Որքան մոտենում են Լոնդոնի օլիմպիական խաղերը, այնքան ավելանում են, այսպես կոչված, սպիտակ քարտի մասին խոսակցությունները: Օրինակ` լող մարզաձևի միջազգային ֆեդերացիան ՄՕԿ-ին կներկայացնի 75-ական մարզիկ-մարզուհու անուն: Նրանք ընտրովի են, քանզի պետք է անպայման մասնակցած լինեն 2011 թ. Շանհայում անցկացված աշխարհի առաջնությանը: Բացի այդ, մարզաձևի միջազգային ֆեդերացիան ՄՕԿ-ին պարտադիր կտրամադրի ընտրյալների` աշխարհի առաջնությունում արձանագրած արդյունքները:
Ինչպես հայտնում է ՀԱՕԿ-ի լրատվության բաժինը, Շանհայում Հայաստանից հանդես են եկել Միքայել Քոլոյանը և Մոնիկա Վասիլյանը: Ազատ լողաոճում Միքայելը 100 մետրն անցել է 53,12 վայրկյանում, իսկ Մոնիկան նույն ոճում 50 մետրը հաղթահարել է 28,46 վայրկյանում : Հավելենք, որ սպիտակ քարտ ստանալու խնդրանքով լողի միջազգային ֆեդերացիա է արդեն դիմել 151 երկրի ազգային ֆեդերացիա: ՄՕԿ-ը ԱՕԿ-ներին օլիմպիականների հաստատված ցուցակը կուղարկի հունիսի մեկին:
Հայաստանի լողի հավաքականի գլխավոր մարզիչ Իգոր Սաֆարյանի ղեկավարությամբ թիմն օրական երկու անգամ պարապում է Երևանում, իսկ մայիսին մեր լողորդները Ռուսաստանի հավաքականի հետ համատեղ հավաքի կմասնակցեն Ծաղկաձորում:

1 июня Международный олимпийский комитет представит Национальным олимпийским комитетам утвержденный список олимпийцев
12:44 27/03/2012
Чем ближе Лондонская олимпиада, тем чаще становятся разговоры о так называемой белой карте. Например, международная федерация по плаванию представит Международному олимпийскому комитету имена 75 спортсменов, которые должны были обязательно принять участие в Чемпионате мира, прошедшем в 2011 году в Шанхае.
Как сообщили в пресс-службе Национального олимпийского комитета Армении, Армению в Шанхае представили Микаэл Колоян и Моника Василян. В свободном стиле плавания М. Колоян прошел 100 метров за 53.12 секунд, а М. Василян преодолела 50 метров за 28.46 секунд.
Добавим, что для получения белой карты в Международную федерацию по плаванию обратились национальные федерации 151 страны. 1 июня Международный олимпийский комитет представит Национальным олимпийским комитетам утвержденный список олимпийцев.
Под руководством главного тренера сборной по плаванию Армении Игоря Сафаряна наша команда дважды в день проводит занятия в Ереване, а в мае наши пловцы вместе со сборной России примут участие в сборах в армянском курортном городе Цахкадзор.