Ազգային օպերայի թատրոնի բեմի վերանորոգման ընթացքում թատերական խմբերը հանդես կգան հայաստանյան այլ դահլիճներում
Առաջիկա շաբաթվա ընթացքում Հայաստան են ժամանելու ավստրիացի մասնագետներ, որոնք վերանորոգելու են Ա. Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնի բեմը: Քննարկումներից հետո ապրիլ-մայիսին կսկսվի բեմի վերանորոգման աշխատանքները: Այս մասին Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց թատրոնի ղեկավար Կամո Հովհաննիսյանը:
Նա նաև նշեց, որ վերանորոգվելու է միայն բեմը, այսինքն՝ դերասանները փորձասենյակներում կկատարեն իրենց փորձերը, իսկ մինչև շինաշխատանքների ավարտը օպերայի ու բալետի խմբերը հանդես կգան Երևանի ու մարզերի այն դահլիճներում, որոնք հարմար են օպերային ու բալետային ներկայացումներ բեմադրելու համար:
Նշենք, որ պետությունը բեմի վերանորոգման համար տրամադրել է 8 միլիոն դրամ: Բեմի տեխնիկան 60-ական թվականների է:
Ա. Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնը հիմնադրվել է 1932թվականին: Ազգային օպերային թատրոնը կառուցվել է 1940 թվականին Ալեքսանդր Թամանյանի նախագծով:

Сцену Национального академического театра оперы и балета им. А.Спендиаряна отремонтируют в апреле-мае
В ближайшую неделю в Армению прибудут австрийские специалисты, которые отремонтируют сцену Национального академического театра оперы и балета им. А.Спендиаряна. После обсуждений в апреле-мае начнутся ремонтные работы.
Об этом в беседе с Panorama.am сообщил директор театра Камо Ованнисян.
По его словам, будет отремонтирована лишь сцена, то есть артисты будут проводить свои репетиции в репетиционном зале, а до завершения строительных работ артисты оперы и балета выступят в разных залах Еревана и областей, подходящих для постановки оперных и балетных представлений.
Отметим, что государство выделило 8 млн драмов для осуществления ремонтных работ на сцене. Техника сцены была произведена еще в 60-е годы.
Национальный академический театр оперы и балета им. А.Спендиаряна был создан в 1932 году. Здание было построено в 1940 году по проекту архитектора Александра Таманяна.