Ա.Բախշյան. «Երկու հզոր գործիք գործադիրում ու օրենսդիրում, բայց երկուսն էլ չեն աշխատում»
ԱԺ նախկին նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի այդ պաշտոնում վերջին կարգադրությունն այն է, որպեսզի Ազգային Ժողովում ստեղծվի աշխատանքային խումբ` Հայաստանում երեխաների իրավունքների պաշտպանության ինստիտուտի կայացմանը նպաստելու նպատակով: Ըստ այդ կարգադրության, որը ստորագրվել է 2011թ-ի հոկտեմբերի 28-ին, խմբում ներկայացված են վեց պատգամավորներ` ՀՀԿ-ական Արա Բաբլոյանն ու Արտակ Դավթյանը, ԲՀԿ-ական Արամ Սաֆարյանը, ՀՅԴ-ական Արծվիկ Մինասյանը, արդեն նախկին ՕԵԿ-ական Գագիկ Բաղդասարյանը և «Ժառանգություն» խմբակցության անդամ Անահիտ Բախշյանը: Ի դեպ, հենց վերջինիս նամակն էլ դրդապատճառ հանդիսացավ նման աշխատանքային խմբի ստեղծմանը.
«Սույն թվականի մարտին ԱԺ բազմակուսակցական խումբը ՄԱԿ-ի մանկական հիմնադրամի աջակցությամբ եղավ Նորվեգիայում` ուսումնասիրելու համար երեխաների պաշտպանության նորվեգական փորձը. այն իսկապես շատ ուսանելի է մեզ համար: Սակայն այդ այցելությունը կարելի է համարել աննպատակ, եթե մենք գործնական քայլեր չանենք այդ ուղղությամբ:
ՀՀ-ը 1992թ-ին «Երեխաների իրավունքների մասին» կոնվենցիան միջազգային պարտավորություններից առաջինն է վավերացրել և մինչ օրս չի ստեղծել նրանց իրավունքների պաշտպանության ինստիտուտը, որի մասին 2004թ. արժանացել է դիտողության:
Առաջարկում եմ ՀՀ-ում Երեխաների իրավունքների պաշտպանության ինստիտուտը կայացնելու նպատակով Ձեր հրամանով ստեղծել բազմակուսակցական պատգամավորական խումբ, որի անդամները կլինեն այդ նպատակով Նորվեգիա այցելած ԱԺ-ի բոլոր խմբակցությունները ներկայացնող պատգամավորները»,- մասնավորապես ասված էր տիկին Բախշյանի նամակում:
Բայց` այցել է հինգ ամիս, ի՞նչ ունենք այսօր, որքանո՞վ է ստեղծված աշխատանքային խումբն արդյունավետ:
«Ցավոք սրտի այդ հրամանը գրեթե անհետևանք մնաց, քանի որ անցած հինգ ամիսների ընթացքում միայն մեկ միջոցառում է տեղի ունեցել` դեկտեմբերին ԱԺ-ն ոլորտի ներկայացուցիչներին հրավիրել էր երեխաների իրավունքների պաշտպանության նվիրված խորհրդարանական լսումների: Թեև նշեմ նաև, որ հրամանը ինքը կարծես որևէ գործառույթ չէր էլ նախատեսում, քանի որ դրանում միայն նշված էին պատգամավորների անուններ: Բայց ի՞նչ պետք է անի խումբը, ինչպե՞ս աշխատի` դրա մասին որևէ խոսք չկար»,- Panorama.am-ի հետ զրույցում նշեց Ա.Բախշյանը:
Այո, Հ.Աբրահամյանն անմիջապես արձագանքել էր առաջարկին ու պատրաստակամություն հայտնել ստեղծել այդ խումբը, բայց Հ.Աբրահամյանի վերջին այդ հրամանից հետո ամեն բան կանգ առավ.
«Ամեն մի խումբ պետք է ունենա նախագահ, խմբի մեջ պետք է լինի աշխատանքի բաժանում , որպեսզի հինգ ամիս անց, օրինակ դուք, հարցնեիք յուրաքաչյուրին, թե ըստ իր գործառույթների նա ի՞նչ է արել… Իսկ այսպես ստացվում է, որ մենք հերթական ձևական բանն ենք արել` ես էլ հետը»,- նշեց նա տիկին Բախշյանը ու թերևս պատկերը փոքր-ինչ մեղմելու համար հիշատակեց այդ լսումները, բայց ավելացրեց` դա շատ քիչ ու փոքր արդյունք է:
Բայց խնդիրը միայն սա չէ: Պատգամավորի խոսքով` Հայաստանն ունի երեխաների իրավունքների ազգային հանձնաժողով, որը, սակայն, չի գործում.
«Այդ հանձնաժողովը, որը ղեկավարում է Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Արթուր Գրիգորյանը և քարտուղարն է նախարարության Ընտանիքի, կանանց և երեխաների հիմնահարցերի վարչության պետ Լալա Ղազարյանը, բոլորովին չի աշխատում: Եվ սա այն դեպքում, երբ առնվազն երեք ամիսը մեկ պետք է նիստ գումարեն` գոնե քննարկելու, թե Հայաստանն ի՞նչ արդյունքներ ունի տվյալ ոլորտում: Բայց ոչ մի նման բան մենք չենք տեսնում»:
Հանձնաժողովը, ըստ «Ժառանգության» ներկայացուցչի, բացի նիստ անելուց նաև պետք է մշտադիտարկումներ անցկացնի, միջազգային պարտավորություններին համապատասխան քայլեր անի և այլն, սակայն նույնիսկ նիստ չի անում.
«2011թ-ի ընթացքում ընդամենը մեկ նիստ է գումարվել, այն էլ ՄԱԿ-ի մանկական հիմնադրամի նախաձեռնությամբ »,- տեղեկացրեց Panorama.am-ի զրուցակիցը:
Այդ իսկ պատճառով հենց այս պահիս, բարձրաձայնելով առկա իրողությունը և երեխաների իրավունքների պաշտպանության ոլորտի բարձիթողի վիճակը ու նաև հաշվի առնելով այն, որ Ազգային Ժողովում ստեղծվել է մի գործիք, որը կարող է, դրա ճիշտ գործարկման դեպքում, փոքր-ինչ իրավիճակը շտկել, տիկին Բախշյանն առաջարկում է աշխատացնել ԱԺ աշխատանաքային այդ խումբը և լուրջ մտորել ազգային հանձնաժողովի հետագայի մասին:
Պատգամավորը նույնիսկ պատրաստվում է համապատասխան առաջարկով դիմել ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանին` պաշտոնյայի ուշադրությունը սևեռելու վերը թվարկած փաստերի վրա:

Анаит Бахшян о бездействующих инструментах в законодательном и исполнительном органах власти
Последним распоряжением председателя парламента Армении Овика Абраамяна на этом посту стало предложение о создании в законодательном органе рабочей группы по содействию становлению в республике института по защите прав детей. Оно было подписано 28 октября 2011 года. В рабочей группе были представлены шесть депутатов – республиканцы Ара Баблоян и Артак Давтян, член “Процветающей Армении” Арам Сафарян, Арцвик Минасян из АРФД, представитель “Наследия” Анаит Бахшян и уже бывший член партии “Оринац еркир” Гагик Багдасарян. Кстати, именно письмо А.Бахшян послужило поводом создания подобной группы.
“В марте сего года многопартийная группа парламента при содействии детского фонда ООН посетила Норвегию, чтобы изучить норвежский опыт защиты детей, который был, действительно, поучительным для нас. Однако этот визит можно считать бессмысленным, если мы не сделаем действенные шаги в данном направлении. Армения одной из первых в 1992 году ратифицировала конвенцию “О правах детей”, но до сих пор не создала институт по защите их прав, за что в 2004 году получила замечание. Предлагаю с целью становления в Армении института по защите прав детей по Вашему поручению создать многопартийную депутатскую группу, членами которой станут посетившие с этой целью Норвегию представляющие все парламентские фракции депутаты”, - в частности, говорилось в письме А.Бахшян.
Прошло пять месяцев. Что мы имеем на сегодня и насколько эффективно создана данная группа?
“К сожалению, данное распоряжение осталось почти без последствий, поскольку за прошедшие пять месяцев состоялось лишь одно мероприятие – в декабре парламент пригласил представителей сферы на слушания в Национальном Собрании. Хотя отмечу также, что само распоряжение не предусматривало каких-либо действий, поскольку в нем были указаны лишь имена депутатов. А что должна была делать группа, как работать – об этом ни слова”, - сказала в беседе с корреспондентом Panorama.am А.Бахшян.
Да, О.Абраамян сразу же отреагировал на предложение и выразил готовность создать эту группу, но после этого последнего распоряжения все остановилось.
“Каждая группа должна иметь председателя, должно быть распределение работы, чтобы спустя пять месяцев, вы бы, например, спросили каждого из нас, что он сделал по своей части…А так получается, что мы сделали очередную формальность, я в том числе”, - сказала А.Бахшян.
Но вопрос не только в этом. По словам депутата, в Армении есть национальная комиссия по правам детей, которая, однако, не действует.
“Эта комиссия, которой руководит министр труда и по социальным вопросам Артур Григорян, а секретарем является начальник управления по вопросам семьи, женщин и детей Лала Казарян, абсолютно не функционирует. И это в том случае, когда раз в три месяца комиссии должна созывать заседания, хотя бы для обсуждения ситуации этой сферы в Армении. Но ничего подобного мы не видим”, - отметила парламентарий.
Комиссия, по словам представителя партии “Наследие”, кроме заседаний, должна проводить также мониторинги, осуществлять действия в соответствии с международными обязательствами, однако даже заседания не проводит.
“В течение 2011 года было проведено всего одно заседание, и то по инициативе детского фонда ООН”, - проинформировала А.Бахшян.
Именно по этой причине А.Бахшян предлагает реанимировать деятельность парламентской рабочей группы, которая в состоянии хоть как-то исправить ситуацию, и серьезно подумать о будущем национальной комиссии.
Депутат также готовится с соответствующим предложением обратиться к премьер-министру Армении Тиграну Саркисяну.