Մ. Քամբեք. «Հարցվածների 100 տոկոսը Սերժ Սարգսյանին ընկալում է իբրև փորձառու քաղաքական գործիչ»
«ՀՀԿ ընտրազանգվածի 2/3-ը նրանք են, ովքեր 2007թ-ին քվեարկել են ՀՀԿ օգտին, իսկ ԲՀԿ ընտրազանգվածի մեծամասնությունը հավաքագրվել է 2007-12թթ. ընթացքում»,-այսօրվա ասուլիսում, ներկայացնելով «Հարցում. Նախընտրական պատկերը Հայաստանում» հետազոտության արդյունքները նշեց հարցումն իրականացրած «Հայաստանի Եվրոպացի բարեկամներ» (ՀԵԲ) կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Մայքլ Քամբեքը:
Նրա խոսքով` նրանք, ովքեր քվեարկել են ՀՀԿ-ին, այս անգամ էլ պատրաստվում են քվեարկել այդ ուժի օգտին, այսինքն` հավատարիմ ընտրազանգված է: Հարցվածները նշել են, որ Հայաստանի առջև ծառացած խնդիրները լավագույնս կարող են լուծել ՀՀԿ-ն և ԲՀԿ-ն. «Մարդիկ նկատի ունեին այս երկու կուսակցությունները, որոնք կարող են լուծել այնպիսի խնդիրներ, ինչպիսիք են Ղարաբաղյան հակամարտությունը, գործազրկությունը, աղքատությունը, կրթական ու առողջապահական համակարգերի խնդիրները և այլն»,- թվարկեց բանախոսը:
Ինչ վերաբերում է նախագահական ընտրություններին և եթե դրանք անցկացվեին հաջորդ կիրակի` ո՞ւմ կընտրեիք հարցի պատասխաններով ապա առաջատարը միանշանակ նախագահ Սերժ Սարգսյանն է: Ընդ որում` եթե 2010թ-ին նախագահի վարկանիշը 27 տոկոս էր, ապա այս տարվա տվյալներով, նախագահի վարկանիշն աճել է `կազմելով 33 տոկոս:
Ընդ որում` նախագահ Սերժ Սարգսյանին հարցվածների 100 տոկոսը ընկալում է իբրև փորձառու քաղաքական գործիչ, իսկ Գագիկ Ծառուկյանին 77 տոկոսն է այդպիսին բնութագրում:
Նախագահ Սարգսյանին վստահելի է համարում հարցվածների 71 տոկոսը, իսկ Գ.Ծառուկյանին այդպիսին համարում է հարցվածների 87 տոկոսը:
Նշենք, որ հարցումն անցկացվել է IPSC-ի և ՀԵԲ-ի կողմից, իսկ TNS opinion-ն ապահովել է որակի ստուգումը և ընդհանուր վերահսկողությունը. դաշտային աշխատանքներն իրականացվել են 2012թ-ի փետրվարի 29-ից մարտի 5-ն ընկած ժամանակահատվածում:
ՀԵԲ-ը հիշյալ հարցումն իրականացրել է ոչ որպես տեղական և ոչ կուսակցական հասարակական կազմակերպություն և հենց անաչառության ու որակի հնարավոր ամենաբարձր չափանիշներն ապահովելու համար հարցման ողջ ընթացքը վերահսկվել է հարցումներ իրականացնող հայտնի TNS opinion միջազգային կազմակերպության կողմից:
Նախորդող նորությունը`Հարցում. Սերժ Սարգսյանը շարունակում է մնալ առաջատարը, երբ հերթը հասնում է նախագահական նախապատվություններին

М. Камбек: 100% респондентов воспринимают президента Сержа Саргсяна как опытного политического деятеля
13:08 22/03/2012
«2/3 электората Республиканской партии Армении (РПА) составляют те, кто в 2007 году проголосовал в пользу этой партии, а большинство электората партии „Процветающая Армения” (ППА) сформировалось в течение 2007-2012гг.», - представляя на сегодняшней пресс-конференции результаты исследования «Опрос: предвыборная картина в Армении», отметил осуществивший опрос генеральный секретарь организации "Европейские друзья Армении" Майкл Камбек.
По его словам, те, кто проголосовал в пользу РПА, собираются проголосовать в пользу этой силы и на этот раз, то есть это преданный электорат. Респонденты отметили, что проблемы, перед которыми стоит Армения, могут оптимально решить РПА и ППА. «Люди имели в виду эти две партии, которые могут решить такие проблемы, как карабахский конфликт, безработица, бедность, проблемы, связанные с образованием и здравоохранением и др.», - отметил он.
Что касается ответов на вопрос о том, за кого бы избиратели отдали свои голоса, если бы президентские выборы в стране прошли в следующее воскресенье, то, как отметил Камбек, однозначно лидирует действующий президент Армении Серж Саргсян. Причем, если в 2010 году рейтинг президента составлял 27%, то по данным на текущий год, рейтинг главы государства поднялся, составив 33%. 100% респондентов воспринимают Сержа Саргсяна как опытного политического деятеля, а Гагика Царукяна характеризуют таким лишь 77%. Президента Саргсяна считает надежным 71 процент опрошенных, а Царукяна - 87%.
Отметим, что опрос проводился организациями IPSC и «Европейские друзья Армении», а организация TNS opinion отвечала за проверку качества и общий контроль. Опрос осуществлялся в период с 29 февраля до 5 марта 2012 года.
Организация "Европейские друзья Армении" провела вышеуказанный опрос не в качестве местной организации и не в качестве партийной общественной организации. Именно в целях обеспечения объективности и возможных наиболее высоких критериев качества весь ход опроса контролировался известной международной организацией TNS opinion, занимающейся проведением опросов.