Սինոփսիս Արմենիան կմասնակցի Մոսկվա-Բավարիա համատեղ ուսանողական դպրոցին
Սինոփսիս Արմենիան կմասնակցի Մոսկվա-Բավարիա համատեղ ուսանողական դպրոցին (MB-JASS 2012), որը տեղի կունենա Հերշինգում (Բավարիա) մարտի 27-ից ապրիլի 2-ը: Հայաստանյան պատվիրակությունը գլխավորում է Սինոփսիս ընկերության Մարքեթինգի գծով փոխնախագահ, Սինոփսիս Արմենիա ՓԲԸ-ի գլխավոր գործադիր տնօրեն Ռիչ Գոլդմանը:
Ընկերության մամուլի ծառայությունից հայտնում են, որ պատվիրակության կազմում են ՀՀ Գիտության վաստակավոր գործիչ, Սինոփսիս Արմենիայի ուսումնական դեպարտամենտի տնօրեն, ՀՊՃՀ միջֆակուլտետային «Միկրոէլեկտրոնային սխեմաներ և համակարգեր» ամբիոնի վարիչ, տ.գ.դ. պրոֆեսոր, Վազգեն Մելիքյանը, Հասարակայնության հետ կապերի ղեկավար Գայանե Մարկոսյանը, և երկու ուսանող, որոնք սովորում են Հայաստանի պետական ճարտարագիրական համալսարանի (ՀՊՃՀ) ու Երևանի պետական համալսարանի (ԵՊՀ) հետ համատեղ Սինոփսիսի կրթական ծրագրով:
Ըստ աղբյուրի, միջոցառման կազմակերպիչներն են «ՄԷՏԻ» Ազգային հետազոտաան համալսարանը և Մյունխենի տեխնիկական ինստիտուտը: Ամենամյա միջոցառումը համախմբում է նանոտեխնոլոգիայի, կենսաբժշկական ճարտարագիտության, համակարգչային մոդելավորման և հեռահաղորդակցման ոլորտների առաջատար բուհերի դասախոսներ և ուսանողներ:
Ծրագրին աջակցելու և ուսանողներին իրենց գիտական աշխատանքների արդյունքներով կիսվելու հնարավորություն տալու նպատակով, սկսած 2008 թ.-ից, Սինոփսիս Արմենիան յուրաքանչյուր տարի մասնակցում է միջոցառմանը: Ինչպես միշտ, այս տարի նույնպես բացման խոսքով հանդես կգա Ռիչ Գոլդմանը: Այս անգամ նրա ելույթը կլինի «Տեխնոլոգիան և տիեզերք. սիմբիոտիկ հարաբերություններ» թեմայի շուրջ:
«Մեր տարեկան մասնակցությունը MB-JASS-ին դարձել է ավանդույթ, ծառայելով որպես ԱՄՆ-ի, Հայաստանի, Ռուսաստանի և Գերմանիայի համագործակցության յուրօրինակ մոդել: Սա հետաքրքիր հնարավորություն է մեր ուսանողների համար գիտելիքների փոխանակման և իրենց նվաճումները ներկայացնելու, օգնելով բարձրացնել իրենց համալսարանների և Հայաստանի տեսանելիությունը, որպես միկրոէլեկտրոնիկայի ոլորտում մրցունակ երկիր»,- ասել է, Սինոփսիս ընկերության Մարքեթինգի գծով փոխնախագահ, Սինոփսիս Արմենիա ՓԲԸ-ի գլխավոր գործադիր տնօրեն, ՀՊՃՀ պատվավոր դոկտոր և «ՄԷՏԻ» պատվավոր պրոֆեսոր Ռիչ Գոլդմանը:
«Դպրոցը կարևոր և օգտակար իրադարձություն է մի շարք պատճառներով: Նախ՝ սա հնարավորություն է ուսանողների համար տեղեկանալու տեխոնոլոգիաների և բիզնեսի վերջին նորությունների մասին ուղղակիորեն բարձր մակարդակի ղեկավարներից: Երկրորդ՝ մեկ շաբաթ տևողությամբ դպրոցը դրական միջավայր է ստեղծում ոչ միայն մասնակիցների գիտելիքների փոխանակման, այլ նաև միմյանց հետ կապերի ստեղծման համար»,- ասել է Վազգեն Մելիքյանը, ով MB-JASS 2012-ի շրջանակներում կայանալիք «Ավտոմատացում և նանոչափային ինտեգրալ սխեմաների նախագծման մեթոդներ» սեկցիայի համանախագահն է:

Synopsys Армения примет участие в Шестой Московско-Баварской студенческой школе
Synopsys Армения примет участие в Шестой Московско-Баварской студенческой школе (MB-JASS 2012), которая пройдет в Хершинге (Бавария) с 27 марта по 2 апреля. Делегацию возглавляет вице-президент по корпоративному маркетингу и стратегическому партнерству Synopsys, Inc. и главный исполнительный директор компании Synopsys Армения Рич Голдман.
Как сообщили в пресс-службе компании Synopsys, в состав делегации также входят заслуженный деятель науки Армении, директор учебного департамента Synopsys Армения, заведующий Межфакультетской кафедрой ГИУА «Микроэлектронные схемы и системы», д.т.н., проф. Вазген Меликян, менеджер по связям с общественностью Гаяне Маркосян, и два студента аспиранта, обучающихся по совместной учебной программе Государственного инженерного университета Армении (ГИУА) и Ереванского государственного университета (ЕГУ).
Национальный исследовательский университет «МИЭТ» и Мюнхенский технический университет являются организаторами ежегодного мероприятия, который соберет преподавателей и студентов из ведущих вузов, специализирующихся в областях нанотехнологий, медицинских изображений, компьютерного моделирования, и телекоммуникаций. Для поддержки программы и обмена опытом научных исследований среди студентов, каждый год с Синопсис Армения принимает участие в мероприятии. Как всегда Рич Голдман выступит с речью, в этом году на тему «Технология и исследования космического пространства: Симбиотическая связь».
«Наше ежегодное участие в MB-JASS уже стало традицией, выступающей в качестве уникальной модели партнерства США, Армении, России и Германии. Это отличная возможность для наших студентов для обмена знаниями и показать достижения, что позволяет увеличить видимость их университетов и Армении, как страны конкурентоспособной в микроэлектронике», сказал Рич Голдман.
«Школа зарекомендовала себя в качестве важного и полезного события по более чем одной причине: во-первых, это возможность для студентов узнать о новостях в области передовой технологии и бизнеса лично от руководителей высшего уровня; во-вторых, недельная школа создает благоприятные условия не только для обмена знаниями участников, а также для формирования долгосрочных отношений друг с другом», сказал проф. Вазген Меликян, сопредседатель секции в рамках MB-JASS 2012 на тему «Автоматизация и методы проектирования интегральных схем наноразмеров».