Ա. Իսկանդարյան. Որքան հանրահայտ մարդիկ լինեն ՀՀԿ ցուցակում, այնքան քիչ օլիգարխներ կգնան խորհրդարան
Հայաստանյան նախընտրական զարգացումների և կուսակցությունների ռազմավարության շուրջ Panorama.am-ը զրուցեց քաղաքագետ, Կովկասի ինստիտուտի տնօրեն Ալեքսանդր Իսկանդարյանի հետ:
- Պարոն Իսկանդարյան, ինչպե՞ս եք գնահատում մեկնարկվող նախընտրական զարգացումները:
-Հանրապետությունում տեղի ունեցող ամենակարևոր գործընթացը ընտրություններին պատրաստվելն է: Ընտրարշավները թեև պաշտոնապես չեն սկսվել, բայց փաստացի արդեն ընթանում են: Իմ կարծիքով, այս էտապում, ամենակարևորը քաղաքական խմբերի, կուսակցությունների ու դաշինքների միջև մրցակցությունն է: Հայաստանում տեղի է ունենում ռեալ մրցակցություն` այն, ինչ տեղի չունեցավ մեր հարևան երկրներից ոչ մեկում` ո´չ Ադրբեջանում, ո´չ Վրաստանում, ո´չ Ռուսաստանում: Կան քաղաքական ուժեր, որոնք բավականին լուրջ պայքարի մեջ են միմյանց դեմ: Պայքարն իրական է և ոչ մտացածին: Այն նկարած չէ թղթի վրա, պայքարող ուժերը միմյանցից ռեալ տարբերվող շահեր ունեն: Այդ շահերն են` հնարավորինս շատ մարդ անցկացնել խորհրդարան` համապատասխան քանակությամբ պատգամավորներ ունենալու համար, որովհետև քաղաքական ազդեցությունը կախված է խորհրդարանում ունեցած պատգամավորների քանակից, որի միջոցով կարելի է ազդել քաղաքական և կադրային որոշումների կայացման վրա:
Շատ հաճախ մարդիկ սխալմամբ մտածում են, թե քաղաքականությունը գաղափարների խնդիր է: Քաղաքականությունը գաղափարների խնդիր չէ, այլ` ռեսուրսների խնդիր: «Բարգավաճ Հայաստանը» կամ Հանրապետական կուսակցությունը ևս գնում են ռեսուրսների հետևից: Իսկ ռեսուրսները` դա քաղաքականության վրա ազդեցություն է, դա էլիտայում տեղեր են, դա քաղաքական համակարգի, կադրային որոշումների վրա, ու ընդհանրապես քաղաքական կառուցվածքում ազդեցություն է: 2007 թվականի ընտրություններում այս երևույթն արդեն գոյություն ուներ, բայց մրցակցությունն այսպես պարզ չէր և կողմերն էլ այսքան շատ չէին, որքան հիմա են: Այսօր միմյանց դեմ լրջորեն պայքարում են ավելի շատ ուժեր, և պայքարն էլ ավելի արտահայտիչ է ու թափանցիկ:
-Հայտնի է, որ ՀՀԿ համամասնական ցուցակում ընդգրկված են հասարակության ավելի լայն սպեկտորի ներկայացուցիչներ` տարբեր կուսակցությունների ղեկավարներ, արվեստագետներ և այլոք: Այս մասին ի՞նչ կասեք:
-Որքան հանրահայտ մարդիկ լինեն ՀՀԿ ցուցակում, այնքան քիչ օլիգարխներ կգնան խորհրդարան: Իսկ դա արդեն բոլորովին այլ կառուցվածք է նշանակում` օլիգարխիայի իշխանությունը ավելի կնվազի, գուցե նրանք ազդեցություն ունենան իրենց շահերը ներկայացնող մադկանց միջոցով, բայց հենց խորհրդարանում գտնվելու և խորհրդարանում քո շահերը ներկայացնողների միջև միանգամայն մեծ տարբերություն կա: Դա կուսակցական այլ համակարգ է:
- Անդրադառնանք օրերս կայացած ԲՀԿ համագումարին, որի ժամանակ քննադատական ելույթներ հնչեցին: Ինչպե՞ս կմեկնաբանեք դա:
-Նախ, ինչո՞ւմ է ՀՀԿ-ի և ԲՀԿ-ի տարբերությունը` այն բանում, որ ԲՀԿ-ն շատ ավելի կենտրոնացված է: ՀՀԿ-ի ներսում գոյություն ունեն միմյանց հետ մրցակցող բիզնես խմբեր, իսկ ԲՀԿ-ն մեկ խումբ է: Դա մի բիզնես խումբ է, որի ղեկավարը պարոն Ծառուկյանն է, ով իր քաղաքական ազդեցությունը վերափոխել է կուսակցության: Այդ պատճառով էլ ԲՀԿ-ն ավելի կենտրոնացված է: Դա մեքենա է, որի նպատակը հնարավորինս շատ մարդիկ ԱԺ անցկացնելն է, որպեսզի հետագայում քաղաքականության մեջ ավելի շատ տեղեր պահանջի: Իսկ նրանք այդպիսի հայտարարություններ են անում, որովհետև մրցապայքար է, որովհետև նրանք ընտրազանգված գրավելու խնդիր ունեն: Սա նորմալ քաղաքական վարք է: Ավելին, ես կարծում եմ, որ այդ միտումը մինչև ընտրություններն ավելի կուժեղանա: Ընտրություններից հետո կսկսվի ընդհանրապես այլ գործընթաց, երբ պետք է պայմանավորվել` մտնե՞լ կոալիցիայի մեջ, թե՞ չմտնել: Եվ դա կախված կլինի այն բանից, թե որքան ձայներ նրանք կունենան խարհրդարանում: Իսկ դա էլ կախված կլինի այն բանից, թե ինչպես կաշխատեն ընտրություներից առաջ:
- Պարոն Իսկանդարյան, իսկ եթե խոսենք «Ժառանգություն»-«Ազատ դեմոկրատներ» համագործակցության մասին: Ի՞նչ է այդ համագործակցությունը տալիս այդ ուժերին:
-Այն, թե ինչ է տալիս «Ազատ դեմոկրատներին», հասկանալի է: Դա նրանց հույս է տալիս որևէ կերպ մտնել խորհրդարան: «Ազատ դեմոկրատներ» կուսակցությունը երիտասարդ քաղաքական ուժ է, կարճ ժամանակում նրանք հինգ տոկոսի շեմը հաղթահարելու հնարավորություն չունեցան: Այդ պատճառով էլ նրանց տեսանկյունից «Ժառանգության» ցուցակով ընտրությունների գնալը հասկանալի ռազմավարություն է:
«Ժառանգության» տրամաբանությունը հետևյալն է. երկրում կա բավական քանակով ընտրազանգված, որը ընդդիմադիր է, ազատական է տրամադրված, բայց և պատրաստ չէ քվեարկելու ՀԱԿ-ի օգտին: Դա նախորդ նախագահական ընտրությունների լևոնական ընտրազանգվածն է, որը հիասթափվել է ՀԱԿ-ից և չի ուզում քվեարկել նրա օգտին: Ըստ որում, այդ ընտրազանգվածն սկսել է աճել հատկապես այն ժամանակ, երբ սկսվեց իշխանությունների և ՀԱԿ-ի միջև երկխոսությունը: Լևոն Տեր-Պետրոսյանից ավելի ռադիկալ տրամադրված մարդիկ հեռացան նրանից: Այժմ հայտնի չէ` ինչ չափի է այն, բայց ինչ-որ այդպիսի զանգված գոյություն ունի և ահա այդ զանգվածը պետք է վերցնել: Այն վերցնել կարող են Ազատ դեմոկրատները: Կա Րաֆֆի Հովհաննիսյանի ավանդական ընտրազանգվածը, որին երբ ավելացնեն այս նոր ընտրազանգվածը, ապա 5 տոկոսի շեմը կհաղթահարեն:
- Այսինքն` խնդիրը ՀԱԿ-ից դուրս մնացած ընդդիմադիր ձայները չփոշիացնելու և իրենց կողմը գրավելո՞ւ մեջ է:
-Այո, խնդիրը դա է, բայց այլ հարց է, թե ես այդ տրամաբանությանը համաձայն եմ, թե ոչ, որովհետև իմ կարծիքով, նրանց միացումը կարող է խլել ձայներ, ոչ թե ավելացնել: Բայց սա իմ կարծիքն է: Իրական արդյունքը պարզ կդառնա ընտրություններից հետո միայն: Թեև, «Ազատ դեմոկրատները» ցանկացած պարագայում շահած են դուրս գալիս:

А.Искандарян: Чем больше известных людей будет в списке РПА, тем меньше олигархов пройдет в парламент
Корреспондент Panorama.am провел беседу с политологом, директором Института Кавказа Александром Искандаряном о предвыборных развитиях и стратегии политических сил Армении.
- Господин Искандарян, как Вы оцениваете стартовавшие предвыборные развития?
-Из происходящих в республике процессов самый важный – подготовка к выборам. Хотя предвыборная кампания и не стартовала официально, однако фактически она уже идет. На мой взгляд, самое важное на данном этапе – это конкуренция между группами, партиями и союзами. В Армении есть реальная конкуренция, то, чего не произошло ни в одной из соседних стран – ни в Азербайджане, ни в Грузии, ни в России. Есть политические силы, которые ведут довольно серьезную борьбу друг против друга. Это борьба – реальная, а не надуманная. Она не нарисована на бумаге, вовлеченные в борьбу силы имеют интересы, реально отличающиеся друг от друга. Эти интересы – провести по возможности больше людей в парламент, чтобы иметь соответствующее число депутатов, поскольку политическое влияние зависит от численности депутатов в парламенте, посредством чего можно влиять на принятие политических и кадровых решений.
Довольно часто люди ошибочно думают, что политика – это вопрос идей. Политика – это не вопрос идей, а вопрос задач. «Процветающая Армения» и Республиканская партия Армении также идут за ресурсами. А ресурсы – это влияние на политику, это место в элите, это влияние на политическую систему, кадровые решения, и в целом, в политической структуре. На выборах 2007 года это явление уже имело место, но конкуренция не была столь ясной, и сторон было не так много, как сейчас. Сегодня друг против друга борются больше сил, и борьба более выразительная и прозрачная.
-Известно, что в пропорциональный список РПА включены представители более широкого спектра общества, руководители различных партий, деятели искусства и т.д. Что Вы скажете об этом?
-Чем больше известных людей будет в списке РПА, тем меньше олигархов пройдет в парламент. А это значит уже совсем другую структуру – власть олигархии уменьшится, возможно, они будут оказывать влияние через лиц, представляющих их интересы, однако между их представленностью в парламенте и теми, кто лоббирует их интересы там, есть большая разница. Это другая политическая система.
- Обратимся к состоявшемуся на днях съезду партии «Процветающая Армения», в ходе которого прозвучали критические выступления. Как Вы прокомментируете это?
-Прежде всего, в чем разница между РПА и «Процветающей Арменией». В том, что партия «Процветающая Армения» намного более централизована. Внутри РПА действуют конкурирующие друг с другом бизнес группы, а в «Процветающей Армении» – только одна группа. Это бизнес группа, руководителем которой является господин Царукян, трансформировавший свое политическое влияние в партию. Именно по этой причине «Процветающая Армения» более централизована. Это машина, цель которой провести в парламент по возможности больше людей, чтобы в дальнейшем требовать в политике больше мест. А выступают они с такими заявлениями, потому что идет предвыборная борьба, потому что есть задача привлечь электорат. Это нормальное политическое поведение. Более того, на мой взгляд, эта тенденция еще больше усилится до выборов. После выборов начнется вообще иной процесс, когда нужно договариваться, вступать в коалицию или нет. И это будет зависеть от того, сколько голосов они будут иметь в парламенте. А это уже будет зависеть от того, как они будут работать до выборов.
- Господин Искандарян, а если говорить о сотрудничестве «Наследие»-«Свободные демократы». Что дает сотрудничество этим политическим силам?
-Понятно, что получают «Свободные демократы». Это дает им надежду каким-то образом вступить в парламент. Партия «Свободные демократы» – молодая политическая сила, в такой короткий срок у них не было возможности преодолеть 5% барьер. По этой причине, идти на выборы по списку партии «Наследие», с их точки зрения, – понятная стратегия.
Логика партии «Наследие» – следующая: в стране есть довольно большой оппозиционный электорат, который настроен либерально, но вместе с тем, не готов голосовать за АНК. Это «левоновский» электорат во время предыдущих президентских выборов, который разочаровался в АНК и не хочет голосовать в его пользу. При этом этот электорат начал увеличиваться именно тогда, когда начался диалог между властями и АНК. Люди, настроенные радикальнее Левона Тер-Петросяна, начали покидать ряды Конгресса. Пока неясно, сколько этих людей, однако какая-то масса есть и именно ее нужно привлечь. Ее может привлечь партия «Свободные демократы». Есть традиционный электорат Раффи Ованнисяна, к которому если прибавить этот новый электорат, будет преодолен 5% барьер.
- То есть, задача состоит в том, чтобы не растерять оппозиционные голоса, которые остались вне АНК, и привлечь их на свою сторону?
-Да, задача в этом, однако иной вопрос, согласен ли я с этой логикой, или нет, поскольку, на мой взгляд, их объединение может увести голоса, а не прибавить. Но это мое мнение. Реальный результат будет ясен после выборов. Хотя, «Свободные демократы» в любой ситуации окажутся в выигрыше.