ՍԴՀԿ-ն ՀԱԿ ցուցակում կունենա առնվազն հինգ թեկնածու, բայց դաշինքում չի լինի
«Արդարադատության նախարարության թեթև ձեռքով մենք զրկվել ենք Հայ Ազգային կոնգրեսի դաշինքում լինելու հնարավորությունից», -այսօր Panorama.am-ի թղթակցի հետ զրույցում իր մտահոգությունը արտահայտեց Սոցիալ-դեմոկրատ Հնչակյան կուսակցության ատենապետ Լյուդմիլա Սարգսյանը:
Նշենք, որ արդարադատության նախարարության պետական ռեգիստրում որպես ՍԴՀԿ ատենապետ գրանցված է Գևորգ Պերկուպերկյանը: Այս հանգամանքն էլ խոչընդոտում է Լյուդմիլա Սարգսյանին ստորագրել Հայ Ազգային կոնգրեսի հետ դաշինք կազմելու որոշման տակ:
«Ապօրինի կերպով պետռեգիստրում գրանցվել են մարդիկ, որոնք ոչ մի կապ չունեն այս կուսակցության հետ: Մի՞թե արդարադատության նախարարությանը մեկ ամիսը չի բավարարում, որ ստուգեն ու տեսնեն, բոլոր հիմքերը ներկայացված են: Առ այսօր կարծես թե ամեն ինչ անում են, որպեսզի կարողանան խափանել մեր դաշինքը», հավելեց տիկին Սարգսյանը` նկատելով, որ ինքը «100 տոկոսով» համոզված է, որ միտումնավոր է այդպես արվում:
ՍԴՀԿ-ի շուրջ Լյուդմիլա Սարգսյանի և Գևորգ Պերկուպերկյանի միջև վեճը գալիս է դեռ 2009-ից: Այս կուսակցությունը բաժանվեց երկու թևի: Մյուս թևի ատենապետ էր ընտրվել Գևորգ Պերկուպերկյանը: Վերջինս բոլորովին վերջերս Պետական ռեգիստրի գործակալություն է ներկայացրել նոր խմբագրությամբ կանոնադրություն և գրանցվել որպես ՍԴՀԿ ատենապետ:
Իսկ Լյուդմիլա Սարգսյանի ղեկավարած թևը դիմել էր դատարան` վիճարկել Գևորգ Պերկուպերկյանի` ՍԴՀԿ ատենապետի պաշտոնում լինելու օրինականությունը, ինչը դատարանում չէր հաստատվել:
«Դեռ մինչև շաբաթ օրը ես ժամանակ ունեմ, եթե ամեն դեպքում Արդարադատության նախարարությունը կորոշի, որ վերջապես բավական է, պետք է կողմնորոշվել, որ չի կարելի խրախուսել ապօրինի գործողությունները մեր երկրում, ուրեմն այսօր արդեն վճիռ կկայացվի և Պետռեգիստրում այդ կուսակցության գրանցումը չեղյալ կհամարվի», -մեզ հետ զրույցում ասաց Լյուդմիլա Սարգսյանը:
Ինչ վերաբերում է ՀԱԿ ցուցակին, Սարգսյանն ասաց, որ այդ ամենը չի կարող խանգարել` իրենց թեկնածուների` ցուցակում ընդգրկվելուն: «Մեր թեկնածուները ՀԱԿ-ի ցուցակում կլինեն, միանշանակ, երևի իրենք հույս ունեն, որ այդ ձևով կխափանեին նաև մեր ցուցակում լինելը: Բայց Փառք Աստծո, մենք գիտենք մեր իրավունքները և կարող ենք դա անել», -հավելեց նա:
Հարցին, թե մոտավորապես քանի ՍԴՀԿ-ական կլինի ՀԱԿ-ի ցուցակում, Լյուդմիլա Սարգսյանը պատասխանեց. «Ես կարծում եմ, որ առնվազն հինգ հոգի կլինի»:

СДПГ будет иметь в списке Армянского национального конгресса минимум 5 кандидатов, но не войдет в состав АНК
18:14 16/03/2012
«С легкой руки министерства юстиции Армении мы лишены возможности вступления в состав АНК», - заявила сегодня в беседе с корреспондентом Panorama.am председатель Социал-демократической партии «Гнчакян» Людмила Саркисян.
Отметим, что в Агентстве государственного регистра юридических лиц министерства юстиции Армении в качестве председателя Социал-демократической партии «Гнчакян» зарегистрирован Геворк Перкуперкян. Это обстоятельство препятствует Людмиле Саркисян подписать решение о союзе с Армянским национальным конгрессом.
«В государственном регистре незаконным образом зарегистрированы люди, не имеющие никакой связи с Социал-демократической партией «Гнчакян». Разве одного месяца было недостаточно министерству юстиции, чтобы проверить и увидеть, что представлены все основания. По сей день, предпринимается все, чтобы сорвать наш союз», - отметила Л.Саркисян. При этом она заявила, что на «100 процентов» уверена, что делается это умышленно.
Спор вокруг СДПГ возник между Людмилой Саркисян и Геворком Перкуперкяном еще в 2009 году, когда эта партия раскололась на два крыла. Председателем другого крыла был избран Геворк Перкуперкян. Последний совсем недавно представил в Агентство государственного регистра юридических лиц устав партии в новой редакции, а также зарегистрировался в качестве руководителя СДПГ. Между тем, руководимое Людмилой Саркисян крыло обратилось в суд для опротестования законности пребывания Геворка Перкуперкяна в должности председателя СДПГ, что так и не было доказано в суде.
«До субботы у меня есть время, если министерство юстиции, тем не менее, решит, что наконец хватит, нужно сориентироваться, что нельзя поощрять незаконную деятельность в нашей стране, то уже сегодня примет решение и посчитает регистрацию этой партии в государственном регистре недействительным», - отметила Л.Саркисян.
Что касается списка АНК, Л.Саркисян заявила, что создавшаяся ситуация не может помешать тому, чтобы кандидатуры СДПГ были включены в список. «Кандидаты от нашей партии однозначно будут в списке АНК, наверное, они надеялись, что предотвратят и это. Но, слава Богу, мы знаем наши права и можем сделать это», - отметила Л.Саркисян.
На вопрос о том, сколько приблизительно представителей СДПГ будет включено в предвыборный список АНК, Людмила Саркисян ответила: «Думаю, что минимум пять человек».
- Список АНК уже составлен?
-Я лично не видела список, очень занята, есть проблемы со временем.
- Госпожа Саркисян, Вы знаете, какое место занимаете в предвыборном списке АНК?
-Есть разговоры о том, что я шестая.
-Вы будете участвовать в предвыборной кампании?
-Однозначно, мы будет участвовать во всем.
- Будет ли СДПГ выдвигать кандидатов по мажоритарному списку?
-Мы пока обсуждаем этот вопрос.