Ա. Իսկանդարյան. Խորհրդարանական ընտրությունները նախագահական ընտրությունների նախերգանքն են
«Գալիք խորհրդարանական ընտրությունները 2013 թ.-ի նախագահական ընտրությունների նախերգանքն են»: Այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց  քաղաքագետ Ալեքսանդր Իսկանդարյանը:
Վերջինս նշեց, որ եթե ընտրությունները կայանային այս կիրակի, ապա խորհրդարան, ամենայն հավանականությամբ, կանցնեին 6 քաղաքական ուժեր՝ ՀՀԿ, ԲՀԿ, ՀԱԿ, ՀՅԴ «Ժառանգություն-Ազատ դեմոկրատներ դաշինքը» և ՕԵԿ-ը:
Քաղաքագետը նշեց, որ ՀՀԿ, ԲՀԿ, ՀԱԿ,և ՀՅԴ-ն բոլոր պայմաններում կանցնեն խորհրդարան: Իսկ Օրինաց Երկիր կուսակցությունը դրա համար դեռ շատ աշխատանք պետք է ծավալի:
Ինչ վերաբերում է «Ժառանգություն-Ազատ Դեմոկրատներ դաշինքին», ապա քաղաքագետի կարծիքով, առանձին- առանձին այս ուժերը խորհրդարան անցնելու հնարավորություն չեն ունենա:

А. Искандарян назвал предстоящие выборы «прелюдией» и сделал печальный прогноз для партии «Оринац еркир»
Предстоящие в мае парламентские выборы в Армении – это прелюдия к президентским выборам 2013 года. Об этом сегодня в ходе пресс-конференции заявил политолог Александр Искандарян, отметив, что если бы выборы состоялись в это воскресенье, то в Национальное Собрание РА прошли бы 6 политических сил.
По его словам, на сегодня в парламент попали бы Республиканская партия Армении (РПА), партия «Процветающая Армения» (ППА), Армянский национальный конгресс (АНК), союз АРФ «Дашнакцутюн» (АРФД) и партии «Свободных демократов», а также партия «Оринац еркир» (ОЕ).
Согласно мнению эксперта, РПА, ППА, АНК и АРФД пройдут в парламент при любых условиях. А вот ОЕ для этого придется еще немало потрудиться.
Что касается альянса партий «Наследие» и «Свободные демократы», то, подчеркнул А. Искандарян, по отдельности у этих двух сил шансов пройти в НС просто не было бы.