволит сделать выбор.
-Как Вы оцениваете позиции «Наследия» в этой предвыборной гонке?
-Партия «Наследие» вступает в предвыборный период без преувеличения с довольно хорошими стартовыми условиями и причина этого – наша последовательная работа в течение этих четырех лет, которая не ослабевала в какой-либо ситуации. Я могу уверенно заявить, что наша партия была «скорой помощью» для населения. Если мы будем сравнивать с ситуацией в 2007 году, конечно, она несравнима, у нас есть признанная команда, известный общественности лидер, есть проделанная работа, отчет о которой мы должны представить в ходе выборов. И мы, в отличие от РПА, не нуждаемся в призыве, чтобы нам поверили.
-Давайте обратимся к возможному объединению партий «Наследие» и «Свободные демократы». Может ли это объединение оказать позитивное влияние на рейтинг партии «Наследие»?
-Независимо от различных комментариев, очевидно, что значительная часть общества это объединение приветствует. И если даже сотрудничество с партией «Свободные демократы» ничего не прибавит нам в плане рейтинга, часть общества хочет видеть объединение всех оппозиционных игроков. Таким было общественное требование и в 2008 году, народ в большинстве случаев говорил, что осознает, насколько велика разница между «Наследием» и командой Левона Тер-Петросяна как во внешнеполитических, так и во внутриполитических вопросах. Однако считали это возможным во имя позитивных изменений в стране и смены власти. Общественное требование очень интересно сформулировало эту задачу, и такое требование существовало во время всех выборов – в 1996 году, в 2003 и 2008 гг. – избиратель придает большую важность эффекту объединения. Хотя и понятно, что тех, кто не приветствует такое объединение, будет также немало.
-Как Вы считаете, «Свободные демократы» освободились полностью от ярлыка «тер-петросяновской команды»?
- Это сложный вопрос… в общественном восприятии, возможно, присутствует и этот момент, поскольку они долгие годы находились в руководящем составе Армянского общенационального движения (АОД). Однако я бы хотел внести уточнение, это было тогда, когда внутри АОД существовал невидимый конфликт именно между этим крылом и Левоном Тер-Петросяном. Более того, многие из этой команды, занимавшие не столь высокие должности во время Левона Тер-Петросяна, тем не менее, после его отставки взяли на себя тяжелый груз критики в адрес АОД. Конечно, в плане стереотипов, такие оценки могут иметь место, однако намного важнее действительность, которая более многообразна и сложнее, чем просто эта простая, незамысловатая оценка. В конце концов, всех можно назвать АОД-овцами, поскольку при такой логике тех же Роберта Кочаряна и Сержа Саргсяна называют деятелями периода АОД.
-Окончательное решение о том, будет объединение или нет, Вы обещали представить 18 марта. А до этого, какие предпосылки мы имеем?
-На мой взгляд, решение этого вопроса в большей степени зависит от реалистичности сторон, а также от степени их заинтересованности и правильности подходов. Можно желать и ожидать многого, однако нужно быть реалистом и правильно подходить к вопросу и его решениям. Я вовсе не хотел бы раскрывать то, что я вижу в данных обстоятельствах, поскольку существенна каждая мелочь – преодолеть 5% или 7% и аналогичные иные вопросы. Все это важно.
Каково отношение двух сторон к этому, покажет время. По крайней мере, я знаю и помню обоюдно приемлемую для нас формулу, что независимо от результатов, все равно партии «Наследие» и «Свободные демократы» будут рассматривать друг друга как сторонники, партнеры. У нас нет лишних и неуместных ожиданий, мы не придаем важность принятию поспешных решений во вред общества. Лучше пусть не будет никакого сотрудничества, но было такое, что через месяц просто разочарует некоторую часть электората. Следовательно, хотя бы в этом смысле мы очень осторожны и чрезвычайно серьезно относимся к этому вопросу, отставив в сторону публикуемые в прессе и не имеющие никакого отношения к действительности оценки относительно «брака и развода».