ՀԱԿ նախկին անդամ, Վանո Սիրադեղյանի թիկնազորի նախկին պետ, մարտի մեկի դեպքերից հետո անազատության մեջ հայտնված, ապա համաներմամբ ազատ արձակված Սուրեն Սիրունյանը փոխել է մտադրությունը: Նա թիվ 4 ընտրատարածքում առաջադրվելու փոխերեն կառաջադրվի Դավթաշեն վարչական շրջանն ու Արաբկիրի մի մասն ընդգրկող թիվ 5 ընտրատարածքում:
Մեկ ժամվա ընթացքում նա փաստաթղթերը կներկայացնի ԸԸՀ: «Հաշվի առնելով այն, որ թիվ 4 ընտրատարածքում առաջադրվել են երկու կանայք, և նկատի ունենալով, որ հիմա կանանց մեկամսյակ է` ես զիջում եմ և չեմ պայքրի կանանց հետ»,-ասաց Սիրունյանը:
Հիշեցնենք, որ թիվ 4-ում ՀԱԿ մաս կազմող ՀՀՇ վարչության նախագահ Արամ Մանուկյանը, ՀՀԿ-ի կողմից Արտակ Սարգսյանը /ՍԱՍ-ի Արտակ/, ինքնառաջադրվել է Ալեքսան Միանսյանը, «Ժառանգություն» կուսակցությունն առաջադրել է Զարուհի Փոստանջյանի թեկնածությունը, ըստ շրջանառվող լուրերի այստեղ պատրաստվում է պատգամավորության համար պայքարել նաև «168 ժամի« գլխավոր խմբագիր, Արաբկիրի նախկին թաղապետ Հովհաննես Շահինյանի կինը` Սաթիկ Սեյրանյանը, ով հայտարարել է, թե ակնկալում է «Ազատ դեմոկրատներ» կուսակցության աջակցությունը: Հիշեցնենք, որ «Ժառանգություն»-ն ու «Ազատ դեմոկրատներ»-ը ընտրություններին մասնակցում են համատեղ համամսնական ցուցակով:
Թիվ 5-ում փաստորեն, Սիրունյանը պայքարի մեջ կմտնի Դավթաշեն վարչական շրջանի հանրապետական ղեկավար Արթուր Գևորգյանի ու Հայաստանի լիբերալ կուսակցության նախագահ Հովհաննես Հովհաննիսյանի հետ:

Сурен Сирунян изменил свое намерение ради женщин: он пойдет в депутаты
Бывший член Армянского национального конгресса, экс-начальник охраны бывшего главы МВД Армении Вано Сирадегяна Сурен Сирунян, оказавшийся в заключении после трагических событий 1 марта 2008 года, а затем по амнистии вышедший на свободу Сурен Сирунян изменил свое намерение. Он будет баллотироваться не в избирательном округе №4, в округе №5, охватывающем административный район Давташен и часть административного района Арабкир.
В течение месяца С.Сирунян представит документы в окружную избирательную комиссию.
«Учитывая то, что в избирательном округе №4 кандидатуру выдвинули две женщины, и по случаю женских праздников, я решил пойти на уступку и не вступать в борьбу женщинами», - отметил Сирунян.
Напомним, что в этом избирательном округе баллотируются депутат фракции «Наследие» Заруи Постанджян, председатель правления Армянского общенационального движения (АОД) Арам Манукян, владелец сети супермаркетов «САС» Артак Саркисян от Республиканской партии Армении (РПА). О своем самовыдвижении в этом округе заявил и Алексан Минасян. Кроме того, согласно муссируемой информации, в этом округе собирается баллотироваться и супруга главного редактора газеты «168 часов», бывшего главы административного района Арабкир Ованнеса Шагиняна Сатик Сейранян, которая заявила, что надеется на поддержку партии «Свободные демократы».
Напомним, что партия «Наследие» и партия «Свободные демократы» участвуют в выборах единым пропорциональным списком.
Фактически, в избирательном округе №5 Сирунян будет бороться с главой административного района Давташен, членом РПА Артуром Геворгяном и председателем Либеральной партии Армении Ованнесом Ованнисяном