Սեուլում մեկնարկել է միջուկային անվտանգության գագաթաժողովը
Մարտի 27-ին Հարավային Կորեայի մայրաքաղաքում կայացավ Միջուկային անվտանգության գագաթաժողովը, որին մասնակցում էր նաև ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը: Ինչպես հայտնում է Panorama.am-ի թղթակիցը Սեուլից, գագաթաժողովին մասնակցելու նպատակով Հեռավոր Արևելքում են գտնվում ավելի քան վեց տասնյակ երկրների առաջնորդներ ու միջազգային կառույցների ղեկավարներ: Նրանց թվում, այսպես կոչված, «միջուկային ակումբի» բոլոր անդամները՝ ԱՄՆ, Ռուսաստան, Չինաստան, Միացյալ Թագավորություն, Ֆրանսիա, ինչպես նաև Հնդկաստանը, Պակիստանն ու Իսրաելը:
Այստեղ են նաև այն երկրների ղեկավարները, որոնց տարածքում գործում են միջուկային օբյեկտներ կամ որոնք առնչություն ունեն միջուկային էներգետիկայի, նյութերի ու տեխնոլոգիաների հետ:
Ինչպես իր խոսքում նշել է ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման, միջուկային անվտանգությունը ժամանակակից աշխարհում լուրջ մարտահրավեր է, հատկապես միջազգային ահաբեկչության ակտիվ գործունեության պայմաններում: «Միջուկային ահաբեկչությունը գլոբալ անվտանգության լրջագույն սպառնալիքներից մեկն է»,- ընդգծել է Բարաք Օբաման ու նշել, որ որևէ երկիր այն միայնակ հաղթահարել չի կարող:
Բարաք Օբաման միջուկային անվտանգության գագաթաժողովի նախաձեռնողն է ու պատահական չէ, որ Սեուլում նրա հնչեցրած ելույթում անդրադարձ կար ոլորտին առնչվող հիմնական խնդիրներին. միջուկային զենքի չտարածում և կրճատում, ռադիոկատիվ նյութերի ապօրինի շրջանառման կանխում, հսկողություն միջուկային զինանոցի և մյուս օբյեկտների նկատմամբ: Այս խնդիրները նախագահ Օբաման շոշափել է և պատրաստակամություն է հայտնել ոչ միայն կրճատել ԱՄՆ միջուկային զինանոցը, այլև՝ Ռուսաստանին համոզել՝ վարվել նույն կերպ, իսկ Իրանին ու Հյուսիսային Կորեային՝ դիվանագիտական ճնշումների միջոցով համոզել, որ ձեռնպահ մնան միջուկային զենք ստեղծելու ծրագրերից:
Նշենք, որ թեև գագաթաժողովը պաշտոնապես կայացել է այսօր, սակայն երկրների ղեկավարները քննարկումները սկսել են դեռևս մարտի 26-ին՝ Սեուլում մատուցված աշխատանքային ճաշի ընթացքում: Ըստ տեղական մամուլի, այդ քննարկումների ժամանակ Բարաք Օբաման Չինաստանի նախագահ Հու Ձինթաոյին հորդորել է ճնշում բանեցնել Հյուսիսային Կորեայի վրա:

В Сеуле проходит саммит по ядерной безопасности
27 марта в столице Южной Кореи Сеуле состоялся саммит по ядерной безопасности, в котором принял участие и президент Армении Серж Саргсян. Как передает корреспондент Panorama.am из Сеула, с целью участия в саммите съехались лидеры свыше 60 стран и руководители международных структур, в том числе и все члены «ядерного клуба» -США, Россия, Китай, Великобритания, Франция, Индия, Пакистан, Израиль. В Сеул прибыли и руководители тех стран, на территории которых действуют ядерные объекты или которые связаны с ядерной энергетикой, материалами и технологиями.
Как в своей речи отметил президент США Барак Обама, ядерная безопасность является серьезным вызовом в современном мире, особенно в условиях активной деятельности международного терроризма. «Ядерный терроризм является одним из серьезнейших угроз глобальной безопасности», - подчеркнул Обама, добавив, что ни одна страна не в состоянии самостоятельно преодолеть ее.
Барак Обама является инициатором саммита по ядерной безопасности и не случайно, что в озвученной им в Сеуле речи были затронуты основные вопросы, связанные с этой областью: нераспространение и сокращение ядерного оружия, предотвращение незаконного оборота радиоактивных веществ, контроль над ядерным вооружением и другими объектами. Этих проблем и коснулся президент Обама, выразив готовность не только сократить ядерное вооружение США, но и убедить Россию поступить также, а Иран и Северную Корею – путем оказания дипломатического давления убедить воздержаться от программ создания ядерного оружия.
Отметим, что хотя саммит официально состоялся сегодня, лидеры стран начали обсуждения еще вчера, 26 марта, во время рабочего обеда в Сеуле. По сообщению местных СМИ, в ходе обсуждений Барак Обама призвал президента Китая Ху Цзиньтао оказать давление на Пхеньян.