Ա. Իսկանդարյան. Խորհրդարանական ընտրությունները նախագահական ընտրությունների նախերգանքն են
«Գալիք խորհրդարանական ընտրությունները 2013 թ.-ի նախագահական ընտրությունների նախերգանքն են»: Այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց  քաղաքագետ Ալեքսանդր Իսկանդարյանը:
Վերջինս նշեց, որ եթե ընտրությունները կայանային այս կիրակի, ապա խորհրդարան, ամենայն հավանականությամբ, կանցնեին 6 քաղաքական ուժեր՝ ՀՀԿ, ԲՀԿ, ՀԱԿ, ՀՅԴ «Ժառանգություն-Ազատ դեմոկրատներ դաշինքը» և ՕԵԿ-ը:
Քաղաքագետը նշեց, որ ՀՀԿ, ԲՀԿ, ՀԱԿ,և ՀՅԴ-ն բոլոր պայմաններում կանցնեն խորհրդարան: Իսկ Օրինաց Երկիր կուսակցությունը դրա համար դեռ շատ աշխատանք պետք է ծավալի:
Ինչ վերաբերում է «Ժառանգություն-Ազատ Դեմոկրատներ դաշինքին», ապա քաղաքագետի կարծիքով, առանձին- առանձին այս ուժերը խորհրդարան անցնելու հնարավորություն չեն ունենա:

Alexander Iskandaryan: Parliamentary elections come as introduction to presidential elections
The upcoming parliamentary elections are an introduction to the presidential elections due in 2013, political expert Alexander Iskandaryan told a news conference in Yerevan.
According to the expert, if Armenia held elections on coming Sunday, in all probability, six political forces would get seats in parliament – RPA, PAP, HAK, ARF, Heritage - Free Democrats alliance, and Orinats Yerkir Party.
RPA, PAP, HAK and ARF will get into parliament without fail while Orinats Yerkir still has much work to do, said the analyst.
Regarding Heritage - Free Democrats alliance, Iskandaryan said they will not be able to get into parliament separately.