Փոքր կուսակցությունների՝ առաջիկա ընտրությունների մասնակցությունը շարունակում է անորոշ մնալ
Հունվար ամսվա ընթացքում, առաջիկա խորհրդարանական ընտրությունների մասնակցության ու ձևաչափի առնչությամբ, «Panorama.am»-ը ՀՀ կուսակցությունների շրջանում հարցում էր անցկացրել:
Կուսակցությունների մի մասը նշել էին, որ այս կամ այն պատճառներով չեն պատրաստվում մասնակցել ընտրություններին: Մյուս մասը՝ դրական պատասխան էին տվել մասնակցության հարցի վերաբերյալ՝ հստակեցնելով ձևաչափը:
Այնուամենայնիվ առկա էին կուսակցություններ, որոնք նշել էին, թե իրենց որոշման մասին կհայտնեն ավելի ուշ:
Մասնավորապես «Ազգային Ժողովրդավարական կուսակցությունը» «Panorama.am»-ի հետ զրույցում նշել էր, որ վերոնշյալ հարցերի վերաբերյալ պարզաբանումներ կներկայացնի «քննարկումներն անցկացնելուց հետո»: Պարզաբանելու համար թե ի՞նչ որոշման է հանգել կուսակությունը, կրկին կապ հաստատեց կուսակցության ղեկավար Շավարշ Քոչարյանի հետ, ով կրկին նշեց, որ վերջնական որոշում դեռևս չի կայացրել՝ չցանկանալով մեկնաբանել դրա պատճառները:
«Արդարություն» կուսակցության ղեկավար Արթուր Բալոյանը նշել էր, որ կուսակցությունը ընտրական գործընթացի հետ կապված մի շարք հարցեր կպարզաբանի փետրվարի վեջին: Վերջնական պատասխան ստանալու նպատակով, Panorama.am-ը կրկին կապ հաստատեց Արթուր Բալոյանի հետ:
Վերջինս նշեց, որ կուսակցությունը ֆինանսական և այլ տեխնիկական խնդիրներից ելնելով որոշում է կայացրել չմասնակցել գալիք խորհրդարանական ընտրություններին:
Իր հերթին, «Մայր Հայրենիք» կուսակցության ղեկավար Կարինե Թումանյանը նախորդ հարցման ժամանակ նշել էր, որ կուսակցությունը պատրաստվում է մասնակցել խորհրդարանական ընտրություններին, իսկ այլ հարցերի վերաբերյալ պարզաբանումներ խոստացել էր ներկայացնել մեկ ամսից:
Այս անգամ տիկին Թումանյանը «Panorama.am»-ի հետ զրույցում նշեց, որ կուսակցությունը կմասնակցի ընտրություններին «այլ կուսակցության համամասնական ցուցակով»: Վերջինիս խոսքերով՝ հարցը վերջնականապես կպարզվի մարտի 15-ից հետո ընկած ժամանակահատվածում:

Вопрос участия маленьких партий в предстоящих выборах продолжает оставаться неопределенным
Информационный сайт Panorama.am в январе провел опрос среди партий Армении относительно их участия и формата участия в предстоящих в мае парламентских выборах.
Часть партий отметила, что по той или иной причине не готовится принять участия в выборах. Другая часть ответила положительно относительно своего участия, уточнив при этом формат участия.
А некоторые партии заявили, что о своем решении объявят позже.
В частности, председатель «Национальной Демократической партии» в беседе с корреспондентом Panorama.am отметил, что разъяснения относительно указанного вопроса представит «после проведения обсуждений». Мы вновь связались с председателем этой партии Шаваршем Кочаряном, который опять же отметил, что окончательное решение пока не принято, не пожелав прокомментировать причины этого.
Руководитель партии «Справедливость» Артур Балоян ранее отметил, что в конце февраля партия прояснит ряд вопросов, касающихся избирательного процесса. В целях получения окончательного ответа мы вновь связались с Артуром Балояном. Последний отметил, что, исходя из финансовых и технических задач, партия приняла решение не принимать участие в предстоящих парламентских выборах.
В свою очередь руководитель партии «Родина Мать» Карине Туманян во время предыдущего опроса отметила, что партия готовится принять участие в выборах, а разъяснения по другим вопросам обещала представить через месяц.
На этот раз госпожа Туманян отметила в беседе с Panorama.am, что партия примет участие в выборах «по пропорциональному списку другой партии». По ее словам, вопрос будет окончательно решен после 15 марта.