Զատկի տոնին հավկիթի գների անհիմն բարձրացում չի լինի, կարծում են ՏՄՊՊՀ-ում
Ամեն տարի Ս. Զատիկի տոնի հետ կապված` հանրապետությունում նկատվում է հավի ձվի պահանջարկի ավելացում: Որպեսզի տնտեսվարողները առիթից չօգտվեն, մոտ մեկ շաբաթ է ՀՀ տնտեսական մրցակցության պետական պաշտպանության հանձնաժողովը սահմանել է ամենօրյա հսկողություն՝ վերջիններիս գործունեության նկատմամբ:
Panorama.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ՏՄՊՊՀ-ի մամլո քարտուղար Գայանե Սահակյանը նշեց, որ Հանձնաժողովի մոնիտորինգի խումբը շարունակում է ամենօրյա դիտանցումներ կատարել մանրածախ առևտրի կետերում, սուպերմարկետներում, կատարվում է նաև գնային մոնիթորինգ: Նա նաև հայտնեց, որ տնտեսվարողներին արդեն զգուշացվել է` զերծ մնալ անհիմն և անհարկի թանկացումներից:
«Հանձնաժողովը խիստ վերահսկողություն է իրականացնում և ձվի շուկայում գնային որևէ փոփոխություն դեռ չկա: Հուսանք, որ առաջիկայում ևս պատիժ չի կիրառվի, և ձվի արտադրությամբ ու իրացմամբ զբաղվող տնտեսվարողները կաշխատեն ազատ և մրցակցային կանոններով»,- ասաց Գ.Սահակյանը:
Նշվեց նաև, որ գների փոփոխության դեպքում տնտեսվարողները պետք է ներկայացնեն համապատասխան հիմնավորումներ, որոնց հիման վրա Հանձնաժողովը կկատարվի ուսումնասիրություն, որպեսզի պարզի, թե ինչի պատճառով են գները բարձրացել: Բացի այդ, գների բարձրացման դեպքում Հանձնաժողովը տեղեկատվություն կպահանջի նաև առավել խոշոր սուպերմարկետներից՝ արտադրողների կողմից իրենց մատակարարված ձվի ծավալների վերաբերյալ:
Ըստ ՏՄՊՊՀ-ի մամլո քարտուղարի` Հանձնաժողովի դիտարկմամբ ձվի քանակը ներկայումս բավարար է`ներքին պահանջարկն ապահովելու համար: «Կարծում ենք, որ անհիմն թանկացումներ չեն լինի»:
Գ.Սահակյանը տեղեկացրեց, որ 2010թ-ից սկսած ՏՄՊՊՀ-ն մշտապես իր վերահսկողության տակ է պահում ձվի շուկան: Շուկայում ավելի խիստ վերահսկողություն է սահմանվել այն բանից հետո, երբ Ամանորի նախաշեմին «Լուսակերտի տոհմային թռչնաբուծական ֆաբրիկան» չիրացրեց արտադրած ձվի ամբողջ քանակը, ինչն էլ արհեստական դեֆիցիտ ստեղծեց շուկայում: Իսկ գերիշխող դիրքը չարաշահելու համար ԼՏԹՖ-ն տուգանվեց 100 մլն դրամով: Դրանից հետո ձվիշուկան, հատկապես տոնական օրերին, եղել է Հանձնաժողովի խիստ վերահսկողության տակ:
Մամլո քարտուղարի խոսքերով` վերահսկողության արդյուքնում նախորդ տարի Զատիկի տոնին գնաճ տեղի չունեցավ և հավկիթի գինը մնաց անփոփոխ:
Նշենք, որ ձվի շուկայում գերիշխող դիրք ունեն «Լուսակերտի տոհմային թռչնաբուծական ֆաբրիկան» (ԼՏԹՖ), «Արաքս թռչնաբուծական ֆաբրիկան», «Երևանի թռչնաբուծական ֆաբրիկան» և
«Արզնու տոհմային թռչնաբուծական ֆաբրիկան»:
Գ. Սահակյանը նաև տեղեկացրեց, որ բրնձի շուկայում նույնպես վերահսկողություն է իրականացվում և որևէ գնային փոփոխություն չկա: Ըստ նրա` նախորդ տարի նույնպես էական փոփոխություններ չեն եղել:

В Антимонопольной комиссии считают, что необоснованного повышения цен на яйца к празднику Пасхи не будет
15:54 28/03/2012
Каждый год в преддверии праздника Святой Пасхи в Армении резко увеличивается спрос на яйца. Чтобы хозяйствующие субъекты не воспользовались этим случаем, Государственная комиссия по защите экономической конкуренции за неделю до праздника установила ежедневный контроль за деятельностью хозсубъектов этого рынка.
В беседе с корреспондентом Panorama.am пресс-секретарь ГКЗЭК Гаяне Саакян отметила, что мониторинговая группа комиссии проводит ежедневные проверки в пунктах розничной торговли, супермаркетах, осуществляется также ценовой мониторинг. Она также сообщила, что хозсубъектов уже предупредили, чтобы они воздержались от необоснованных и неуместных повышений цен.
«Комиссия осуществляет строгий мониторинг, и на рынке яиц никаких ценовых изменений нет. Будем надеяться, что в ближайшее время не будет применено наказания, и хозсубъекты, занимающиеся производством и сбытом яиц, будут работать по свободным и конкурентным правилам», - сказала Г. Саакян.
Также было отмечено, что в случае повышения цен хозсубъекты должны будут представить соответствующие обоснования, на основе которых комиссия проведет исследования, чтобы выяснить причины повышения цен. Кроме того, в случае повышения цен Комиссия потребует также у более крупных супермаркетов информацию об объемах поставляемых производителями яиц.
По словам Г. Саакян, мониторинг комиссии показал, что количество яиц в настоящее время достаточно для обеспечения внутреннего спроса: «Думаем, что необоснованных подорожаний не будет».
Г. Саакян сообщила, что начиная с 2010 года, комиссия держит рынок яиц под постоянным контролем. Строгий контроль за рынком был установлен после того, как в преддверии Нового года «Лусакертская племенная птицефабрика» не напомнила полное количество произведенных яиц, что и создало искусственный дефицит на рынке.
А за злоупотребление доминирующим положением, эта птицефабрика была оштрафована на 100 млн. драмов. После этого рынок яиц, особенно в праздничные дни, находится под строгим контролем Комиссии.
По словам пресс-секретаря ГКЗЭК, в результате контроля в прошлом году к празднику Пасхи цены на яйца не повысились и остались на прежнем уровне.
Отметим, что доминирующее положение на рынке яиц занимают «Лусакертская племенная птицефабрика», «Птицефабрика Аракс», «Ереванская птицефабрика» и «Племенная птицефабрика Арзни».
Г. Саакян также сообщила, что контроль осуществляется также на рынке риса, и ценовых изменений здесь нет. По ее словам, существенных изменений не было и в прошлом году.
Добавим, что доминирующее положение на рынке риса занимает компания «Алекс Григ».