Մահացել է իտալացի լեգենդար կինոգործիչ Տոնինո Գուերան
92 տարեկան հասակում մահացել է իտալացի լեգենդար կինոգործիչ Տոնինո Գուերան, ում սցենարների հիման վրա նկարահանվել են այնպիսի աշխարահռչակ ռեժիսորների ֆիլմեր, ինչպես Ֆեդերիկո Ֆելլինին, Անտոնիոնին, Անդրեյ Տարկովսկին և Լուկինո Վիսկոնտին են: Այս մասին տեղեկացնում է «Ռիա Նովոստի» գործակալությունը, հղում անելով Մոսկվայի իտալական մշակույթի ինստիտուտի ղեկավար Ադրիանո դել Աստային:
Նշվում է, թե իտալական լրատվամիջոցները դեռևս չեն անդրադարձել Գուերայի մահված մասին տեղեկություններին:
Հիշեցնենք, 2006 թ-ին Գուերան «Ոսկե ծիրան» միջազգային կինոփառատոնի պատվավոր հյուրի կարգավիճակով այցելել էր Հայաստան:
2010 թ-ին ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը հրամանագիր էր ստորագրել` աշխարհահռչակ կինոգործիչ Տոնինո Գուերային Պատվո շքանշանով պարգևատրելու մասին: Շքանշանը տրվել էր հայ-իտալական մշակութային կապերի ամրապնդման գործում ներդրած մեծ ավանդի, համաշխարհային կինոարվեստում ունեցած ծանրակշիռ վաստակի համար և ծննդյան 90-ամյա հոբելյանի առթիվ:

Tonino Guerra, an Italian poet, writer and screenwriter who has collaborated with some of the most prominent film directors of the world, died on Wednesday at the age of 92, RIA Novosti reported.
Since 1960, Guerra has been one of the most prolific contributors to the Italian cinema. He wrote over 100 screenplays through his career and collaborated with Michelangelo Antonioni on L'avventura, La notte, L'eclisse, The Red Desert, Blowup, Zabriskie Point and Identification of a Woman, Federico Fellini on Amarcord, and Andrei Tarkovski on Nostalghia.
In 2010 Armenian President Serzh Sargsyan awarded Order of Honor to famous screenwriter Tonino Guerra for his great contribution to the strengthening of Armenian-Italian cultural ties, contribution to world cinematography as well as on his 90th birthday.