Փաստաթղթերն անթերի են. Խաչատուր Սուքիասյանը խնդրում է գրանցել իրեն
Երևանի թիվ 10 ընտրատարածքում որպես պատգամավորության թեկնածու առաջադրված Խաչատուր Սուքիասյանն այսօր ԿԸՀ-ին և թիվ 10 ընտրատարածքային ընտրական հանձնաժողովին դիմում է ուղարկել, որում վկայակոչելով օրենսդրական մի շարք նորմեր` խնդրում է հաշվի չառնել ոստիկանության անձնագրային բաժանմունքի գրությունը և գրանցել իրեն:
Panorama.am-ը տեղեկացրել էր, որ Ոստիկանության վիզաների և անձնագրային վարչությունը Կենտրոնական ընտրական և թիվ 10 ընտրատարածքային ընտրական հանձնաժողովներին գրություն է ուղարկել, որով անվավեր է ճանաչվել նախկին տեղեկանքը: Այդ գրությամբ Սուքիասյանին մերժվել է վերջին 5 տարում Հայաստանում մշտապես բնակվելու մասին տեղեկանքի տրամադրումը:
Խաչատուր Սուքիասյանի դիմումի մեջ նշվում է հետևյալը.
«Ինչպես տեղյակ եք, 2012թ. մարտի 7-ին թիվ 10 ընտրատարածքային ընտրական հանձնաժողովին Խաչատուր Սուքիասյանը ներկայացրել է դիմում` ՀՀ Ազգային ժողովի ընտրություններին մեծամասնական ընտրակարգով պատգամավորի թեկնածուի ինքնաառաջադրման մասին:
ՀՀ ընտրական օրենսգրքի 115-րդ հոդվածի 2-րդ մասի պահանջին խիստ համապատասխան նշված դիմումին կից ներկայացվել է`
1. տեղեկանք թեկնածուի՝ վերջին հինգ տարում Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացի հանդիսանալու, այլ պետության քաղաքացի չհանդիսանալու և վերջին հինգ տարում Հայաստանի Հանրապետությունում մշտապես բնակվելու մասին.
2. նվազագույն աշխատավարձի 1000-ապատիկի չափով ընտրական գրավի մուծման անդորրագիրը.
3. թեկնածուի անձը հաստատող փաստաթղթի պատճենը:
Հատկանշական է, որ տեղեկանքը տրամադրվել է ՀՀ ոստիկանության անձնագրային և վիզաների վարչության Էրեբունու անձնագրային ծառայության պետի (այսուհետ` Էրեբունու բաժանմունք) կողմից 06.03.2012թ. և այդ տեղեկանքի ձևը համապատասխանում է ՀՀ կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի 29.07.2011թ. թիվ 51-Ն որոշմամբ հաստատված ձևին:
Ստացվել է ՀՀ ոստիկանության անձնագրային և վիզաների վարչության 15.03.2012թ. թիվ 25/01-15311 գրությունը (այսուհետ` Գրություն), որով խնդրել են Էրեբունու բաժանմունքի կողմից 06.03.2012թ. տրամադրված տեղեկանքում առկա տեղեկատվության փոխարեն հիմք ընդունել տեղեկատվությունն առ այն, որ Խաչատուր Սուքիասյանը չի հանդիսանում վերջին 5 տարում Հանրապետությունում մշտապես բնակվող և մերժվում է վերջին հինգ տարում Հայաստանի Հանրապետությունում մշտապես բնակվելու մասին տեղեկանքի տրամադրումը:
Գտնում եմ, որ այս Գրությունը չի կարող Խաչատուր Սուքիասյանին, որպես պատգամավորի թեկնածու գրանցելը մերժելու համար հիմք հանդիսանալ, հետևյալ պատճառաբանությամբ.
ՀՀ ընտրական օրենսգրքի 116-րդ հոդվածի 1-ին մասի համաձայն` ընտրատարածքային ընտրական հանձնաժողովը պատգամավորի թեկնածուի գրանցումը մերժում է, եթե՝
1) չունի ընտրվելու իրավունք.
2) ներկայացված փաստաթղթերը թերի են կամ կեղծված:
Ի սկզբանե հարկ է նշել, որ ներկայացված բոլոր փաստաթղթերն անթերի են:
ՀՀ ընտրական օրենսգրքի 105-րդ հոդվածի 1-ին մասի համաձայն` Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի պատգամավոր կարող է ընտրվել քսանհինգ տարին լրացած, այլ պետության քաղաքացի չհանդիսացող, վերջին հինգ տարում Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացի հանդիսացող, վերջին հինգ տարում Հանրապետությունում մշտապես բնակվող և ընտրական իրավունք ունեցող յուրաքանչյուր ոք:
Այս նորմի, ՀՀ ընտրական օրենսգրքի 115-րդ հոդվածի 3-րդ մասի և ՀՀ կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի 29.07.2011թ. թիվ 51-Ն որոշման հիման վրա ՀՀ ոստիկանության իրավասու մարմնի տրամադրած տեղեկանքով հաստատվում է ՀՀ ազգային ժողովի պատգամավորի թեկնածուի վերջին հինգ տարում` (1) Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացի հանդիսանալու, (2) այլ պետության քաղաքացիություն չունենալու և (3) վերջին հինգ տարում Հայաստանի Հանրապետությունում մշտապես բնակվելու փաստերը:
Գրության բովանդակությունից հետևում է, որ «կասկածի տակ է դրվում» վերջին հինգ տարում Հայաստանի Հանրապետությունում մշտապես բնակվելու փաստը:
«Իրավական ակտերի մասին» ՀՀ օրենքի 86-րդ հոդվածի 1-ին մասի համաձայն` Իրավական ակտը մեկնաբանվում է դրանում պարունակվող բառերի և արտահայտությունների տառացի նշանակությամբ` հաշվի առնելով օրենքի պահանջները: Իրավական ակտի մեկնաբանությամբ չպետք է փոփոխվի դրա իմաստը:
Տառացի մեկնաբանության կանոնից ելնելով, ուշագրավ է ՀՀ ընտրական օրենսգրքի 105-րդ հոդվածի 1-ին մասում տեղ գտած «վերջին հինգ տարում Հանրապետությունում մշտապես բնակվող» արտահայտությունը:
ՀՀ քաղաքացիական օրենսգրքի 23-րդ հոդվածի 1-ին մասի համաձայն` բնակության վայր է համարվում այն վայրը, որտեղ քաղաքացին մշտապես կամ առավելապես ապրում է:
Այս նորմից հետևում է, որ քաղաքացու բնակության վայրը պայմանավորված է նրա մշտապես կամ ԱՌԱՎԵԼԱՊԵՍ ապրելու հանգամանքից: Այսինքն, առավելապես հասկացությունը հավասարեցված է մշտապես հասկացությանը: Հաջորդիվ, տրամաբանական հարց է ծագում, թե մշտապես կամ առավելապես ապրելու հարցը որոշելու համար, ինչ ժամանակահատված պետք է նկատի ունենալ` մեկ ամսվա, մեկ տարվա, տասը տարվա...:
Այստեղ է, որ ՀՀ ընտրական օրենսգրքի 105-րդ հոդվածի 1-ին մասը տալիս է ժամանակահատվածի սահմանը` վերջին հինգ տարում:
Ոստիկանության Գրությունից հետևում է, որ վերջին հինգ տարիների ընթացքում Խաչատուր Սուքիասյանը Հայաստանի Հանրապետությունում չի բնակվել 10 ամիս 20 օր (այստեղ թերևս չենք անդրադառնում տրամադրված տվյալների իրական լինելուն):
Հինգ տարվա ժամանակահատվածի մեջ, որը կազմում է 60 ամիս, 10 ամիս 20 օրը կազմում է մոտ 18 տոկոս: Հետևաբար, ոստիկանությունը չի կարող հայտարարել, որ Խաչատուր Սուքիասյանը վերջին հինգ տարվա ընթացքում Հայաստանի Հանրապետությունում չի բնակվել:
Ոստիկանության Գրության մեջ վկայակոչված «Բնակչության պետական ռեգիստրի մասին” ՀՀ օրենքի 7-րդ հոդվածի 2-րդ մասի և ՀՀ կառավարության 14.07.2005թ. թիվ 1231-Ն որոշմամբ հաստատված կարգի 10-րդ կետի կանոնները չեն կարգավորում վերջին հինգ տարում Հանրապետությունում մշտապես բնակվող որակելու հետ կապված հարաբերությունները, քանի որ`
1. «Բնակչության պետական ռեգիստրի մասին» ՀՀ օրենքի 1-ին հոդվածի 1-ին մասի համաձայն` սույն օրենքը կարգավորում է բնակչության պետական ռեգիստրում (այսուհետ՝ ռեգիստր) օրենքով սահմանված կարգով անհատական հաշվառման (գրանցման) տվյալների մշակման, ինչպես նաև ռեգիստրի վարման հետ կապված հարաբերությունները.
2. «Բնակչության պետական ռեգիստրի մասին» ՀՀ օրենքի 7-րդ հոդվածի 2-րդ մասում խոսքը գնում է վեց ամսվանից ավելի ժամկետով բնակության մեկնող կամ բնակվող քաղաքացու որոշակի գործողություններ կատարելու մասին, մինչդեռ Խաչատուր Սուքիասյանը ոչ թե մեկնել է արտերկիր բնակվելու նպատակով, այլ` կազդուրվելու և հանգստանալու նպատակով: Հակառակ տրամաբանության դեպքում, եթե կառավարության անդամը մի քանի օրով գործուղման է մեկնում արտերկիր, պետք է պաշտոնապես հայտարարվի, որ այդ անձը մի քանի օրով բնակության է մեկնում, ինչը կարծում եմ տեղին չէ.
3. «Բնակչության պետական ռեգիստրի մասին» ՀՀ օրենքը չի կարգավորում հինգ տարվա ընթացքում 18 տոկոս ժամանակահատվածից ավել կամ պակաս բնակվելու հետ կապված որևէ հարաբերություն և չի նախատեսում, որևէ հետևանք.
4. «Բնակչության պետական ռեգիստրի մասին» ՀՀ օրենքի պահանջների խախտումը, չի հանգեցնում անձի` ընտրական իրավունքի սահմանափակումների:
Վերոհիշյալ նորմերից ելնելով էլ Ոստիկանության Էրեբունի բաժանմունքը տրամադրել էր համապատասխան տեղեկանքը, հակառակ դեպքում վերջինս իր վարչարարության արդյունքում կմերժեր Խաչատուր Սուքիասյանի դիմումը:
ՀՀ Սահմանադրության 5-րդ հոդվածի հաշվառմամբ հայտարարում եմ, որ օրենքը չի նախատեսում տեղեկանքը “մասնակի հետ կանչելու” հնարավորություն:
Ոստիկանության գրության մեջ նշվում է, որ Խաչատուր Սուքիասյանին մերժվում է բնակվելու մասին տեղեկանքի տրամադրումը, այն դեպքում, երբ այդ տեղեկանքն այլևս տրամադրված է և այն պատշաճ ձևով ներկայացվել է թիվ 10 ընտրատարածքային ընտրական հանձնաժողովին:
Հետևաբար, այս պայմաններում, ընտրական հանձնաժողովը պարտավոր է գնահատել սահմանված ձևով տրամադրված տեղեկանքը, որպես պատշաճ ապացույց:
Միաժամանակ, Խաչատուր Սուքիասյանը հարկ է համարում ընտրական հանձնաժողովի ուշադրությունը հրավիրել «Անկախ պետությունների համագործակցության մասնակից պետություններում ժողովրդավարական ընտրությունների, ընտրական իրավունքների և ազատությունների չափանիշների մասին» Կոնվենցիայի (այսուհետ` Կոնվենցիա)`
- 1-ին հոդվածի 3-րդ մասի պահանջին առ այն, որ` քաղաքացու ընտրելու և ընտրվելու իրավունքը ամրագրվում է Սահմանադրությամբ և (կամ) օրենքներով, իսկ դրա իրականացման կարգը սահմանվում է օրենքներով և այլ նորմատիվ իրավական ակտերով: Ընտրելու և ընտրվելու իրավունքի, ընտրությունների կարգի (ընտրական համակարգերի) օրենսդրական կարգավորումը, ինչպես նաև ընտրական իրավունքների և ազատությունների սահմանափակումները չպետք է սահմանափակեն կամ չեղյալ համարեն մարդու և քաղաքացու հանրաճանաչ իրավունքներն ու ազատությունները և դրանց իրականացման սահմանադրական և (կամ) օրենսդրական երաշխիքները կամ կրեն խտրական բնույթ.
- 3-րդ հոդվածի 4-րդ մասի պահանջին առ այն, որ` յուրաքանչյուր քաղաքացի պետք է ունենա հավասար իրավական հնարավորություններ ընտրություններին իր թեկնածությունն առաջադրելու համար:
Ոստիկանության կողմից օրենքով սահմանված լիազորությունների արդյունքում պահանջվող փաստաթուղթ տրամադրելուց հետո, այսպիսի գրություն ուղարկելու գործողությունն ուղղակիորեն խոսում է Խաչատուր Սուքիասյանի նկատմամբ քաղաքական հետապնդումների և խտրական վերաբերմունքի մասին:
Ելնելով վերոգրյալից,
խնդրում ենք`
- ՀՀ ոստիկանության անձնագրային և վիզաների վարչության 15.03.2012թ. թիվ 25/01-15311 գրությունը հաշվի չառնել և սահմանված կարգով գրանցել Խաչատուր Սուքիասյանին, որպես պատգամավորի թեկնածու:

Х. Сукиасян заявил о «политическом преследовании и дискриминации» в его отношении
Бывший депутат Национального Собрания Армении, бизнесмен Хачатур Сукиасян представил в ЦИК РА и окружную избирательную комиссию №10 заявление, в котором содержится просьба учесть ряд перечисляемых им в данном обращении законодательных норм, не считаться с письмом Паспортно-визового управления Полиции РА (№ 25/01-15311от 15.03.2012г.) и зарегистрировать его в качестве кандидата для участия в предстоящих 6 мая в стране парламентских выборах.
Напомним, 7 марта Хачатур Сукиасян подал необходимые для выдвижения кандидата на предстоящих парламентских выборах документы в окружную избирательную комиссию №10. Вскоре после этого Паспортно-визовое управление Полиции Армении направило письмо в ЦИК РА и окружную избирательную комиссию №10 о признании недействительной ранее выданной ему справки. Как сообщил Panorama.am председатель окружной избирательной комиссии №10 Самвел Язрян, тем самым Хачатуру Сукиасяну было отказано в выдаче вида на жительство в Армении последние 5 лет.
«Если гражданин не удовлетворяет хоть одному из требований Избирательного кодекса, то ему в прописке отказывают», – сказал С. Язрян. По его словам, когда закончится 10-дневный срок выдвижения кандидатов, тогда окружная избирательная комиссия №10 проведет заседание, обсудит вопрос и примет окончательное решение.
Известно, что ст. 115 Избирательного кодекса РА предусматривает регистрацию депутатов, баллотирующихся по мажоритарной избирательной системе, и указывает на необходимые для выдвижения документы, в числе которых и справка о том, что в течение последних пяти лет кандидат являлся гражданином Республики Армения и не был гражданином другого государства, а также проживал в течение последних пяти лет на территории Армении (п.3, ч.2 ст.115).
В связи с этим в заявлении Х. Сукиасяна сперва отмечается, что он вовремя (7 марта 2012г.) представил заявку для регистрации своей кандидатуры в окружную избирательную комиссию №10, к которой прилагались все необходимые документы.
«Строго в соответствии с ч.2 ст. 115 Избирательного кодекса РА к указанному заявлению прилагались: 1). справка о состоянии в гражданстве Республики Армения в последние пять лет; 2). справка о постоянном проживании в Республике Армения в последние пять лет; 3). квитанция об уплате избирательного залога в размере 1000-кратной минимальной заработной платы; 4). копия документа, удостоверяющего личность кандидата. Примечательно, что справка была выдана начальником отделения Паспортно-визового управления Полиции РА Эребуни 06.03.2012г. и форма справки соответствует форме, установленной решением ЦИК РА №51-Н от 29.07.2011г.», – говорит Х. Сукиасян в своем заявлении, а также подчеркивает, что не считает вышеназванное письмо Паспортно-визового управления Полиции РА основанием для отказа в регистрации. Далее он подробно перечисляет соответствующие доводы.
Х. Сукиасян в частности обращается к условиям отказа в регистрации, предусмотренным ч.1 ст. 116 ИК РА, а именно: такое может произойти, если у лица нет права на избрание или представленные для регистрации документы неполноценны или подделаны. По его заверениям, состояние всех представленных им документов было идеальным.
Что касается сомнения в факте постоянного его проживании в Республике Армения в последние пять лет, то Х. Сукиасян представляет следующие обоснования. Во-первых, он ссылается на ч.1 ст. 86 Закона РА «О правовых актах», согласно которой «толкование правового акта дается в буквальном значении содержащихся в нем слов и выражений, с учетом требований закона». То есть, отмечается в заявлении, от трактовки смысл правового акта не должен меняться. В этом контексте отмечается ч.1 ст. 23 Гражданского кодекса РА, в которой говорится, что «местом жительства признается место, где гражданин постоянно или преимущественно проживает», чем, по словам Х. Сукиасяна, понятия «постоянно» и «преимущественно» приравниваются друг другу.
Как говорится в заявлении Х. Сукиасяна, Полиция РА не может заявлять, что он в последние пять лет не проживал в Армении, поскольку – даже если не обратиться к истинности представленных ею данных (в частности, что Х. Сукиасян не жил в Армении 10 месяцев 20 дней) – все равно из требуемых Избирательным кодексом 5 лет проживания это слишком малый отрезок, преимущество – у оставшихся 60 месяцев, а 10 месяцев 20 дней составляют лишь 18% данного срока.
Х. Сукиасян приводит еще несколько опровержений доводов Полиции РА, в частности, что названные в ее письме ч.2 ст. 7 Закона РА «О государственном регистре населения» и п.10 решения Правительства РА №1231-Н от 14.07.2005г. не определяют отношений относительно постоянного проживания в республике, поскольку:
1. Согласно ч.1 ст. 1 Закона РА «О государственном регистре населения», «настоящий Закон регулирует отношения, связанные с обработкой в установленном законом порядке данных персонального учета (регистрации) в Государственном регистре населения (далее – регистр), а также отношения, связанные с ведением регистра».
2. Согласно ч.2 ст. 7 Закона РА «О государственном регистре населения», «гражданин Республики Армения, выезжающий на жительство за пределы территории Республики Армения на срок более шести месяцев или проживающий там более шести месяцев, обязан письменно уведомить об этом соответствующую консульскую службу или дипломатическое представительство Республики Армения, которое в семидневный срок официально информирует об этом орган, ведущий Центральный регистр». Между тем, Х. Сукиасян отправился за рубеж не с целью проживания там, а на отдых и поправку здоровья. В противном случае, отмечает Х. Сукиасян, в отношении отправляющегося в командировку за рубеж члена правительства также должно официально объявляться, что он отбыл на жительство на несколько дней, что, по его мнению, неуместно.
3. Закон РА «О государственном регистре населения» не регулирует отношений, связанных с проживанием на 18%, больше или меньше этого срока в течение пяти лет, а следовательно, не предусматривает каких бы то ни было последствий.
4. Нарушение требований Закона РА «О государственном регистре населения» не ведет к ограничению избирательного права гражданина.
Именно исходя из всего этого, подчеркивает Х. Сукиасян, отделение Паспортно-визового управления Полиции РА Эребуни и выдало ему соответствующую справку, в противном случае ему было бы отказано в ее получении. Более того, говорится в заявлении, ст. 5 Конституции РА не предусматривает возможности «частичного отзыва» справки, следовательно, избирательная комиссия обязана расценить предъявленную в установленном порядке справку как должное доказательство.
Ссылаясь на требования «Конвенции о стандартах демократических выборов, избирательных прав и свобод в государствах - участниках Содружества Независимых Государств», в частности на ч.3 ст. 1 («Право гражданина избирать и быть избранным закрепляется в конституции и (или) законах, а порядок его осуществления определяется законами и иными нормативными правовыми актами. Законодательное регулирование права избирать и быть избранными, порядка выборов (избирательные системы), а равно ограничения избирательных прав и свобод не должно ограничивать или отменять общепризнанные права и свободы человека и гражданина и конституционные и (или) законодательные гарантии их реализации или носить дискриминационный характер») и ч.4 ст. 3 («Каждый гражданин должен иметь равные правовые возможности выдвинуть свою кандидатуру на выборах»), отмечая своевременность и соблюдение им порядка предоставления соответствующих документов, Х. Сукиасян заявляет, что письмо Паспортно-визового управления Полиции Армении «напрямую говорит о политическом преследовании и дискриминационном отношении» к нему.
«Исходя из вышеизложенного, просим не считаться с письмом Паспортно-визового управления Полиции РА (№ 25/01-15311от 15.03.2012г.) и в установленном порядке зарегистрировать Х. Сукиасяна в качестве кандидата в депутаты», – резюмируется заявление.