Ապրիլի 23-ին տրվելու է «Երևանը գրքի համաշխարհային մայրաքաղաք» ծրագրի մեկնարկը, որի շրջանակում կազմակերպվելիք տարբեր միջոցառումներին և, հատկապես, գրական ծրագրերին ակնկալվում է նաև ուկրաինական կողմի ակտիվ մասնակցությունը: Այս մասին նախօրեին Ուկրաինայի մշակույթի Միխայիլ Կուլինյակի հետ հանդիպման ժամանակ ասել է փոխվարչապետ, տարածքային կառավարման նախարար Արմեն Գևորգյանը: Նախարարության հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից հիշեցնում են, որ Հայաստանում մեկնարկել են Ուկրաինայի մշակույթի օրերը: Ուկրաինայի մշակույթին նվիրված միջոցառումները կշարունակվեն մինչև մարտի 28-ը:
Ուկրաինայի մշակույթի նախարարնը նկատել է, որ ոլորտում համագործակցությունն ամրապնդվում է, ինչի վկայությունը նաեւ նմանատիպ միջոցառումների անցկացումն է: Նրա խոսքով` 2011 թ. ամռանը Կիեւում և Օդեսայում կայացած Հայաստանի մշակույթի օրերը մեծ արձագանք են ունեցել:

Мероприятия, посвященные дням украинской культуры в Армении, продолжатся до 28 марта
23 апреля будет дан старт программе «Ереван – всемирная столица книги», в рамках которой ожидается активное участие украинской стороны в различных мероприятиях, и в частности, в литературных программах. Об этом на состоявшейся накануне с министром культуры Украины Михаилом Кулиняком встрече заявил вице-премьер, министр территориального управления Армении Армен Геворгян.
По сообщению пресс-службы министерства, мероприятия, посвященные дням украинской культуры в Армении, продолжатся до 28 марта.
Министр культуры Украины заметил, что сотрудничество в этой сфере укрепляется, свидетельством чему является также проведение подобных мероприятий. По словам Кулиняка, прошедшие летом 2011 года в Киеве и Одессе дни армянской культуры получили широкий отклик.