ԱՄՆ Նյու Ջերսի նահանգից ընտրված սենատոր, դեմոկրատ Ռոբերտ Մենենդեսը և Իլինոյս նահանգից ընտրված սենատոր, հանրապետական Մարկ Քըրքը երեկ ԱՄՆ Սենատ են պաշտոնապես ներկայացրել Հայոց ցեղասպանության փաստը ճանաչող նոր բանաձև:
Այս մասին ասված է Ամերիկայի հայկական համագումարի կողմից տարածված մամուլի հաղորդագրությունում, որի համաձայն, օրինագծի համահեղինակներ են հանդես եկել սենատորներ Բարբարա Բոքսերը (դեմոկրատ - Կալիֆորնիա), Մայքլ Բենեթը (դեմոկրատ - Կոլորադո), Դայան Ֆայնստայնը (դեմոկրատ - Կալիֆորնիա), Կարլ Լևինը (դեմոկրատ - Միչիգան), Ջոսեֆ Լիբերմանը (անկախ - Կոնեկտիկուտ), Ջեք Ռիդը (դեմոկրատ – Ռոդ Այլենդ) և Շելդոն Ուայթհաուսը (դեմոկրատ – Ռոդ Այլենդ), ինչպես նաև Դեմոկրատական քաղաքականության հանձնաժողովի նախագահ, սենատոր Չարլզ Շումերը (դեմոկրատ – Նյու Յորք)։
«Ժամանակն է, որպեսզի Միացյալ Նահանգները միանա Օսմանյան կայսրության կողմից 1915-ից 1923 թվականներն ընկած ժամանակահատվածում իրականացված գործողությունները որպես ցեղասպանություն ճանաչած 19 պետություններին, որոնց թվում են Բելգիան, Կանադան, Ֆրանսիան, Իտալիան և Եվրոպական Միությունը:
Հայոց ցեղասպանությունը պատմական փաստ է, որը դարձել էր Ցեղասպանության հանցագործության կանխման և պատժման կոնվենցիայի մշակման համար հիմք դարձած իրադարձություններից մեկը: Միայն անցյալում կատարված հանցագործությունները ճշտորեն ճանաչելու միջոցով կարող ենք օրինական եղանակով առաջ շարժվելու և ապագայում մարդկության դեմ ուղղված նման հանցագործությունները կանխելու հույս ունենալ», - նշել է Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելու բանաձևի հեղինակ, ԱՄՆ սենատոր Ռոբերտ Մենենդեսը:
«Հայոց Ցեղասպանությունը ունի փաստագրական լավ հիմք ու պաշտոնապես ճանաչվել է ՆԱՏՕ անդամ 11 դաշնակիցների ու Եվրամիության կողմից։ Այս բանաձևը հստակ բնութագրում է 1915-1923թթ. դեպքերը որպես ցեղասպանություն, հարգում է զոհերի հիշատակն ու ուժեղացնում Ամերիկայի բարոյական առաջնորդությունը մարդու իրավունքների ու համայն աշխարհում զանգվածային գազանությունների կանխման գործընթացում», - հայտարարել է սենատոր Քըրքի մամլո խոսնակը։
Ինչպես հայտնել ենք անցյալ շաբաթ, Սենատի նոր բանաձևը նման է Ներկայացուցիչների պալատի բանաձևին ու ավելացնում է հանգուցային նյութեր 1951թ. Արդարադատության միջազգային դատարանում Ցեղասպանություն հանցագործության կանխման և պատժման կոնվենցիայի վերաբերյալ ԱՄՆ-ի կողմից ներկայացված թղթապանակից։ Մասնավորապես, փաստաթուղթը ընդգծել է այն փաստը, որ «հռոմեացիների կողմից քրիստոնյաների հալածումը, թուրքերի կողմից հայերի ջարդերը, նացիստների կողմից միլիոնավոր հրեաների ու լեհերի ոչնչացումը ցեղասպանություն հանցագործության ակնառու օրինակներ են»։
«Մենք ողջունում ենք սենատորներ Մենենդեսի և Քըրքի՝ մարդու իրավունքների տեսանկյունից այս կարևոր օրինագծի ներկայացումը։ Մենք նաև գնահատում ենք այն սենատորների աջակցությունն, ովքեր միացել են որպես համահեղինակներ։ Մենք կշարունակենք մեր ջանքերը՝ ներգրավելու բանաձևի նոր աջակիցներ ու համոզելու խելամիտ ժամկետներում դրա ընդունումը», - հայտարարել է Համագումարի գործադիր տնօրեն Բրայան Արդունին։
Բանաձևի ընդունման առաջին քայլը Սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովն է, որտեղ սենատոր Մենենդեսը ենթահանձնաժողովի նախագահ է։ Հանձնաժողովի նախագահն է սենատոր Ջոն Քերրին (դեմոկրատ - Մասաչուսեթս), ով ԱՄՆ-ի կողմի Հայոց Ցեղասպանության ճանաչման վաղեմի աջակիցներից է։

Избранные от штата Нью-Джерси и штата Илинойс сенатор-демократ Роберт Менендес и сенатор-республиканец Марк Кирк вчера официально представили в Сенат США новую резолюцию о признании факта Геноцида армян.
Об этом отмечено в сообщении, распространенном Армянской Ассамблеей Америки, согласно которому соавторами законопроекта выступили Барбара Боксер (демократ, Калифорния), Майкл Бенет (демократ, Колорадо), Дайан Файнстайн (демократ, Калифорния), Карл Левин (демократ, Мичиган), Джозеф Либерман (независимый сенатор, Коннектикут), Джек Рид (демократ, Род Айленд), Шелдон Уайтхаус (демократ, Род Айленд), а также председатель комиссии по демократической политике, сенатор Чарльз Шумер (демократ, Нью-Йорк).
«Настало время, чтобы США присоединились к 19 государствам, признавшим осуществленные Османской империей в период с 1915 по 1923 гг. действия как геноцид. К их числу относятся Бельгия, Канада, Франция, Италия и Европейский союз. Геноцид армян – исторический факт, который является одним из событий, ставших основой для разработки Конвенции о предупреждении преступления геноцида и наказании за него. Лишь через истинное признание преступлений, совершенных в прошлом, можно законным образом продвигаться вперед и питать надежду на предупреждение подобных геноцидов против человечества в будущем»,- отметил соавтор резолюции о признании Геноцида армян, сенатор США Роберт Менендес.
«У Геноцида армян есть прочная документальная основа, и он официально признан 11 союзниками-членами НАТО и ЕС. Эта резолюция четко характеризует события 1915-23 гг. как геноцид, уважает память жертв и усиливает моральное лидерство Америки в отношении прав человека и в процессе предупреждения массовых зверств во всем мире»,- заявил пресс-секретарь сенатора Кирка.
Как ранее сообщалось, проект резолюции похож на вариант, одобренный Комитетом по внешним отношениям Палаты представителей США 2 года назад, однако в него включена важная цитата из иска, поданного США в Международный суд правосудия в 1951г. по поводу Конвенции о предупреждении и наказании преступления геноцида, согласно которой «преследование христиан римлянами, погромы армян турками, уничтожение миллионов евреев и поляков нацистами – яркие примеры преступления геноцида».
«Мы приветствуем тот факт, что сенаторы Менендес и Кирк выдвинули этот важный с точки зрения прав человека законопроект. Кроме того, мы оцениваем поддержку тех сенаторов, которые присоединились к нему в качестве соавторов, и продолжим усилия, чтобы вовлечь сторонников в это дело и убедить принять законопроект в разумные сроки», - заявил исполнительный директор ААА Брайан Ардуни.
Первый шаг на пути к принятию резолюции является его обсуждение в Комиссии по внешним сношениям Сената США, в подкомиссии которой председательствует сенатор Менендес. Председателем комиссии является Джон Керри (демократ, Массачусетс), который и раньше поддерживал признание Геноцида армян Соединенными Штатами.