Արցախյան ճակատի ներկա կոնֆիգուրացիան նոր պատերազմը կանխող հիմնական գործոնն է
Ադրբեջանի վարչապետ Արթուր Ռասիզադեն, Ադրբեջանի խորհրդարանում ներկայացնելով կառավարության 2011 թվականի հաշվետվությունը, հայտարարել է, որ 2011 թվականին 2003-ի համեմատ երկրի ռազմական ծախսերն աճել են 20 անգամ: Տարածաշրջանում սպառազինության մրցավազքի ու այլ հարցերի շուրջ Panorama.am-ը զրուցեց ռազմական փորձագետների ու քաղաքական գործիչների հետ:
Ռազմական փորձագետ Դավիթ Ջամալյանի հավաստմամբ՝ վարչապետ Ռասիզադեի խոսքում ոչ մի նոր բան չկա: «Այստեղ ծագում է երկու հարց:
1. ռազմական հարաճուն ծախսերը հանգեցրե՞լ են արդյոք Ադրբեջանի զինված ուժերում որակական տեսանելի փոփոխությունների՝ մարտունակության շեշտակի ամրապնդմանը:
2. Փոխվե՞լ է արդյոք հակամարտ կողմերի միջև ուժերի հարաբերակցությունն Ադրբեջանի օգտին:
Այս երկու հարցերի պատասխանը մեկն է՝ ոչ: Ո՛չ, որովհետև մեր երկրին հաջողվում է զսպել ադրբեջանական կողմին. զսպել հավասարակշռող հակազդմամբ: Այստեղ անհրաժեշտ եմ համարում շեշտել հետևյալը. մեր նպատակը իրականությունն առավել բարենպաստ ներկայացնելը չէ: Հետևաբար, տեղին է նշել այն գործոնները, որոնց հանրագումարն էլ հանդիսանում է «հավասարակշռող հակազդում» ասվածը:
1. Արցախյան ճակատային գծի երկայնքով ձգվող խորը էշելոնացված պաշտպանական համակարգի կատարելագործում՝ անընդմեջ ամրաշինական աշխատանքների իրականացում, առավել բարենպաստ հենակետերի տեղադրում: Հատկապես ընդգծենք. արցախյան ճակատի ներկա կոնֆիգուրացիան նոր պատերազմը կանխող հիմնական գործոնն է, քանզի մեզ տալիս է թշնամու հանդեպ ռազմավարական առավելություն՝ ստեղծելով հաջող հակահարձակման բարենպաստ ելակետային հնարավորություններ:
2. Նորագույն սպառազինությունների ձեռքբերում՝ «ասիմետրիկ պատասխանի ռազմավարության» համապատասխան: Վերջինս ենթադրում է տիրապետել թշնամուն վնաս պատճառելու այնպիսի ներուժի, որն ի սկզբանե կարժեզրկի նրա հնարավոր հաղթանակը նոր պատերազմում, անհամատեղելի կդարձնի ագրեսորի կորուստների մասշտաբները նրա հնարավոր առավելագույն ձեռքբերումներին: Կորցնել ավելին, քան հնարավոր է ձեռք բերել. ահա ասիմետրիկ պատասխանի ռազմավարության տրամաբանությունը, որի համաձայն ձեռք բերվող սպառազինությունը մեզ թույլ է տալիս ի չիք դարձնել թշնամու քանակական առավելությունը, մասնավորապես՝ ոչնչացնել Ադրբեջանի տնտեսական և ռազմական ենթակառուցվածքները:
3. Հայ-ռուսական ռազմավարական դաշինք, որը թույլ է տալիս մատչելի գնով ձեռք բերել նորագույն զինատեսակներ, արդիականացնել մեր բանակի սպառազինությունը, և խթանել ռազմարդյունաբերության զարգացումը մեր երկրում: Հատկապես կարևոր է ռուսական կողմի ստանձնած պարտավորությունը՝ պաշտպանել ՀՀ ողջ տարածքը հնարավոր արտաքին ագրեսիայի դեպքում: Այս պարտավորության իրացումը մեզ թույլ կտա անհրաժեշտության դեպքում ՀՀ ԶՈՒ մեծ մասը գործադրել արցախյան ճակատում, և առավելագույնս օգտվել վերջինիս կոնֆիգուրացիայի ընձեռած բարենպաստ պայմաններից, մասնավորապես՝ ռազմական գործողությունները ագրեսորի տարածք տեղափոխելու հնարավորությունից»:
Ռազմական փորձագետ Հրաչյա Պետրոսյանցի համոզմամբ, երբ հայտարարվում է, որ ռազմական ծախսերն աճել են, դա չի նշանակում, որ նույնքան որակական աճ է արձանագրվել: «Երբ համեմատականներ ես տանում, թե ինչպիսիի ձեռքբերումներ և ինչ արժեքով են իրականացվել, ակնհայտ է դառնում, որ այդ գումարների մի մասն ուղղակի վատնվել է, իսկ գումարների մի մասն օգտագործվել է «անհայտ» նպատակներով: Այն, որ այդ երկիրը սպառազինության մեծ քանակ է կուտակում՝ միանշանակ է, սակայն դա չի նշանակում, որ դրանք եղել են արդյունավետ: Պաշտոնապես ներկայացվող թվերում պարզ է դառնում, որ զինամթերք գնվում է բացահայտ «թանկ գներով», այսինքն՝ սպառազինությանն ուղղված գումարիների մի մասն ուղղակի փոշիացվում է:
Համենայնդեպս միջազգային հանրությունը պետք է ուշադրություն դարձնի ու մանրամասն ուսումնասիրի ռազմական ձեռքբերումները, քանի որ, եթե ուշադրություն դարձնեք, Ադրբեջանը ձեռք է բերում նաև մեծ թվով հարձակվողական տեխնիկա: Հաշվի առնելով Ադրբեջանի քաղաքական և ռազմական ղեկավարության փոփոխական վարքագիծը, չի բացառվում, որ ի հեճուկս միջնորդ երկրների հորդորների՝ ի վերջո, Ադրբեջանը կրկին պատերազմ կսանձազերծի»,- հավելեց փորձագետը:
ԱԺ պատգամավոր, ՆԱՏՕ-ի ԽՎ հայաստանյան պատվիրակության ղեկավար Կարեն Ավագյանը մտահոգություն հայտնեց, որ նման հայտարարությունները մինչ այժմ որևէ արձագանք չեն գտնում, քանզի ակնհայտ է, որ Ադրբեջանը կոպտորեն խախտում է միջազգային համապատասխան նորմերը: «Ադրբեջանն ուղղակի անտեսում է Եվրոպայում սովորական սպառազինությունների սահմանափակման մասին պայմանագիրը, ինչով միաժամանակ ևս մեկ անգամ ապացուցում է, որ հավատարիմ չէ ԼՂ հիմնախնդիրը խաղաղ ճանապարհով կարգավորելու պրոցեսին: Նման փաստերը պետք է համապատասխան արձագանք ստանան համապաատսխան կառույցներում, այլապես պատերազմի վերսկսման վտանգը կդառնա առավել հավանական: Չի կարող սպառազինության նման կուտակում լինել և այն ոչ մի տեղ չօգտագործվի: Որ հարևանի դեմ էլ դա օգտագործվի, այն տարածաշրջանում պայթունավտանգ իրավիճակ է ստեղծելու»,- ասաց Կ. Ավագյանը:

Нынешняя конфигурация арцахского фронта – основной фактор предотвращения войны
Премьер-министр Азербайджана Артур Расизаде, представляя в парламенте отчет правительства за 2011 год, заявил, что в отчетном году по сравнению с 2003 годом военные расходы республики возросли в 20 раз.
Корреспондент Panorama.am побеседовал вокруг вопросов гонки вооружений в регионе с военными экспертами и политическими деятелями.
По словам военного эксперта Давида Джамаляна, в заявлении Расизаде не было ничего нового. «Но возникает два вопроса: привел ли рост расходов на вооружение к видимым качественным изменениям в ВС Азербайджана, укреплению боеготовности? Изменился ли баланс сил между противоборствующими сторонами в пользу Азербайджана?
Ответом на эти два вопроса является нет. Нет, поскольку нашей стороне удается сдерживать азербайджанскую сторону, сдерживать с равномерным противодействием. Считаю необходимым отметить следующее: нашей целью не является представление реальности в благоприятных тонах. Следовательно, к месту отметить те факторы, которые и приводят к «равномерному противодействию».
1)Усовершенствование эшелонной оборонной системы по всей длине линии соприкосновения. Нынешняя конфигурация арцахского фронта является основным фактором предотвращения новой войны, поскольку предоставляет нам стратегическое преимущество, создавая благоприятные стартовые возможности для следующей контратаки.
2) Приобретение современного вооружения в соответствии со «стратегией ассиметричного ответа». Это предполагает такой потенциал нанесения урона противнику, который сразу сведет на нет его возможную победу в новой войне. Подобное вооружение позволяет также свести на нет количественное превосходство противника, уничтожить экономические и военные инфраструктуры Азербайджана.
3) Армяно-российский стратегический союз, который позволяет по доступным ценам приобретать современные виды вооружения, совершенствовать его и стимулировать военную промышленность нашей страны. Особенно важно обязательство российской стороны – защищать всю территорию Армении в случае возможной внешней агрессии.
Реализация этого обязательства позволит нам в случае необходимости применить большую часть ВС Армении на арцахском фронте, максимально используя благоприятные условия конфигурации арцахского фронта, перевести театр военных действий на территорию агрессора».
По мнению военного эксперта Грачьи Петросяна, рост военных расходов не означает качественные изменения. «При сопоставлении ряда фактов, становится очевидным, что большая часть средств на приобретение вооружения попросту растрачена не по назначению. То, что эта страна складирует большое количество вооружения – однозначно, однако это не означает, что оно эффективно. В официально представленных цифрах видно, что вооружение приобретается по завышенным ценам, то есть, средства, направленные на вооружения, распыляются.
Так что, международное сообщество должно обратить внимание и детально изучить эти приобретения, поскольку, если обратите внимание, Азербайджан приобретает также оружие наступательного характера. Учитывая изменчивое поведение политического и военного руководства Азербайджана, не исключено, что назло призывам стран-посредников, Азербайджан, в конце концов, вновь развяжет войну».
В свою очередь депутат парламента Армении, руководитель армянской делегации в ПА НАТО Карен Авагян выразил озабоченность, что подобные заявления руководства Азербайджана не удостаиваются соответствующей оценки, поскольку очевидно, что Азербайджан грубо нарушает соответствующие международные нормы.
«Азербайджан просто игнорирует соглашение ДОВСЕ, чем доказывает, что не является приверженцем мирного решения карабахского конфликта. Подобные факты должны получить соответствующую оценку соответствующих структур, в противном случае угроза возобновления войны станет намного реальней. Не может быть такого, чтобы подобное количество вооружения не было использовано. Его использование против кого бы то ни было создаст взрывоопасную ситуацию в регионе», - сказал К. Авагян.