««Օղակ» գործողությունից հետո սկսվեց պատերազմական փուլը»…«Ինչո՞ւ ենք լռել 20 տարի»
««Օղակ» գործողությունը, փաստացի, Սովետական Ադրբեջանի կողմից Արցախի ու Հայաստանի խաղաղ բնակչության դեմ իրականացված վերջին հանցագործությունն էր, որից հետո սկսվեց պատերազմական փուլը: «Օղակ» օպերացիան սկսվել է 1991 թվականի ապրիլի 30-ին ու շարունակվել մինչև օգոստոսի 20-ը: Այդ օպերացիայի ժամանակ մենք ունեցել ենք հայ ժողովրդի ինքնապաշտպանության փայլուն օրինակներ»,- «Սովորական Ցեղասպանություն» նախագծի շրջանակում նկարահանված «Օղակ» գործողություն. ապրիլ-օգոստոս 1991» ֆիլմի առաջին` «Արցախ» կոչվող մասի շնորհանդեսի ժամանակ ասաց ֆիլմի հեղինակ և ստեղծագործական խմբի ղեկավար Մարինա Գրիգորյանը: Նշենք, որ նախագիծն իրականացում է ՀՀ նախագահի աշխատակազմի «Հանրային կապերի և տեղեկատվության կենտրոնի» կողմից:
«Օղակ» գործողության ընթացքում Արցախի 27 հայկական գյուղերի բնակչությունը տեղահանվել է , այդ բնակավայրերի մի մասը մինչ օրս բռնազավթված է Ադրբեջանի կողմից։ Բոլոր գյուղերում ադրբեջանցիների կողմից թալան է իրականացվել, մի քանիսը այրել ու հողին են հավասարեցրել, տները, գույքն ու ունեցվածքը յուրացվել են ։ Ադրբեջանցիները պանել են  մոտ 100 մարդ, տեղահանել՝ գրեթե 10.000, ավելի քան 600 գերեվարվածներ բռնության ու խոշտանգումների են ենթարկվել, իսկ նրանց մի մասի ճակատագիրն առ այսօր անհայտ է:
Մ. Գրիգորյանն ասաց, որ ֆիլմում տեղ են գտել եզակի տեսակադրեր, որոնք մինչ այժմ որևէ տեղ չեն ցուցադրվել:
«Ընդհանրապես, «Օղակ» գործողության ընթացքում տեղի ունեցած իրադարձություններն իրենց արտացոլանքն են գտել միջազգային մի շարք կազմակերպությունների փաստաթղթերում, շատ են նաև արտասահմանցի ականատեսների վկայությունները: Այս ամենը հանդիսացել է ֆիլմի հիմքը»,- ասաց նա:
Ֆիլմի շնորհանդեսին ներկա էին այդ գործողությունների ականատեսներ գետաշենցի Էլմիրա Հակոբյանը, բժիշկ Գևորգ Գրիգորյանը, ովքեր ներկաներին պատմեցին իրենց հիշողություններից, տպավորություններից: Ներկա էր նաև Գետաշենի ինքնապաշտպանության հերոս, Հայաստանի ազգային հերոս Թաթուլ Կրպեյանի կինը` Իրինա Բարսեղյան-Կրպեյանը, ով ներկայացրեց, թե ինչպես է իր ամուսինը մեկնել Արցախ, ստեղծել իր խումբը, ու զոհվել հենց «Օղակ» օպերացիայի ժամանակ:
Նախագծի համահեղինակ Լարիսա Ալավերդյանն ասաց, որ Հայաստանում հասարակության մեծ մասը հայ ժողովրդի վերջին տարիների պատմությանը անհաղորդ է մնացել:
«Դա ամենամեծ վտանգավոր ազդակն է մեր ապագայի համար: Հայտնի է, որ այն ազգը, որ չի կարողանում արժանավոր ձևով գնահատել իր անցյալը, առօրյան, վտանգված է լինում ապագայում: Սա վտանգավոր թեզ է»,- ասաց նա: Լ. Ալավերդյանի խոսքով, մինչև այժմ էլ ադրբեջանցի գործիչները բացեիբաց հայտարարում են Հարավային Կովկասը ուղղակի հայաթափելու իրենց մտադրությունների մասին:
«Տեղեկատվական այս անզուսպ պատերազմի ժամանակ գոնե մենք մեր խոսքը պետք է գտնենք ու ասենք: Այդ նպատակին կարող են ծառայել հենց նմանատիպ ֆիլմերը»,- նշեց նա ու հարցադրում արեց` «Ինչո՞ւ ենք լռել 20 տարի»:
Իր իսկ հարցին հետևեց պատասխանը. «Ցավոք սրտի, նախկինում քաղաքական ուժերը ոչ միայն չեն անդրադարձել, նույնիսկ, կարծես, խոչընդոտում էին այս հարցերի բարձրաձայնմանը: Պետք է օգտվենք այս պահից, հնարավարությունից ու բարձրաձայնենք` աշխարհին ներկայացնելով ճշմարտությունը»:
«Հանրային կապերի և տեղեկատվության կենտրոնի» տնօրեն Արա Սաղաթելյանն ասաց, որ վերջին մի քանի տարվա ընթացքում կարողացել են ստեղծել վավերագրական ֆիլմերի մի ամբողջ շարք, որը ներկայացնում է ղարաբաղյան հակամարտության հետ և դրան զուգահեռ ընթացող ու ընթացած գործընթացների հետ կապված փաստագրական նյութեր:
«Այս ֆիլմերը համարում եմ շատ կարևոր կրթական տեսանկյունից, դրանք նաև հիմք են ստեղծում ինչպես մեր` այլ երկրներում դիվանագիտական ներկայացուցչությունների պատճաշ աշխատանքի համար հայության դիրքորոշումը քարոզելիս ու ներկայացնելիս, այնպես էլ հասարակական կառույցների` այլ երկրներում ու անտեղյալ շրջանակներում մեր դիրքորոշումներն ու ճշմարտությունը ներկայացնելու ընթացքում: Մենք կշարունակենք աշխատանքները այս ֆիլմերի թարգամանություններ, տարածման ուղղությամբ»,- ասաց Ա. Սաղաթելյանը:
Նշենք, որ «Օղակ» գործողություն, ապրիլ-օգոստոս 1991» ֆիլմը չորրորդ փաստավավերագրական ֆիլմն է «Սովորական ցեղասպանություն» շարքից։ Նախագիծն իրականացնում է ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի Հանրային կապերի և տեղեկատվության կենտրոնը։ Դրա շրջանակում պատրաստվել են «Բաքու, հունվար 1990», «Սումգայիթ, փետրվար 1988» և «Մարաղա, 10 ապրիլի 1992» ֆիլմերը։ Բոլոր ֆիլմերը թարգմանվել են մի քանի լեզուներով, տարածվել են խտասկավառակների միջոցով, դրանք կան նաև համացանցում։ Նախագծի հաջորդ ֆիլմը «Օղակ» գործողության երկրորդ մասն է, որը կներկայացնի 1991թ. գարնան և ամռան ընթացքում Հայաստանի ԽՍՀ սահմանամերձ շրջաններում տեղի ունեցած իրադարձությունները։
«Օղակ» գործողություն, ապրիլ-օգոստոս 1991» ֆիլմի պրեմիերան կկայանա մարտի 29-ին ժամը 00։10-ին Հայաստանի Հանրային հեռուստատեսության եթերում։

Презентация фильма «Операция “Кольцо”, апрель-август 1991». Почему молчали 20 лет…
Сегодня в Ереване состоялась презентация первой части документального фильма «Операция “Кольцо”, апрель-август 1991» из цикла «Обыкновенный геноцид» под названием «Арцах». Отметим, что проект «Обыкновенный геноцид» реализуется Центром общественных связей и информации аппарата президента Армении.
Автор и руководитель работающей над данным проектом творческой группы – Марина Григорян – отметила, что операция «Кольцо» – это фактически одно из последних преступлений, совершенных Советским Азербайджаном против мирного населения Нагорного Карабаха и Армении, после чего началась война.
«Операция “Кольцо” началась 30 апреля 1991г. и продолжалась до 20 августа. В ходе этой операции у армянского народа были беспримерные случаи самообороны», – заявила М. Григорян.
Она также рассказала, что в ходе операции «Кольцо» было депортировано население 27 армянских сел Арцаха, часть из которых до сих пор остается под оккупацией Азербайджана. Все деревни были разграблены, некоторые из них были сожжены и стерты с лица земли, хозяйства, дома и имущество присвоены грабителями. М. Григорян сообщила, что было убито около 100 человек, депортировано почти 10 тысяч, более 600 стали заложниками, подверглись пыткам и насилию, судьба части из них до сих пор остается неизвестной.
По словам М. Григорян, в фильме использованы материалы и документы, а также уникальные архивные видеокадры и интервью с непосредственными участниками и очевидцами событий.
«События, происходившие в ходе операции “Кольцо”, нашли отражение в документах нескольких международных организаций. Ряд независимых наблюдателей были непосредственными свидетелями происходившего и выступили с оценками и осуждением этого преступления. Все это и легло в основу фильма», – подчеркнула М. Григорян.
На презентации фильма присутствовали также очевидцы этих событий – жительница Геташена Эльмира Акопян, врач Геворк Григорян, которые рассказали присутствующим о пережитом. Присутствовала и супруга героя самообороны Геташена, Национального героя Армении Татула Крпеяна – Ирина Барсегян-Крпеян. Она рассказала о том, как ее муж отправился в Арцах, собрал свой отряд, как он потом погиб именно во время операции «Кольцо».
Соавтор сценариев фильмов из серии «Обыкновенный геноцид», депутат парламента РА Лариса Алавердян в свою очередь отметила, что большая часть общественности Армении не в курсе истории последних лет.
«Это самый опасный сигнал для нашего будущего. Известно, народ, который не может адекватно оценить свою историю, будни, оказывается в будущем в опасности. Это опасный тезис», – предупредила парламентарий.
Она подчеркнула, что до сих пор азербайджанские деятели напрямую заявляют о своих намерениях изгнать армян из Южного Кавказа. «В ходе этой информационной войны мы хотя бы должны найти и озвучить наше слово. Этой цели могут служить аналогичные фильмы», – сказала Л. Алавердян.
«Почему мы молчали 20 лет? К сожалению, ранее политические силы не только не обращались, но, кажется, даже препятствовали озвучиванию этих проблем. Мы должны воспользоваться этим моментом, возможностью и заявить об этом, представив миру правду», – призвала депутат.
В свою очередь директор Центра общественных связей и информации аппарата президента РА Ара Сагателян отметил, что за последние несколько лет была создана целая серия документальных фильмов, представляющих документальные материалы касательно происходивших и происходящих, связанных с карабахским конфликтом процессов.
«Эти фильмы считаю очень важными с просветительской точки зрения, они создают базу для достойной работы не только дипломатических представителей в других странах при представлении и пропаганде ими армянской позиции, но и общественных структур в ходе представления наших подходов и правды за рубежом и в неосведомленных кругах. Мы продолжим работу в направлении распространения, перевода этих фильмов на другие языки», – заявил А. Сагателян.
Премьера фильма «Операция “Кольцо”, апрель-август 1991» состоится 29 марта в 00.10 в эфире Общественного телевидения Армении.
Отметим, что «Операция “Кольцо”, апрель-август 1991» – четвертый фильм цикла «Обыкновенный геноцид». В рамках данного проекта подготовлены фильмы «Баку, январь 1990», «Сумгаит, февраль 1988», «Марага, 10 апреля 1992». Все фильмы переведены на несколько языков, распространяются в формате компакт-дисков и в сети Интернет. Известно, что следующим фильмом проекта станет вторая часть «Операции “Кольцо”», рассказывающая о событиях весны-лета 1991г. в приграничных районах Армянской ССР.