Վաղը` ժամը 13-ին, «Արմենիա Մարիոթ» հյուրանոցում կկայանա «Սովորական Ցեղասպանություն» նախագծի շրջանակում նկարահանված «Օղակ» գործողություն. ապրիլ-օգոստոս 1991» ֆիլմի առաջին` «Արցախ» կոչվող մասի շնորհանդեսը:
Հեղինակ և ստեղծագործական խմբի ղեկավար Մարինա Գրիգորյանը նշում է, որ «Օղակ» գործողությունը Ադրբեջանի իշխանությունների և խորհրդային ղեկավարության գորբաչովյան թևի կողմից Արցախի և Հայաստանի խաղաղ բնակչության դեմ պետական մակարդակով իրականացված ահաբեկչություն է։
Նրա խոսքով, 20-րդ դարի վերջին` Խորհրդային Միության խաղաղ ժամանակներում, Ադրբեջանը շարունակեց դարասկզբին Թուրքիայի որդեգրած զավթողական քաղաքականությունը, որի նպատակն էր շարունակել ընդլայնել իր տարածքը` դարեր ի վեր անընդհատ ապրող բնիկ հայ ժողովրդի տարածքները զավթելու հաշվին:
«Դա իրականացվում էր հայ ժողովրդի բնաջնջման, արտաքսման, հայրենազրկման, հայ մշակութային ժառանգության ոչնչացման կամ յուրացման միջոցով»,-հավելեց ստեղծագործական խմբի ղեկավարը:
«Օղակ» գործողության ընթացքում տեղի ունեցած իրադարձություններն իրենց արտացոլանքն են գտել միջազգային մի շարք կազմակերպությունների փաստաթղթերում, ՌԴ Գերագույն խորհրդի մարդու իրավունքների հանձնաժողովում դարձել լսումների առարկա, Եվրադատարանի և ԱՄՆ Սենատի արձանագրություններում արժանացել գնահատականի։
Դեպքերի անմիջական վկա մի շարք անկախ դիտորդներ դատապարտել են հայ ժողովրդի դեմ իրականացված հրեշավոր հանցագործությունները։ «Սովորական Ցեղասպանություն» նախագծի ղեկավար Մարինա Գրիգորյանի խոսքով, բոլոր այս նյութերը, փաստաթղթերը, ինչպես նաև արխիվային յուրահատուկ տեսագրությունները, իրադարձությունների ականատեսների հետ հարցազրույցները տեղ են գտել ֆիլմում:
«Օղակ» գործողության ընթացքում Արցախի 27 հայկական գյուղերի բնակչությունը տեղահանվել է, այդ բնակավայրերի մի մասը մինչ օրս բռնազավթված է Ադրբեջանի կողմից։ Բոլոր գյուղերում թալան է իրականացվել, մի քանիսը այրել ու հողին են հավասարեցրել, տները, գույքն ու ունեցվածքը յուրացվել են կողոպտիչների կողմից։ Սպանվել է մոտ 100 մարդ, տեղահանվել՝ գրեթե 10.000, ավելի քան 600 գերեվարվածներ բռնության ու խոշտանգումների են ենթարկվել, իսկ նրանց մի մասի ճակատագիրն առ այսօր անհայտ է:
«Օղակ» գործողություն, ապրիլ-օգոստոս 1991» ֆիլմը չորրորդ փաստավավերագրական ֆիլմն է «Սովորական ցեղասպանություն» շարքից։ Նախագիծն իրականացնում է ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի Հանրային կապերի և տեղեկատվության կենտրոնը։ Դրա շրջանակում պատրաստվել են «Բաքու, հունվար 1990», «Սումգայիթ, փետրվար 1988» և «Մարաղա, 10 ապրիլի 1992» ֆիլմերը։ Բոլոր ֆիլմերը թարգմանվել են մի քանի լեզուներով, տարածվել են խտասկավառակների միջոցով, նաև համացանցում։
Նախագծի հաջորդ ֆիլմը «Օղակ» գործողության երկրորդ մասն է, որը կներկայացնի 1991թ. գարնան և ամռան ընթացքում Հայաստանի ԽՍՀ սահմանամերձ շրջաններում տեղի ունեցած իրադարձությունները։
Մարինա Գրիգորյանի խոսքով, նախագծի շրջանակում շարունակվում են նաև կայքի ստեղծման աշխատանքները, որտեղ զետեղված կլինի նախագծի ամբողջ փաստագրական բազան։ Նախատեսվում է 1988-1992թթ. իրադարձություների մասին պատմող մի շարք գրքերի, փաստաթղթերի հավաքածուների, գրքույկների հրատարակում և վերահրատարակում, որոնք ևս կթարգմանվեն մի քանի լեզուներով։
«Օղակ» գործողություն, ապրիլ-օգոստոս 1991» ֆիլմի պրեմիերան կկայանա մարտի 29-ին ժամը 00։10-ին Հայաստանի Հանրային հեռուստատեսության եթերում։

Презентация докфильма из цикла «Обыкновенный геноцид» об операции «Кольцо» состоится завтра
Завтра в 13:00 в ереванской гостинице «Armenia Marriott Hotel» состоится презентация первой части документального фильма из цикла «Обыкновенный геноцид»: «Арцах» рассказывает об операции «Кольцо» в апреле-августе 1991 года.
Автор и руководитель работающей над данным проектом творческой группы – Марина Григорян – отметила, что операция «Кольцо» – акт государственного терроризма против мирного населения Нагорного Карабаха и Армении, совершенный властями Азербайджана и горбачевским крылом советского руководства. Она подчеркнула: в мирное советское время, в конце 20 века, Азербайджан продолжил экспансионистскую политику Турции начала столетия, целью которой было продолжение расширения жизненного пространства за счет захвата территорий векового непрерывного проживания коренного армянского населения. Методы реализации – истребление, изгнание и лишение армянского народа его родины, уничтожение или присвоение армянского культурного наследия.
Она заявила, что события, происходившие в ходе операции «Кольцо», нашли отражение в документах нескольких международных организаций, стали предметом слушаний в Комитете по правам человека Верховного Совета Российской Федерации и получили оценку в резолюциях Европарламента и Сената США. Ряд независимых наблюдателей были непосредственными свидетелями происходившего и выступили с оценками и осуждением совершенного против армянского народа чудовищного преступления. По словам М. Григорян, все эти материалы и документы, а также уникальные архивные видеокадры и интервью с непосредственными участниками и очевидцами событий нашли место в фильме.
Автор фильма рассказала также, что в ходе операции «Кольцо» было депортировано население 27 армянских сел Арцаха, часть из которых до сих пор остается под оккупацией Азербайджана. Все деревни были разграблены, некоторые из них были сожжены и стерты с лица земли, хозяйства, дома и имущество присвоены грабителями. М. Григорян сообщила, что было убито около 100 человек, депортировано почти 10 тысяч, более 600 стали заложниками, подверглись пыткам и насилию, судьба части из них до сих пор остается неизвестной.
Отметим, что «Операция “Кольцо”, апрель-август 1991» – четвертый фильм цикла «Обыкновенный геноцид». Проект «Обыкновенный геноцид» реализуется Центром общественных связей и информации аппарата президента РА. В рамках проекта подготовлены фильмы «Баку, январь 1990», «Сумгаит, февраль 1988», «Марага, 10 апреля 1992». Все фильмы переведены на несколько языков, распространяются в формате компакт-дисков и в сети Интернет. Известно, что следующим фильмом проекта станет вторая часть «Операции “Кольцо”», рассказывающая о событиях весны-лета 1991г. в приграничных районах Армянской ССР.
Премьера фильма “Операция “Кольцо”, апрель-август 1991” состоится 29 марта в 00.10 в эфире Общественного телевидения Армении.