Է. Նալբանդյան. Առաջընթաց չկա, քանի որ Ադրբեջանը հետ է կանգնում պայմանավորվածություններից
Ղարաբաղյան հիմնահարցի կարգավորման գործընթացում առաջընթաց չի արձանագրվում այն պատճառով, որ Ադրբեջանը հետ է կանգնում բանակցությունների ժամանակ ձեռք բերված պայմանավորվածություններից: Այս մասին այսօր ԳԴՀ ԱԳ նախարար Գիդո Վեսթերվելլեի հանդիպումից հետո ասուլիսի ժամանակ հայտարարեց ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը, պատասխանելով գերմանացի լրագրողի հարցին, թե ինչի Ղարաբաղյան հիմնահարցի կարգավորման գործընթացում առաջընթաց չի արձանագրվում:
Նախարար Նալբանդյանը հիշեցրեց, որ Սոչիում այս տարվա հունվարին կայացած Ռուսաստանի, Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների հանդիպմանը կարևոր հայտարարություն է արվել, այն մասին, թե ինչ քայլեր պետք է ձեռնարկվեն մոտ ապագայում Ղարաբաղյան կարգավորման գործընթացում առաջընթացի ուղղությամբ:
«Այսպիսի հայտարարություններ եղել են բազմիցս, մինչև Սոչիի հանդիպումը` 1 տարի առաջ մարտ ամսին նախագահներն անդրադարձան բազմաթիվ կետերի: Դրանք չիրականացան այն պատճառով, որ Ադրբեջանը մերժեց փաստորեն այն, ինչի մասին պայմանավորվել են: Մասնավորապես` պայմանավորվածություն էր ձեռք բերվել շփման գծում միջադեպերի հետաքննության մեխանիզմներ ստեղծելու վերաբերյալ: Մեկ տարվա ընթացքում Ադրբեջանն ամեն ինչ արեց, որ այդպիսի մեխանիզմ չստեղծվի», -ասաց ԱԳ նախարարը:
Նա հիշեցրեց, որ համապատասխան առաջարկներ ներկայացվել են ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների կողմից դեռ 2011 թվականի ապրիլին, և Հայաստանը հայտնել էր իր պատրաստակամությունը: «Երկրորդ անգամ եռանախագահների առաջարկով Հայաստանը ևս մեկ անգամ դրական պատասխան տվեց հոկտեմբեր ամսին: Ադրբեջանը մինչ այսօր այդպիսի պատասխան չի տվել, ավելին` դեկտեմբեր ամսին, երբ քննարկվում էր ԵԱՀԿ ընդհանուր բյուջեն, նա սպառնացել է, որ կօգտագործի վետոյի իրավունքը, եթե որևէ մի հատկացում կատարվի այդ մեխանիզմների ստեղծմանը: Սա օրինակներից մեկն է, թե ինչու առաջընթաց չի կարող արձանագրվել, քանի որ պայմանավորվում ենք մեկ բան, բայց Ադրբեջանը անում է այլ բան», - ասաց Է.Նալբանդյանը:
Նախարարի խոսքով` Կազանում, Սոչիում, այլ գագաթնաժողովներում Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների հանդիպումներից առաջ նախապատրաստական աշխատանքներն ուղղված են եղել, որ կողմերը համաձայնության գան ինչ-որ սկզբունքների շուրջ: «Ամեն անգամ, երբ ինչ որ համաձայնությունների ենք եկել, Ադրբեջանը գագաթնաժողովին եկել և ասել է «այո, ես կարող եմ համաձայնվել, բայց ունեմ տասը փոփոխություն», այսինքն` հետ է կանգնել պայմանավորվածություններից», - ասաց նա:
Արտաքին քաղաքականության գերատեսչության ղեկավարը նաև անհիմն անվանեց Բաքվից հնչող այն հայտարարությունները, թե առաջընթացի բացակայությունը պայմանավորված է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրների կամ դեսպանների անարդյունավետ առաքելությունից: Նա հիշեցրեց, որ միայն ՌԴ նախագահ Դմիտրի Մեդվեդևի նախաձեռնությամբ վերջին 2-3 տարիների ընթացքում նախագահների կամ արտգործնախարարների մակարդակով տեղի է ունեցել շուրջ 10 հանդիպում, իսկ խմբի եռանախագահները բազմիցս են եղել Բաքվում, Ստեփանակերտում և Երևանում:
«Նույնիսկ Սոչիում Ադրբեջանի նախագահը բարձր է գնահատել եռանախագահների աշխատանքը, երբ Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարները հույս հայտնեցին, որ նույն ձևաչափով և նույն մանդատով եռանախագահները կշարունակեն իրենց առաքելությունը` մինչև տարծաշրջանում խաղաղություն հաստատվի: Բայց Սոչիի հանդիպումից օրեր անց, երբ նախագահն ասում է մեկ բան, տարբեր այլ մակարդակներուվ Ադրբեջանից հնչում է քննադատություն եռանախագահների հասցեին: Այս ցանկը կարելի է շարունակել», -եզրափակեց ՀՀ արտգործնախարարը:

Э. Налбандян: Прогресс отсутствует, поскольку Азербайджан отходит от договоренностей
Прогресса в процессе урегулирования нагорно-карабахского конфликта нет по той причине, что Азербайджан отходит от достигнутых в ходе переговоров договоренностей. Об этом сегодня в Ереване в ходе пресс-конференции по итогам переговоров с министром иностранных дел Германии Гидо Вестервелле заявил глава МИД Армении Эдвард Налбандян, отвечая на вопрос немецкого журналиста.
Налбандян напомнил, что в ходе состоявшейся в январе этого года в Сочи встречи президентов Армении, России и Азербайджана было сделано важное заявление о том, какие шаги должны быть предприняты для достижения прогресса в процессе карабахского урегулирования.
«Таких заявлений было много, за год до сочинской встречи, в марте прошлого года президенты коснулись многочисленных пунктов. Они не были осуществлены по той причине, что Азербайджана фактически отверг то, что о чем договорились. В частности, была достигнута договоренность о создании механизмов расследования инцидентов на линии соприкосновения. В течение одного года Азербайджан сделал все для того, чтобы подобного механизма не было создано», - сказал глава МИД Армении.
Он напомнил, что соответствующие предложения были сделаны сопредседателями Минской группы ОБСЕ еще в апреле 2011 года, и Армения выразила свою готовность. «На второе аналогичное предложение Армения вновь дала свой положительный ответ. А Азербайджан по сей день не дал подобного ответа, более того, в декабре прошлого года, когда обсуждался общий бюджет ОБСЕ, Баку пригрозил, что применит свое право вето в случае, если будут выделены какие-либо средства для создания данных механизмов. Это один из примеров, почему не может быть достигнут прогресс, поскольку договариваемся мы об одном, но Азербайджан делает другое», - сказал Э. Налбандян.
По словам министра, до встреч президентов Армении и Азербайджана всегда велись подготовительные работы для того, чтобы стороны достигли согласия вокруг каких-либо принципов. «Каждый раз, когда мы достигали каких-либо согласий, Азербайджана приходил на встречи и саммиты, говорил «да, я могу согласиться, но у меня есть десять изменений», то есть отходил от договоренности», - сказал министр.
Руководитель внешнеполитического ведомства Армении также назвал безосновательными заявления Баку о том, что отсутствие прогресса обусловлено непродуктивной миссией стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ или послов. Налбандян напомнил, что только по инициативе президента России Дмитрия Медведева за последние 2-3 года состоялось порядка 10 встреч на уровне президентов или министров иностранных дел, а сопредседатели Минской группы ОБСЕ много раз были в Баку, Степанакерте и Ереване.
«Даже в Сочи президент Азербайджана высоко оценил работу сопредседателей, когда лидеры Армении и Азербайджана выразили надежду, что посредники в том же формате и при том же мандате продолжат свою миссию до тех пор, пока в нашем регионе не будет установлен мир. Но через несколько дней после встречи в Сочи, когда президент говорит одно, на других разных уровнях из Азербайджана звучит критика в адрес посредников. Этот список можно продолжить», - резюмировал министр ИД Армении.