«Հայաստանը գտնվում է տնտեսական և քաղաքական զարգացումների այնպիսի փուլում, որ ԵՄ-ն հնարավոր է համարում Հայաստանի հետ սկսել Խորը և համապարփակ ազատ առևտրի շուրջ բանակցությունները»: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Կարեն Ճշմարիտյանը՝ անդրադառնալով Հայաստանի ԵՄ-ի հետ խորը և համապարփակ ազատ առևտրի համաձայնագրի բանակցությունների գործընթացին:
Նա նշեց, որ ՀՀ-ԵՄ միջև ասոցացման մասին համաձայնագրի ամենակարևոր մասը կազմում է հենց այդ ազատ առևտրի մասին համաձայնագիրը: «Ամենակարևոր իրադարձությունն այն է, որ Հայաստանը բարեփոխումների իրականացման արդյունքում հասել է այն մակարդակի, որ ԵՄ-ն պատրաստ է Հայաստանի հետ սկսել այդ բանակցությունները»,- ասաց Կ.Ճշմարիտյանը:
Կ.Ճշմարիտյանը անդրադառնալով այդ համաձայնագրի տնտեսական մասին, նշեց, որ Հայաստանի համար ԵՄ-ն հանդիսանում է արտաքին առևտրի առաջին գործընկերը, ինչպես նաև՝ Հայաստանի տնտեսությունում կարևոր ներդնողներից մեկը: Միևնույն ժամանակ, ըստ նրա, Հայաստանի համար բացվում է ազատ առևտրի հնարավորություն ԵՄ 500 միլիոնանոց մի շուկայում, որտեղ տարածքների միջև զարգացումը բավականին հավասարաչափ է, որտեղ մեկ շնչին բաժին ընկնող ՀՆԱ-ն կազմում է 30-40 հազար դոլար, ինչպես նաև ապրանքների և ծառայությունների նկատմամբ պահանջները գտնվում են բավականին բարձր մակարդակի վրա:
Այսպիսով, ըստ Կ.Ճշմարիտյանի, սպառման մեծ շուկան կխթանի Հայաստանի տնտեսական զարգացումը ոչ միայն քանակական, այլ որակական առումով, քանի որ Եվրոպա կարող են առաքվել միայն որակյալ ապրանքներ, ինչը կխթանի նոր հզորությունների ու տեխնոլոգիաների ներմուծումն ու մրցակցությունը: Նրա խոսքերով՝ կզարգանա նաև կրթական ոլորտը, քանի որ ձեռնարկություններին հարկավոր կլինեն որակավորում ունեցող աշխատակիցներ: «Այսինքն՝ սա կխթանի Հայաստանում զարգացնելու գիտելիքի վրա հիմնված տնտեսություն»,- ասաց պատգամավորը՝ հավելելով, որ սա մի շղթա է, որն ապահովելու է երկրի հետագա՝ ավելի արագ և որակյալ առաջընթացը:
Կ. Ճշմարիտյանն անդրադառնալով ՀՀ և ԵՄ-ի միջև գոյություն ունեցող ինտեգրացիոն գործընթացներին, նշեց, որ Հայաստանի համար ԵՄ-ի հետ տնտեսական կապերի խորացումը կբերի նրան, որ մեր երկիրն ավելի հասկանալի կլինի այլ տնտեսական գործընկերների համար`օրենսդրության իմաստով, ինչպես նաև միջազգային տնտեսական ինտեգրման իմաստով:
Պատգամավորն այս գործընթացում կարևորեց նաև ՀՀ նախագահի քաղաքական կամքն և աջակցությունն այդ գործընթացներին:
Նշվեց նաև, որ վերջին երկիրը, որի հետ կնքվել է ազատ առևտրի պայմանագիր, եղել է Կորեան, իսկ ընդհանուր առմամբ մոտ 10 երկիր ունի նման համաձայնագիր: Ըստ Կ. Ճշմարիտյանի` համաձայնագրի կնքման շուրջ բանակցությունները տևում են միջինը 2-3 տարի:

Армения достигла такого уровня, что ЕС готов к переговорам по созданию глубокой и всеобъемлющей зоны свободной торговли
«Армения переживает такой этап экономического и политического развития событий, что ЕС считает возможным начать с республикой переговоры по соглашению „О глубокой и всеобъемлющей зоне свободной торговли”».Об этом на сегодняшней встрече с журналистами заявил депутат Национального Собрания Армении Карен Чшмаритян, комментируя переговорный процесс по данному соглашению.
Он отметил, что важнейшую часть Соглашения об ассоциации между Арменией и Европейским Союзом составляет именно это соглашение.
«Важнейшим событием является то, что в результате проведения реформ Армения достигла такого уровня, что ЕС готов начать вести с ней эти переговоры», - продолжил депутат.
Касаясь экономической части этого соглашения, Карен Чшмаритян отметил, что для Армении ЕС является первым партнером по внешней торговле и одним из важных инвесторов для экономики страны. В то же самое время, по словам Чшмаритяна, для Армении открывается возможность для свободной торговли на 500-миллионном рынке ЕС, где развитие между участками довольно равномерное и ВВП на долю одного человека составляет 30-40 тысяч долларов, а требования в отношении товаров и услуг находятся на достаточно высоком уровне.
Таким образом, по словам депутата, большой потребительский рынок будет стимулировать экономическому развитию Армении не только в количественном, но и в качественном плане, поскольку в Европу могут экспортироваться лишь качественные товары, что, в свою очередь, будет стимулировать внедрению новых мощностей и технологий, а также конкуренции.
Как отметил Карен Чшмаритян, будет развиваться и образовательная сфера, так как предприятиям необходимы будут сотрудники, имеющие высокую квалификацию. «То есть, это будет стимулировать развитию в Армении экономики, основанной на знаниях», - заявил депутат, подчеркнув, что это своего рода цепь, которая обеспечит дальнейший более динамичный и качественный прогресс для страны.
Касаясь интеграционных процессов между Арменией и ЕС, Карен Чшмаритян сказал, что углубление экономических связей с ЕС приведет к тому, что Армения станет более воспринимаемой для других экономических партнеров с точки зрения законодательства и международной экономической интеграции.
В этом процессе депутат указал на важность проявления президентом Армении политической воли и оказания содействия этим процессам.
Кроме того, Чшмаритян заявил, что последняя страна, с которой было подписано соглашения о свободной торговле, была Корея, а в общей сложности у порядка 10 стран есть такое соглашение. По его словам, переговоры вокруг подписания соглашения продлятся в среднем 2-3 года.