Բենզինի գնի 10-20 դրամով թանկացումը խուճապ ու մտահոգություններ է առաջացրել ավտոտերերի շրջանում: Խնդիրն ակտիվորեն քննարկվում է սոցցանցերում:
Բենզինի շուկայում գերիշող երկու ընկերություն կա` «Ֆլեշ» ընկերությունը, որը, ըստ Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովի տվյալների, զբաղեցնում է շուկայի 42.62 տկոսը, և «Սիթի Պետրոլ Գրուպ» ընկերությունը` 41.76 տոկոսը:
Այս ընկերությունների ներկայացուցիչները հայտարարել են, թե թանկացումը պայմանավորված է միջազգային գների թանկացմամբ, չեն բացառել, որ նոր թանկացում էլ կլինի: Ընկերությունների ներկայացուցիչներից այս պահին պարզաբանում ստանալ չհաջողվեց:
ՏՄՊՊՀ-ի մամուլի քարտուղար Գայանե Սահակյանը Panorama.am-ի հետ զրույցում հայտնեց, որ հանձնաժողովը այս շուկայում ուսումնասիրություն սկսել է մոտ մեկ ամիս առաջ, երբ բենզինը թանկացավ 10 դրամով: Շուկայում գործող ընկերություններից հանձնաժողովը տեղեկատվություն է պահանջել, դրանք ներկայացվել են, ուսումնասիրությունների ընթացքում նոր հարցեր են առաջացել, դրանց պատասխաններն էլ են պահանջվել:
Մամուլի քարտուղարի խոսքով, բավականին ծավալուն է աշխատանք է, ուսումնասիրվելու է գնագոյացման ողջ մեխանիզմը: «Առաջիկայում պարզ կդառնա, թե ինչի հետ է կապված գնի բարձրացումը»,-ասաց Գ. Սահակյանը:
Հարցին, թե մոտավորապես, երբ կավարտվեն ուսումնասիրություններն ու պարզ կլինի բենզինի թանկացման պատճառը, Սահակյանն ասաց, որ օրենքով բավականին երկար ժամանակ է նախատեսվում ուսումնասիրության համար, սակայն հաշվի առնելով հարցի հրատապությունը դրանք կիրականացվեն հնարավորինս արագ:
Եթե հանձնաժողովը պարզի, որ այս ընկերությունները չարաշահել են իրենց գերիշխող դիրքը, ապա «Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության մասին» օրենքը նախատեսում է տուգանքի նշանակում հինգ միլիոնից երկու հարյուր միլիոն դրամի չափով: Օրենքով գների չհիմնավորված բարձրացման միջոցով գերիշխող դիրքի չարաշահմամբ տնտեսվարող սուբյեկտի ստացած շահույթը (եկամուտը) Հանձնաժողովի որոշմամբ ենթակա է գանձման Հայաստանի Հանրապետության պետական բյուջե:

Повышение цен на бензин на 10-20 драмов вызвало панику и обеспокоенность среди автовадельцев. Проблема стала активно обсуждаться в социальных сетях. На бензиновом рынке Армении есть две доминирующие компании – компания «Флеш», которая, по данным Государственной комиссии по защите экономической конкуренции Армении (ГКЗЭК), занимает 42,32% рынка, и компания «City Petrol Group», занимающая 41,76%.
Представители этих компаний заявили, что подорожание обусловлено повышением международных цен. Кроме того, они не исключили, что подорожание ожидается и в будущем. Нам, однако, не удалось в настоящее время получить пояснения от представителей компаний.
Пресс-секретарь ГКЗЭК Армении Гаяне Саакян сообщила в беседе с Panorama.am, что комиссия начала проводить исследования на этом рынке еще примерно месяц назад, когда цена на бензин повысилась на 10 драмов. Комиссия потребовала от действующих на рынке компаний предоставить информацию. После ее предоставления, при проведении исследований возникли новые вопросы, с требованием предъявления ответов на которые комиссия вновь обратилась к компаниям.
По словам Г.Саакян, исследование всего механизма ценообразования является довольно масштабной работой. «В ближайшем будущем станет ясно, с чем связано повышение цен»,- отметила она.
На вопрос о том, когда примерно завершится проведение исследований и выяснится причина повышения цен на бензин, Гаяне Саакян заявила, что по закону для проведения исследования требуется достаточно большой промежуток времени, однако учитывая срочность вопроса, они будут проведены в как можно короткий срок.
Если ГКЗЭК выяснит, что эти компании злоупотребили доминирующим положением, то по закону «О защите
экономической конкуренции», будет назначен штраф в размере от 5 до 200 млн драмов. Согласно закону прибыль, полученная хозяйствующим субъектом через необоснованное повышение цен при злоупотреблении доминирующим положением, подлежит, по решению ГКЗЭК, выплате в государственный бюджет Республики Армения.